Žinios. Vakcinos nuo COVID-19 pirkimas įskėlė Vyriausybės ir Prezidentūros ginčą

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apkaltino Prezidentūrą ignoruojant Vyriausybės iniciatyvą aptarti atsakomybės klausimus dėl vakcinos įsigijimo Valstybės gynimo taryboje. Prezidentūra ragina Verygą nevengti atsakomybės. Ministras tikina, kad Prezidento patarėjai net nesusipažino su pateiktaiis dokumentais.

Visuomenės sveikatos centras surengė nuotolinę konsultaciją - kaip apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo mokyklose ir darželiuose ir ką daryti tai nutikus. Specialistai sako, kad bijoti nereikia, bet atsakingai elgtis turi ir mokyklos, ir tėvai, ir patys vaikai. Beje, vyriausybė pritarė siūlymui mokėti ligos išmokas tėvams, kurių vaikams - darželinukams ir pradinukams - privalu izoliuotis.

Pirmoje savo metinėje kalboje Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Layen daugiausia dėmesio skyrė ekonomikos atsigavimui po pandemijos, kovai su klimato kaita. Ji ragino išmokti koronaviruso pamokas ir kurti Europos sveikatos sąjungą. Europos Komisijos vadovė taip pat kritikavo žmogaus teises pažeidinėjančias valstybes ir sakė, kad Bendrija yra protestuojančių Baltarusijos žmonių pusėje. U. von der Layen teigimu, Bendrija turėtų greičiau ir griežčiau reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus.

Vyriausybės sudaryta speciali komisija turi artimiausiomis dienomis nuspręsti, kaip toliau klostysis Lukiškių aikštės likimas. Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad gali būti nutraukta panaudos sutartis su Vilniaus savivaldybe ir aikštės priežiūrą galėtų perimti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas sako, kad sostinės valdžia gali išlaikyti aikštės valdymą, tačiau su papildomomis taisyklėmis, atitinkančiomis naujai įsigaliojusio Lukiškių aikštės įstatymo nuostatas.

Sausio 13-osios bylą nagrinėjanti Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija nusprendė neatnaujinti įrodymų tyrimo. Byloje pradėtos sakyti baigiamosios kalbos. Vasario mėnesį mirusio buvusio sovietų gynybos ministro Dmitrijaus Jazovo paieška nutraukiama, tačiau baudžiamasis procesas jo atžvilgiu bus tęsiamas, siekiant ištirti kitų byloje kaltinamų asmenų veikas. Teisėjai atsisakė bandyti kviesti liudyti tuometį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą. Esą nėra realios galimybės, jog M. Gorbačiovas sutiktų duoti parodymus. Apeliacine tvarka nagrinėjamoje byloje iš viso gautas 61 apeliacinis skundas.

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja prižadėjo Aliaksandrui Lukašenkai saugumo garantijas, jei jis taikiai pasitrauks. Tai S. Cichanouskaja sakė Ukrainos žiniasklaidai. Paklausta, ar A. Lukašenkai galėtų būti užtikrintos garantijos, S. Cichanouskaja teigė, kad taip ir daugiau. Ji taip pat sako, kad A. Lukašenka dar neužsitikrino visiškos Kremliaus paramos. Nors jį Sočyje priėmė Vladimiras Putinas, vienas iš opozicijos lyderių sako, kad Maskva dar iki galo nepasirinko, kurią pusę palaikyti. Tiesa, pranešama, kad šiandien į Minską atvyko Rusijos gynybos ministras. O kol kas A. Lukašenka nerodo jokių pasitraukimo ženklų ir pastarosiomis dienomis Baltarusijos režimas didina spaudimą protestuotojams, daugėja sulaikymų.

Teismui apskųsta daugiau kaip pusė Kauno ugdymo įstaigų skelbtų konkursų, kuriuose ieškota, kas maitins mokinius. Konkurse dalyvavusios ir jį apskundusios įstaigos „Bruneros“ atstovai teigia, kad pirkimų sąlygos yra palankios tik šiuo metu konkrečioje ugdymo įstaigoje maitinimo paslaugas teikiantiems subjektams. Kauno savivaldybė nesutinka su tokiais argumentais.

Japonijos parlamentas naujuoju premjeru išrinko Yoshihide Suga. Prognozuojama, kad buvęs vyriausiasis ministrų kabineto sekretorius tęs savo pirmtako Shinzo Abe politiką. Paskelbus balsavimo rezultatus, Y. Suga žemai nusilenkė jam plojantiems įstatymų leidėjams, tačiau jokios kalbos iškart po balsavimo nesakė. Jis laikomas užkulisių politikos virtuozu, ilgą laiką laikytas pirmtako dešiniąja ranka.

Sportas. Orai.

Ved. Marijus Žiedas