Panorama. ES žada sankcijas Baltarusijos režimui, o Lukašenka pranešė, kad stiprina sienų su Vakarais apsaugą

Į Vilnių atvyko Lenkijos premjeras ir pusė Lenkijos Vyriausybės. Valdovų rūmuose surengtas bendras posėdis, kuriame dalyvavo per dvidešimt abiejų vyriausybių narių. Pasirašytos deklaracijos dėl bendrų infrastruktūros ir energetikos projektų įgyvendinimo, taip pat dėl paramos Baltarusijai. Lietuvos premjeras teigia, kad palaiko Lenkiją jos konflikte su Europos Komisija dėl teisės viršenybės Lenkijoje.

Europos Parlamentas paskelbė, kad nepripažins Aliaksandro Lukašenkos Baltarusijos prezidentu po lapkričio 5 d., kai baigsis jo dabartinė kadencija. Europos Parlamentas taip pat išreiškė apgailestavimą dėl ketinimų jau lapkritį įjungti Astravo atominę elektrinę. Tuo metu buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja paskelbė rengianti sankcijų sąrašą, į kurį įtrauks su žmogaus teisių pažeidimais ir kankinimais susijusius baltarusių pareigūnus.

Pastarąją parą nustatyti 62 nauji užsikrėtusieji koronavirusu. Tai – daugiausia atvejų per pastaruosius 5 mėn. Naujas židinys – Radviliškyje, kur ligoninėje nustatytas mažiausiai 31 koronaviruso atvejis – 23 pacientams ir 8 darbuotojams. Pirmieji COVID-19 atvejai ligoninės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje nustatyti užvakar, skyrius izoliuotas, pacientai nebepriimami. Ligoninė nutraukė planines operacijas, o savivaldybė uždraudė masinius renginius.

Aptikus nelegalių gyvūnų veisyklų, Seimo nariai suskubo vieną po kitos registruoti pataisas, numatančias griežtesnes bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais, privalomą žymėjimą ir kitas. Šiandien pradėtų svarstyti projektų autoriai tikisi, kad didesnės baudos ar apribota galimybė įsigyti bei laikyti gyvūnus, atgrasys gyvūnų daugintojus nuo nusikalstamos veiklos. Žemės ūkio ministerija kreipėsi į STT, prašydama įvertinti situaciją dėl galimos korupcijos gyvūnų veisimą prižūrinčioje Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vieši Jungtinėse Valstijose, kur susitiko su Valstybės sekretoriumi Mike‘u Pompeo. Linkevičiaus teigimu, diskusijos dėl situacijos Baltarusijoje – rimtos, bet iš Vašingtono tikimasi aiškesnės ir principinės pozicijos. Šalių diplomatijos vadovai taip pat pasirašė memorandumą dėl penktos kartos telekomunikacijų infrastruktūros plėtojimo.

Rusijos opocizijos lyderio Aleksejaus Navalno komanda sako, kad medžiagos „Novičiok“ pėdsakų rasta ant vandens buteliuko, kurį jie paėmė iš Navalno viešbučio kambario Tomske. Jame Navalnas buvo apsistojęs prieš lemtingą skrydį, per kurį pasijuto blogai. Todėl spėjama, kad jis apnuodytas dar prieš išvykimą iš viešbučio. Sužinoję, kad Navalnas sunegalavo, jo bendražygiai iš viešbučio kambario surinko kai kuriuos galbūt užterštus daiktus, tarp jų ir buteliuką. Šiandien išplatino ir paieškos įrašą. Įkalčiai perduoti Vokietijos laboratorijai. Vokietija sako, kad Navalnas „vienareikšmiškai“ buvo apnuodytas „Novičiok“ grupei priklausančiu nerviniu agentu. Išvadas nepriklausomai patvirtino ir Prancūzijos bei Švedijos laboratorijos. Ėminius tiria ir Cheminio ginklo draudimo organizacija Hagoje.

Paukštininkystės sektorius sako susidūręs su lig šiol neregėtais sunkumais. Dėl per karantiną smukusio vartojimo kavinėse ir restoranuose, visame pasaulyje susidarė produkcijos perteklius, krito kainos. Atpigusi vištiena varo į nuostolius šios mėsos perdirbėjus, todėl mažiau paukščių jie perka iš augintojų ir jau stabdo dalį gamybos. Augintojai sako, jei taip ir toliau, nuostolių ir atleidimų banga atvilnys iki jų. O žadėta valstybės pagalba užstrigo.

Aliaksandras Lukašenka skelbia, kad uždaro sieną su Lietuva ir Lenkija, stiprina sienų apsaugą su Ukraina. Kalbėdamas režimo surengtame moterų forume, Lukašenka taip pat pasakė, kad siunčia dalį kariuomenės prie vakarinių sienų. Jis pridūrė, kad su Rusijos valdžios pagalba stiprins Sąjunginės valstybės apsaugą.

Aplinkos ministras siūlo iškelti Kaune veikiančius biologinius atliekų apdorojimo įrenginius. Esą dabartiniai pajėgumai per maži, o vieta pasirinkta netinkamai. Įmonės dalininkės – Kauno regiono savivaldybės – svarstė išvis gamyklą uždaryti. Iš šiukšlių apdorojimo įmonės sklindančiais kvapais jau penkerius metus skundžiasi gyventojai.

Nauja kultūros erdvė Vilniuje, rytoj naujame Paupio kvartale duris atvers kino teatras „Pasaka“.

Ved. Marijus Žiedas.