Projekto „Draugystė veža“ turas „Stiprybė tavyje“ Alytuje

LRT.lt

2020.09.22 16:00

Pasimatuoti neįgaliojo vežimėlį ar užmerktomis akimis vaikščioti po sceną kelio ieškant neregio lazdele – tokią unikalią galimybę Alytaus miesto teatro scenoje turėjo alytiškiai. Rugsėjo 15 d. vakarą projekto „Draugystė veža“ skirtingas negalias turintys herojai patirtimi dalinosi atvirai, ironiškai pasijuokdami iš kuriozų, kurie labai dažnai nutinka, kai sveikieji pernelyg nori padėti ar atvirkščiai stengiasi jų nepastebėti.

Norint susikalbėti, pasirodo, tereikia išmokti keletą pamokų. Ne veltui projekto sumanytoja Žydrė Gedrimaitė savo herojus vadina gyvenimo mokytojais. „Mes visi kartu galime būti visai nepaisant jokių negalia. Ar tai būtų fizinė negalia, ar intelekto negalia – mes visi turime teisę gyventi savarankiškai, mes visi turime teisę keliauti, mes visi turime teisę džiaugtis ir mes visi galime lipti į sceną dalintis savo įspūdžiais. Tad neužsidarykime savyje ir neuždarykime kitų“, – sako Ž. Gedrimaitė.

Tarp fizinę negalią turinčių lektorių lygiomis teisėmis dalyvavo ir patirtimi dalijosi psichosocialinę negalią turintys pranešėjai bei jų asistentai, kolegos, draugai – norėdami įrodyti, kad jų tikrai nereikia bijoti ir galima puikiai draugauti – reikia tik artimiau susipažinti.

Projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ koordinuojantis ekspertas Gytis Baltrūnas pasakoja, kaip jo kolegos užsieniečiai, dirbantys psichikos ir proto neįgaliųjų integracijos srityje, viešėdami Lietuvoje klausinėja: kur yra jūsų neįgalieji? „Parduotuvėse, didžiuosiuose prekybos centruose, gatvėse labai retai sutiksi žmogų, kur matytum, kad jis yra neįgalus. Nekalbu apie žmones ratukuose, kurių irgi yra labai nedaug, bet turinčių proto negalią, iš kurių veido matyti, kad taip yra.“

Ekspertas prisimena, kad tarybiniais laikais tokius žmones slėpdavo nuo visuomenės. „Darydami institucinės globos pertvarką, mes pasišovėm šituos žmones grąžinti į visuomenę, kad jie vėl atsidurtų šalia mūsų, kad jie gyventų miestuose, miesteliuose, būtų kaimynai, ir dirbtų kaip visi“, – sako G. Baltrūnas.

Reportažo herojėms Jolantai ir Redai tikrai patinka gyventi „kaip visiems“, tad jos labai atvirai pasakoja apie savo mažus džiaugsmus bei pasiekimus ir dalinasi svajonėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau