Panorama. Nausėda toliau atmeta galimybę šaukti VGT dėl vakcinos pirkimų (su vertimu į gestų k.)

Baltarusija sienų neuždarė. Lietuvos pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas sako, kad eismas per sieną su Baltarusija šiandien vyksta įprastai, nors Aliaksandras Lukašenka vakar pareiškė, kad Baltarusija uždaro sieną su Vakarais, pirmiausia su Lietuva ir Lenkija. Pasak Liubajevo, nei kaimyninės Lenkijos pasieniečiai, nei regioninio lygio Baltarusijos pasieniečių vadovai jokios informacijos apie naują vykimo per sieną režimą ketvirtadienio vakarą neturėjo. Lietuvos pareigūnai ir toliau mėgina susisiekti su Baltarusijos kolegomis, norėdami gauti daugiau informacijos.

JT: žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje – katastrofiška. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba priėmė Europos Sąjungos pateiktą rezoliuciją pradėti griežtesnį įtariamų žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje stebėjimą.

Radviliškio ligoninė stabdo veiklą. Antrą parą iš eilės Lietuvoje fiksuojama daugiau nei po 60 naujų koronaviruso atvejų – šiandien pranešta apie 61 virusu užsikrėtusį žmogų. Radviliškio rajono savivaldybė penktadienį paskelbė, kad Radviliškio ligoninė dėl COVID-19 protrūkio stabdo naujų pacientų priėmimą ir hospitalizavimą, taip pat nebus vykdomos planinės operacijos, konsultacijos ir kitos paslaugos pacientams.

Atvykstantys į Latviją turės izoliuotis. Situacija su Latvija keičiasi: nuo kitos savaitės nuvykus į Latviją, lietuviams bus taikoma 10 dienų izoliacija, išskyrus numatytąsias išimtis.

Žemės ūkio surašymas. Tęsiasi ketvirtasis žemės ūkio surašymas. Iki kitų metų pradžios klausėjai privalės surinkti informaciją apie 160 tūkst. ūkininkų, šeimos ūkių, žemės ūkio bendrovių ir įmonių. Žemdirbiai, kurių namuose lankosi viešosios nuomonės tyrėjai sako, kad surašymas per darbymetį – ne laiku. O informacinių technologijų asociacija kelia klausimą dėl valstybės pinigų švaistymo ir negebėjimo sujungti statistinės informacijos, kuri yra įvairių institucijų duomenų bazėse.

Lenkijos valdančioji koalicija – ties žlugimo riba. Lenkijos valdančiajai dešiniojo sparno koalicijai penktadienį dėl prieštaringai vertinamo gyvūnų teisių įstatymo atsidūrus prie žlugimo slenksčio, lyderiai svarsto galimybes formuoti mažumos Vyriausybę arba šaukti naujus rinkimus.

Pasaulyje atnaujinami ribojimai dėl COVID-19. Izraelis – pirmoji pasaulio šalis, grąžinusi karantiną. Griežtų priemonių nuspręsta imtis praėjusią savaitę per dieną vidutiniškai nustatant po pusketvirto tūkstančio naujų koronaviruso atvejų. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad pandemija vėl įsismarkuoja Europoje. Su COVID-19 Senojo žemyno šalys kovoja suvaržymais.

Lukiškių aikštės likimas. Vilniaus savivaldybei siūloma skubiai keisti panaudos sutartį dėl Lukiškių aikštės įtraukiant į ją Seimo priimtas įstatymo nuostatas, jei su tuo savivaldybė nesutiks, aikštė bus perimama, sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Prieš Astravo AE paleidimą – mokymai. Prieš paleidžiant vos 50 kilometrų nuo Vilniaus nutolusią Astravo atominę elektrinę, ugniagesiai gelbėtojai rengia nuolatinius mokymus, ką daryti, jei įvyktų radiacinis incidentas. Dėl koronaviruso į apmokymus kol kas gyventojai nebus įtraukiami. Tačiau vidaus reikalų ministrės teigimu, dar šiemet planuojama patikrinti, kaip veikia gyventojų informavimo sistema.

Nuosprendis terorizmo byloje. Už pasikėsinimą surengti teroro aktą prie biurų pastato planavusiam jurbarkiškiui teismas skyrė dvejų metų ir 4 mėnesių įkalinimą. Nors Gedimino Beržinsko padėtas galingas savadarbis sprogmuo nesprogo tik dėl per menkos patirties, jis toliau planavo rengti išpuolius, skirdamas švelnesnę bausmę nei siūlė prokurorai, teismas atsižvelgė į tai, kad vaikinas prisipažino ir gailisi.

Lietuvoje – judaizmo studijų revoliucija. Minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, tyrinėtojai atranda naujų detalių apie Lietuvoje buvusį ješivų – žydų mokyklų, kuriose ruošti rabinai ir studijuoti šventieji judaizmo raštai – tinklą, iki Antrojo pasaulinio karo bene prestižiškiausią pasaulyje. Naujai atrasti dokumentai liudija unikalią kasdienybę Lietuvos mokyklų, išugdžiusių pasaulio žydų elitą, kuriose sukurta sistema iki šiol remiasi ješivos Izraelyje ir Jungtinėse Valstijose.

Premjera Miražas“. Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ naują sezoną pradėjo premjera – režisieriaus Pauliaus Markevičiaus spektakliu „Miražas“, sukurtu pagal Zigmo Stankaus atsiminimų romanus apie Afganistano karą. Režisierius sako, norėdami suvokti save, turime nagrinėti istorinių įvykių emocinius padarinius.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau