Vienkartinė planeta. Kaip apginti teisę į gyventi tinkamą klimatą?

Vienkartinė planeta

2020.09.21 16:30

Vienkartinė planeta. Kaip apginti teisę į gyventi tinkamą klimatą?

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą

Jauni klimato aktyvistai iš Portugalijos padavė 33 Europos valstybes į Europos žmogaus teisių teismą, reikalaudami mažinti šiltnamio dujų išmetimus. Šeši ieškovai – keturi vaikai ir du jaunuoliai kreipėsi į teismą po to, kai Portugalija išgyveno karščiausią birželį per pastaruosius 90 metų. Pasak ekspertų, tokių ekstremalių reiškinių ateityje daugės, todėl vyriausybės turėtų imtis veiksmų, kad apsaugotų ateities kartas.

Per pastaruosius tris dešimtmečius visame pasaulyje inicijuota virš 1300 su klimato kaita susijusių bylų. 2018 metais plačiai nuskambėjo kita byla, kai 10 šeimų iš įvairių pasaulio šalių padavė Europos Sąjungą į teismą dėl per menkų pastangų apsaugoti piliečius nuo pavojingos klimato kaitos. Tačiau Europos teisingumo teismas ieškinį atmetė, šis sprendimas apskųstas.

Tuo metu pernai Nyderlandų piliečiai šalies teisme pasiekė, kad vyriausybė sumažintų iškastinio kuro naudojimą ir griežtintų klimato politiką. Bet Lietuvoje, pasak teisininkų, ginti viešąjį interesą aplinkosaugos srityje kol kas sudėtinga.

Autorė – Vaida Pilibaitytė

logo

Laida apie tokį gyvenimą planetoje, kad jos išteklių užtektų visiems. Pokalbiuose ir pasakojimuose su įvairių sričių ekspertais autorės analizuoja žmogaus poveikį aplinkai ir ieško sprendimų pasaulinei ekologinei krizei suvaldyti. Nuo 2002 metų rengiama pirmoji Lietuvoje aplinkosaugos temų radijo laida įvertinta ne vienu žurnalistiniu apdovanojimu už profesionalumą ir temų išskirtinumą Lietuvoje ir užsienyje. Laida transliuojama pirmadieniais 16.30 val.

Kiti laidos epizodai

Vienkartinė planeta

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.