Panorama. Įsibėgėjant mokslo metams – problemos: skaitmeninio turinio taip ir nėra, finansavimas nepasiekia

Prezidentui Gitanui Nausėdai atsisakius šaukti Valstybės gynimo tarybą dėl vakcinos nuo COVID-19 pirkimo, premjero Sauliaus Skvernelio iniciatyva sušauktas Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdis. Prieš tai posėdžiavo ir valdančiųjų koalicinė taryba. Pasak premjero, didžiausia suma, kurią gali tekti sumokėti už vakciną gali siekti ir iki šimto milijonų eurų. Tai priklausys nuo skiepus gaminačių farmacijos įmonių. Prognozuojama, kad vakcina Lietuvą gali pasiekti metų pabaigoje, bet gali ir kitų metų gale.

Situacija Šiauliuose kaista – plečiasi koronaviruso židinys Šiaulių ligoninėje. Visuomenės sveikatos specialistai pranešė apie dar 9 naujus patvirtintus atvejus ir ligoninėje jų dabar 11. Nauji užsikrėtusieji ir Šiaulių greitojoje. Daugiausia atvejų mieste susiję su dviem siuvimo įmonėmis ir iš viso skaičiuojama per 60 užsikrėtimų. Siekiant suvaldyti viruso plitimą Šiauliuose ketinama 5–12 klasių mokiniams laikinai įvesti nuotolinį ugdymą.

Nuo mokslo metų pradžios praėjo beveik mėnuo, mokytojai skundžiasi, kad mokykloms vis dar nėra parengta pakankamai kokybiško skaitmeninio turinio ir virtualių platformų, o žadėti pinigai mokyklų vis dar nepasiekė. Švietimo ministerija sako, kad pinigai savivaldybes turėtų pasiekti spalio pradžioje.

Jungtinės Karalystės premjeras pristatė naujus ribojimus, kurie įsigalio ketvirtaidienį. Naujų Covid-19-ika atvejų skaičiui augant nuo ketvirtadienio ribojamas viešojo maitinimo įstatigų darbo laikas ir aptarnaujamų klientų skaičius, taip pat gyventojai raginami dirbti iš namų. Taisyklių laikymuisi užtikrinti bus pasitelkta ir kariuomenė.

Atšaukiamas ketvirtadienį turėjęs vykti Europos Vadovų Tarybos susitikimas, po to kai pirmininko Charles'io Michelio apsaugininkui diagnozuota Covid-19. Susitikimas, kuriame lyderiai turėjo aptarti padėtį Baltarusijoje, perkeliamas į spalio pradžią. Ch. Michelis su savo komanda nuo šiandien karantinuojasi.

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas kreipdamasis į Jungtines Tautas ragino jas priversti Kiniją atsakyti už Covid-19 pandemiją. Amerikos vadovas pasigyrė kaip Amerika greitai ir sėkmingai kovojo su protrūkiu, kurį dėl savo neveiksnumo ir tiesios slėpimo sukėlė Kinija ir Pasaulio Sveikatos Organizacija. Šiandien Jungtiniese Valstijose mirusių nuo koronaviruso atvejų skaičius viršijo du šimtus tūkstančių.

Seimas imasi svarstyti pakeitimus, pagal kuriuos išeiti į pensiją, nesulaukus pensinio amžiaus, būtų naudingiau nei dabar - pensija vis tiek mažėtų, bet kukliau. Du valdančiųjų valstiečių atstovai siūlo keisti procentą, kuriuo mažinama pensija už kiekvieną iki senatvės pensijos amžiaus likusį mėnesį. Dėl to visą išankstinės pensijos mokėjimo laikotarpį ją gauti pasirinkusiam žmogui būtų taikomas 19 proc. mažinimas vietoje dabartinių 24 procentų. Kartu siūloma įteisinti, kad visos išankstinės pensijos, paskirtos iki 2021-ųjų, tai yra įstatymo įsigaliojimo datos, būtų perskaičiuotos, taikant mažesnį procentą. Pataisų kritikai sako, kad valdantieji nori pasigerinti rinkėjams prieš rinkimus. Pakeitimus Seimas toliau svarstys lapkritį. Šiuo metu išankstinę pensiją gauna apie 5,5 tūkst. žmonių, vidutinis jos dydis - 280 eurų.

Nesibaigiančios Kaune Biržiškų gatvėje esančio avarinės būklės daugiabučio gyventojų bėdos. Po priverstinės evakuacijos sausį į suremontuotus savo namus grįžę žmonės sienose vėl fiksuoja atsiradusius plyšius ir spėja, kad deformacijos galėjo atsirasti laiku nepradėjus žadėtų pamatų tvirtinimo darbų. Namo adminsitratorius pripažįsta, kad pamatų tvirtinimas vėluoja, esą buvo sunkumų ieškant darbų rangovo.

Klaipėdoje „Diena be automobilio“ paminėta tradicinėmis įvairių transporto priemonių lenktynėmis. Pasirodo, naudotis alternatyviomis, netaršiomis transporto priemonėmis verta - greičiausiai atstumą per uostamiestį įveikė paspirtukininkas.

Minint 85-ąsias maestro Virgilijaus Noreikos gimimo metines Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro foje atidengtas prieš beveik trejus metus mirusio operos solisto ir pedagogo, buvusio šio teatro vadovo memorialinis biustas. Jį sukūrė skulptorius Gediminas Piekuras.

Poryt Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“. Jo rengėjai gegužę, reaguodami į pandemiją, priėmė sprendimą festivalįio neatšaukti, bet keisti visą programą ir paskelbė konkursą naujiems darbams, festivalio biudžetą perskirstė taip, kad skatintų Lietuvos teatro kūrėjus kurti naujus projektus. Svarbiausia palaikyti gyvybingą bendruomenę, suteikti galimybę eksperimentuoti ir adaptuotis prie esamų sąlygų. Šių metų programoje - šeši specialiai festivaliui sukurti darbai.

Minint Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 145-ąsias gimimo metines, Čiurlionio nacionalinio kelio miestuose bus pristatoma dvylikos muzikinių peizažų programa „Čiurlionio zodiakas“. Kitąmet planuojama įamžinti menininko atminimą Senojoje VarėnojE, teN, kur stovėjo ginmtieji namai.

Šiandien - rudens lygiadienis, dar vadinamas rudens lyge. Atsisveikinant su vis trumpėjančiomis dienomis ir pasitinkant astronominę rudens pradžią Vilniuje, prie Neries surengtas ugnies reginys su muzikos apeigomis. Simbolinėmis degančiomis skulptūromis dėkota už šviesos, šilumos ir derliaus dovanas, raginta atsigręžti į dvasinį gyvenimą. Baltų vienybės dieną pagerbiant trijų baltų tautų bendrystę, renginį vainikavo Nerimi plaukianti specialiai šiai progai kurta Gyvybės medžio skulptūra.

Sportas. Orai.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau