Žinios. ES viršūnių susitikimas atidedamas iki spalio mėnesio

Prezidentas Gitanas Nausėda paragino Jungtinių Tautų bendruomenę pasmerkti Aliaksandro Lukašenkos režimo smurtą prieš Baltarusijos protestuotojus, reikalauti nutraukti šiuos veiksmus, paleisti sulaikytuosius ir taikiai perduoti valdžią. Savo kalboje nuotoliniu būdu surengtoje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje šią naktį prezidentas Baltarusijos valdžią pavadino neteisėta ir pabrėžė, jog ši sąmoningai naudoja žiaurią jėgą prieš taikius protestuotojus. Jis taip pat sakė, kad kaimynystėje iškilusią naują atominę elektrinę Lietuva vertina kaip geopolitinį projektą, kuriuo siekiama išlaikyti Rusijos įtakos sferą. Prezidento teigimu, skaudi istorinė patirtis išugdė ypatingą Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių santykį su Jungtinių Tautų chartija, išmokė branginti ir gerbti pagrindinius tarptautinės tvarkos principus.

Vyriausybė šiandien planuoja priimti sprendimą dėl vakcinų nuo COVID-19 įsigijimo. Nors Europos Komisija pasirašiusi sutartį su Jungtinės Karalystės ir Švedijos farmacijos bendrove „Astrazeneka“, Premjeras ir sveikatos apsaugos ministras sako, kad svarstoma galimybė skiepus pirkti iš 7 gamintojų. Pasak jų, jeigu būtų įrodyta, jog visos vakcinos saugios ir veiksmingos, maksimaliai Lietuvai joms įsigyti gali prireikti daugiau nei 100 mln. eurų, tačiau kaina gali ir mažėti. Premjero Sauliaus Skvernelio duomenimis, skiepo dozės kaina svyruoja nuo 3 iki daugiau negu 18 eurų.

Šiauliuose plintant koronavirusui, aptarti naujų ribojimų šiandien į posėdį renkasi Ekstremalių situacijų komisija. Mieste jau nustatyta per 60, o Šiaulių apskrityje per savaitę patvirtinta daugiau kaip 150 infekcijos atvejų. Daugiausia iš jų susiję su dviem siuvimo įmonėmis bei Šiaulių ligonine. COVID-19 nustatytas ir dešimtyje miesto ugdymo įstaigų. Siekiant suvaldyti viruso plitimą, Šiauliuose ketinama vyresnių klasių mokinius laikinai mokyti internetu, svarstoma apriboti ir neformalųjį švietimą.

Prie paminklo Džiordžui Vašingtonui pievoje prismaigstytos vėliavėlės pabrėžia liūdną ribą – Jungtinėse Valstijose dėl COVID-19 mirusių žmonių skaičius perkopė 200 tūkst. Čia apsilankiusi Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi sakė, kad šis skaičius iš tikrųjų didesnis, ir ne politika, o mokslas turi nuspręsti, kaip įveikti krizę. Baltimorėje įsikūrusio Johno Hopkinfso universiteto duomenimis, pasaulyje daugiau nei 31 mln. žmonių užsikrėtė koronavirusu, o mirusiųjų skaičius artėja prie milijono – dabar daugiau nei 960 tūkst.

Rytoj turėjęs vykti Europos Sąjungos viršūnių susitikimas atidedamas iki spalio, nes Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charlio Michelio apsauginiui buvo nustatytas koronavirusas. Europos Sąjungos atstovas „Brexito“ derybose šiandien vyks į Londoną neoficialiai susitikti su Didžiosios Britanijos kolega. Kitą savaitę numatomas oficialus Londono ir Bendrijos derybų raundas dėl prekybos sutarties, kurią žlugdo Britanijos pastangos keisti susitarimą, kuris jai leido pasitraukti iš Europos Sąjungos.

Orai. Sportas.

Ved. Simona Vasiliauskaitė.