Panorama. Visų nesulaikysi: protestai Baltarusijoje dar sykį sutraukė 200 tūkst. žmonių (su vertimu į gestų k.)

Didžiausiu židiniu išlieka Radviliškio ligoninė: iš 80 naujų atvejų čia užfiksuota 19. Per parą Lietuvoje nustatyta 80 naujai koravirusu užsikrėtusių žmonių. Pusė atvejų susiję su židiniais. Didžiausias išlieka Radviliškio ligoninė, čia iš 19 naujų atvejų – 16 darbuotojų ir 1 pacientas, o dar dviejų asmenų užsikrėtimo aplinkybės taip pat siejamos su ligonine. Vienas iš jų yra Radviliškio moksleivis. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad statistikos blogėjimas pastebimas visose valstybėse ir šiuo metu stabdyti ekonomiką ar kitų sričių darbą būtų nepateisinama, taikomos priemonės atremti koronaviruso bangai turi būti lokalios, operatyviai identifikuojant židinius.

Dalis rajoninių ligoninių uždaro vaikų ligų skyrius: trūksta ir gydytojų, ir pacientų. Kai kurios rajoninės ligoninės uždaro vaikų ligų skyrius. Gydymo įstaigų vadovai sako, kad mažėjant vaikų ir dėl darbuotojų trūkumo tokie skyriai tapo didele finansine našta, kurią dar apsunkino ir COVID-19. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad vadovai priėmė teisingą sprendimą, nes pacientų mažėja, o dėl rimtesnių ligų jie vis tiek kreipiasi į didžiųjų miestų gydymo įstaigas.

Kryžkalnyje atidengtas memorialas partizanams: atminimo sienoje – apie 20 tūkst. pavardžių. Raseinių rajone, Kryžkalnyje, atidengtas memorialas Lietuvos partizanams. Tai 25 m. aukščio lietuviško kalavijo formos obeliskas su Vyčio kryžiumi viršūnėje, atminimo siena ir nežinomo partizano kapas. Atminimo sienoje įrašyti apie 20 tūkst. žuvusių partizanų vardai. Partizaniniame kare prieš sovietų okupaciją Lietuvoje 1944–1953 m. dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai bei rėmėjai – apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Memorialo idėjos autoriai – skulptorius Tadas Gutauskas ir architektas Saulius Pamerneckis.

Baltarusijoje – dar vienas gigantiškas protestas: demonstracijose dalyvavo apie 200 tūkst. žmonių. Apie 200 tūkst. žmonių šiandien dalyvavo demonstracijose Minske ir kituose Baltarusijos miestuose. Baltarusijos žmogaus teisių centras „Viasna“ paskelbė, kad sulaikyta daugiau nei 100 įvairiuose šalies miestuose vykusių protesto akcijų dalyvių, iš jų maždaug pusė – sostinėje.

Italai pavojaus varpų negirdi – surengė regionų valdžios rinkimus ir referendumą. Nors medikai ir koronaviruso ekspertai skambina pavojaus varpais, Italijoje vyksta regionų valdžios rinkimai ir referendumas, galintis pakeisti šalies politinį kraštovaizdį. Praėjus vos savaitei, kai mokyklos ėmėsi milžiniškų pastangų, kad galėtų dirbti epidemijos sąlygomis, klasės, kitos visuomeninės įstaigos dvi dienas – šiandien ir rytoj – virto balsavimo apylinkėmis.

JAV paskelbus, kad sankcijos Iranui vėl galioja, sprendimą neteisėtu vadina net sąjungininkės. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) vienašališkai paskelbė, kad Jungtinių Tautų sankcijos Iranui vėl galioja, ir žada bausti visus, kas jas pažeis. Tačiau net Vašingtono sąjungininkės sako – toks jo sprendimas neteisėtas. Jungtinių Tautų sankcijos Iranui buvo atšauktos 2015 m., kai Teheranas sutiko neplėtoti branduolinio ginklo programos. JAV iš tarptautinio susitarimo pasitraukė 2018 m., tačiau dabar tvirtina, kad tebėra susitarimo dalyvė ir gali atnaujinti sankcijas.

Lietuviai sukūrė elektrinį mikroautobusą: „ištverme“ praspjauna net „Tesla“. Lietuvoje sukurtas elektrinis variklis mikroautobusams. Kūrėjai sako, kad jiems naudojama baterija galia beveik dvigubai lenkia galingiausią amerikiečių elektrinių automobilių gamintojo „Tesla“ modelį. Per dvi valandas įkrovus mikroautobusą, būtų galima nuvažiuoti per 200 kilometrų.

Išėjęs profesorius Romas Pakalnis visą gyvenimą skyrė gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimui. Mirė profesorius Romas Pakalnis – sausį jam būtų sukakę 80. Miškininkas, ekologas, aplinkosaugininkas visą gyvenimą skyrė krašto gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimui. R. Pakalnis buvo Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir I Sąjūdžio Seimo narys. Aktyvus Lietuvos gamtosaugos ir Lietuvos švietimo koncepcijos bendraautoris, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkas. 8 m. Romas Pakalnis buvo Lietuvos radijo ir televizijos tarybos narys ir pirmininkas. Jo nuopelnai įvertinti Gedimino ordino Karininko kryžiumi, kitais svarbiais apdovanojimais. Atsisveikinimas – šiandien Vilniaus laidojimo rūmuose Olandų gatvėje, laidotuvės – rytoj 15 val. Vilniaus Sudervės kapinėse.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau