Panorama. Dėl žiauraus elgesiu su gyvūnais pradėta per 100 naujų tyrimų (su vertimu į gestų k.)

LRT Plius

2020.09.24 21:19

Lietuvoje per praėjusią parą užregistruota iki šiol daugiausiai susirgimų COVID-19 – 138 nauji ligoniai. Tiek atvejų nefiksuota net per karantiną pavasarį. Karštaisiais taškais ir toliau išlieka Šiauliai, Radviliškis bei Raseiniai. Pasak Visuomenės sveikatos centro, susirgimus židiniuose jau galima vadinti antrąja banga. Sveikatos apsaugos ministro teigimu, šalies mastu neplanuojama įvesti papildomų ribojimų, daugiau draudimų nustatoma tik tam tikrose savivaldybėse. Ekspertai perspėja, realus užsikrėtusiųjų skaičius šalyje – gerokai didesnis.

Baltijos šalys sutarė išplėsti sankcijas Baltarusijos režimui. Juodasis sąrašas bus papildytas daugiau nei 100 asmenų, įskaitant teisėjus, prezidento administracijos ir jėgos struktūrų pareigūnus.

Vakar slapta įvykusi Aliaksando Lukašenkos inauguracija išprovokavo masines baltarusių demonstracijas – sulaikyta apie 450 žmonių. Užsienio valstybės skelbusios, kad nepripažįsta rugpjūčio 9 d. vykusių rinkimų rezultatų tvirtina, jog inauguracija – neteisėta.

Į teismą keliauja baudžiamoji byla dėl didžiulio gaisro Alytaus „Ekologistikos“ padangų perdirbimo įmonėje. Tikslios priežasties dėl ko praėjusiųjų metų spalį daugiau nei savaitę liepsnojo tūkstančiai naudotų padangų, griuvo pastatas, nustatyti nepavyko. Dėl pareigų neatlikimo, aplikosaugos ir priešgaisrinių taisyklių pažeidimų, dokumentų klastojimo ir netikslios padangų apskaitos kaltinimai pareikšti penkiems fiziniams ir dviem juridiniams asmenims.

Europoje fiksuojant vis daugiau COVID-19 židinių Europos Komisija ragina bloko nares nedelsiant židinius malšinti ribojimais, o žmonėms priminti apie saugaus atstumo laikymąsi ir higienos taisykles. Briuselis įspėja, kad kai kuriose Europos Sąjungos narėse dabar padėtis blogesnė nei per pandemijos piką kovą.

Konstitucinis teismas pradėjo nagrinėti Vyriausybės skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos finansavimo tvarkos. Vyriausybė abejoja, ar tvarka, pagal kurią LRT, taip pat daliai kitų fondų ir programų skiriama automatiškai apskaičiuojama valstybės biudžeto dalis, neprieštarauja Konstitucijai. Seimo opozicijos nuomone, tai dar vienas valdančiųjų bandymas kėsintis į nacionalinio transliuotojo nepriklausomumą. Konstitucinis Teismas bylos nagrinėjime paskelbė pertrauką iki spalio 1 d. dėl, teismo pirmininko Dainiaus Žalimo nuomone, nepakankamo Vyriausybės atstovų teisme pasirengimo.

Minint Seimo paskelbtus japonų diplomato Čijunės Sugiharos metus, Kaune kartu su Japonijos, Izraelio ir Nyderlandų diplomatais pagerbtas Sugiharos atminimas. Prasidėjus II p. k. jis su Nyderlandų diplomatu išdavė vizas žydų tautybės žmonėms, taip išgelbėdamas tūkstančius gyvybių. Renginyje įteikti ir Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimai lietuvių šeimoms, gelbėjusioms žydus nuo genocido.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras iš interneto svetainės išima sovietų saugumo KGB archyvinių asmens bylų registracijos žurnalą. Pasak centro vadovo Ado Jakubausko, registracijos žurnalas turi būti vertinamas kritiškai: visi į sąrašą įrašyti agentai buvo verbuojami KGB arba kitų sovietų saugumo padalinių, tačiau ne visi norėjo bendradarbiauti, ne visų agentų darbas vertintinas vienodai. Dabar KGB dokumentas bus prieinamas ypatingajame archyve. Istorikai KGB archyvinių asmens bylų registracijos žurnalą taip pat vertina kritiškai, kai kurie abejoja sprendimu jį išimti iš interneto svetainės – esą kai kam jis galbūt atskleidė ir nelabai malonius dalykus.

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki Jungtinių Valstijų prezidento rinkimų Donaldas Trumpas sako, kad valdžios net pralaimėjęs geruoju neatiduos. Demokratams pabilus, kad tokie pasisakymai pamina pagrindines demokratijos vertybes, respublikonai skuba raminti, jog rinkėjų valia bus įgyvendinta.

Vieną po kitos visoje šalyje aptikus nelegalių gyvūnų veisyklų, Veterinarijos tarnyba ir policija dėl žiauraus elgesio su gyvūnais šiemet pradėjo apie 100 tyrimų. Pareigūnai sako, nereti atvejai, kai gyvūnai apšaudomi, mušami, skandinami. Kartais netinkamos laikymo sąlygos nustatomos tiriant kitas bylas. Vilniaus policijos pareigūnai, tikrindami sodybą Vilniaus rajone Paberžės seniūnijoje, aptiko vienus paliktus gyvūnus. Šeimininkai esą įregistravę veisyklą, bet visai kitoje vietoje, nei laikomi gyvūnai. Šie išvežti ir bus sprendžiama, ar pradėti baudžiamąją atsakomybę numatantį ikiteisminį tyrimą, ar skirti administracinę baudą.

Kaune į vandenį nuleistas naujas kamaranas. Beveik 200 tūkst. eurų kainavęs laivas nuo kito sezono turėtų kursuoti kaip keltas tarp kurortinių Zapyškio ir Kulautuvos teritorijų. Juo ketinama plukdyti ir ekskursijas.

Popietę į Vilniaus senamiestį išėję pasivaikščioti žmonės pateko į Valstybinio simfoninio orkestro koncertą. Namų salėje – Kongresų rūmuose – muzikantai gali priimti tik dalį žiūrovų, todėl orkestras sezonui pristatyti pasirinko žiūrovų nevaržančią erdvę – Vilniaus Katedros aikštę.

Valstybinis Kauno lėlių teatras sezoną pradeda išskirtine premjera – pirmą kartą į spektaklį kviečia paauglius. Premjeroje „Aš Romeo, Tu – Džuljeta“, pagal Viljamo Šekspyro tragediją, juoką keičia ašaros, mezgasi dramos su komedijos elementais. režisierius Rokas Lažaunykas sako, spektaklyje su Šekspyru supynęs savo ir aktorių patirtis.

Netektis. Būdamas 94-erių mirė literatūrologas, teatrologas Dovydas Judelevičius. Maskvoje baigęs anglų kalbą ir literatūrą, daugiau nei 4 dešimtmečius Judelevičius dėstė tuomečiame Vilniaus pedagoginiame institute, rašė straipsnius apie teatrą, užsienio dramaturgiją, išvertė Samuelio Beketo, Arturo Milerio, Bernardo Šo, Jošua Sobolio pjesių. 2006-aisiais Dovydas Judelevičius apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi už viso gyvenimo nuopelnus. Atsisveikinimas su velioniu Laidojimo rūmuose Olandų gatvėje nuo šeštadienio 12 valandos, laidotuvės sekmadienį Vilniuje, Sudervės žydų kapinėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau