Panorama. Lukašenkai kaimyninių valstybių nerimas nė motais: Astravo AE pradės veikti lapkritį

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apkaltino Prezidentūrą ignoruojant Vyriausybės iniciatyvą aptarti atsakomybės klausimus dėl vakcinos įsigijimo Valstybės gynimo taryboje. Prezidentūra ragina Verygą nevengti atsakomybės. Ministras tikina, kad Prezidento patarėjai net nesusipažino su pateiktaiis dokumentais.

Visuomenės sveikatos centras surengė nuotolinę konsultaciją - kaip apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo mokyklose ir darželiuose ir ką daryti tai nutikus. Specialistai sako, kad bijoti nereikia, bet atsakingai elgtis turi ir mokyklos, ir tėvai, ir patys vaikai. Beje, vyriausybė pritarė siūlymui mokėti ligos išmokas tėvams, kurių vaikams - darželinukams ir pradinukams - privalu izoliuotis.

Pirmoje savo metinėje kalboje Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Layen daugiausia dėmesio skyrė ekonomikos atsigavimui po pandemijos, kovai su klimato kaita. Ji ragino išmokti koronaviruso pamokas ir kurti Europos sveikatos sąjungą. Europos Komisijos vadovė taip pat kritikavo žmogaus teises pažeidinėjančias valstybes ir sakė, kad Bendrija yra protestuojančių Baltarusijos žmonių pusėje. U. von der Layen teigimu, Bendrija turėtų greičiau ir griežčiau reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus.

Vyriausybės sudaryta speciali komisija turi artimiausiomis dienomis nuspręsti, kaip toliau klostysis Lukiškių aikštės likimas. Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad gali būti nutraukta panaudos sutartis su Vilniaus savivaldybe ir aikštės priežiūrą galėtų perimti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas sako, kad sostinės valdžia gali išlaikyti aikštės valdymą, tačiau su papildomomis taisyklėmis, atitinkančiomis naujai įsigaliojusio Lukiškių aikštės įstatymo nuostatas.

Per keturis mėnesius baigėsi pinigai kompensacijoms už dviračius ir paspirtukus žmonėms, kurie prieš tai sunaikino seną taršų automobilį. Mažiausiai pinigų panaudota išmokoms už elektromobilius. Aplinkos ministras sako, tokią valstybės paskatą galvojama koreguoti, kad pinigų už elektra varomas mašinas galėtų gauti ir verslas.

Baltarusijos prezidentas pareiškė, kad atominę elektrinę Astrave ketinama įjungti lapkričio 7-ąją, nepaisant kaimyninių šalių reikalavimų pirmiausia užtikrinti jos saugumą. Minske viešinčiam Rusijos gynybos ministrui Lukašenka kalbėjo apie bendros sąjunginės valstybės gynybą ir prašė naujos ginkluotės. Režimas toliau didina spaudimą protestuotojams, šiandien oficialiai pateikti kaltinimai siekiu perimti valdžią vienai iš protestų lyderių Marijai Kalesnikavai. Ji kaltinama siekiu perimti valdžią.

Vyriausybė planuoja už 43 mln. eurų kurti atskirą valstybinį ryšį. Mobiliojo ryšio technologijų pagrindu veikiantis tinklas būtų skirtas svarbiausioms valstybės institucijoms, specialiosioms tarnybos. Verslas sako, kad tinklas bus skirtas vos 11 tūkst. vartotojų, kai verslas analogiškas paslaugas teikia milijonams. Be to, dėl kritiniam tinklui reikalingų dažnių, ateityje teks brangiau mokėti už 5G paslaugas.

Prasideda Tarptautinis kino festivalis „VideogrAmos“. Jame – filmai ir šiuolaikinių menininkų videokūriniai, kurie dažnai pasirodo už įprastos kino rinkos ribų. Festivalio kuratorės sako, viena iš pagrindinių festivalio temų - sveikatos apsaugos sistema.

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras sezoną pradeda operete „Orfėjas pragare“. Žiūrovų laukia šiuolaikinė operetės interpretacija.

Eidamas 76-uosius mirė pantomimos meno Lietuvoje pradininkas Muodris Tenisonas. Rygoje gimęs, karjerą Tenisonas pradėjo Lietuvoje, apsigyvenęs Vilniuje 1966-aisiais įkūrė pirmą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Sovietų Sąjungoje profesionalią pantomimos trupę. Pantomimos teatro įkūrėjui buvo vos 21-eri, kai jo spektakliai surinkdavo pilnas žiūrovų sales.

Sportas. Orai.

Ved. Marijus Žiedas