Žinios. Cichanouskaja Lukašenkai žada saugumo garantijas, jei šis pasitrauks taikiai

Nustatyti 45 nauji užsikrėtusieji koronavirusine infekcija. Trečdalis atvejų siejami su esamais židiniais. 16 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko – asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo. Be to, per praėjusią parą registruoti 4 įvežtiniai atvejai. Bendras susirgimų skaičius Lietuvoje siekia 3442. Nuo COVID-19 iš viso mirė 87 asmenys.

Valdančiųjų „valstiečių žaliųjų“ ir prezidentūros ginčas – ar vakcinos nuo koronaviruso įsigijimo klausimą reikia aptarti Valstybės gynimo taryboje. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apkaltino prezidentūrą ignoruojant Vyriausybės iniciatyvą aptarti atsakomybės klausimus dėl vakcinos įsigijimo Valstybės gynimo taryboje. Prezidentūra ragina A. Verygą nevengti atsakomybės. Prezidentūros teigimu, pastaruoju metu valdančiųjų reiškiamas siekis Valstybės gynimo taryboje aptarti klausimus dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo gali būti siejamas su pradėtais ikiteisminiais tyrimais dėl ministerijos vykdytų pirkimų. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad ne sveikatos apsaugos ministras, o būtent prezidentūra vengia atsakomybės, ignoruodama Vyriausybės iniciatyvą.

Vyriausybės sudaryta speciali komisija turi artimiausiomis dienomis nuspręsti, kaip toliau klostysis Lukiškių aikštės likimas. Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad gali būti nutraukta panaudos sutartis su Vilniaus savivaldybe ir aikštės priežiūrą galėtų perimti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas sako, kad sostinės valdžia gali išlaikyti aikštės valdymą, tačiau su papildomomis taisyklėmis, atitinkančiomis naujai įsigaliojusio Lukiškių aikštės įstatymo nuostatas.

Vyriausybė pritarė siūlymui ligos išmokas tėvams už izoliacijoje esančius vaikus mokėti ir tais atvejais, kai mokykloje nėra paskelbtas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Šiuo metu ir nedarbingumą, ir ligos išmoką už izoliacijoje esantį vaiką tėvai gali gauti tik tuomet, kai ugdymo įstaigoje paskelbiamas toks specialus režimas. Jei tokio režimo nėra, tėvai gali pretenduoti tik į nedarbingumą – tai reiškia, kad tuo metu, kai tėvai prižiūri vaiką, turi teisę neiti į darbą, tačiau už tai jiems nėra mokami pinigai.

Pirmoje savo metinėje kalboje Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Layen daugiausia dėmesio skyrė ekonomikos atsigavimui po pandemijos, kovai su klimato kaita. Ji ragino išmokti koronaviruso pamokas ir kurti Europos sveikatos sąjungą. Europos Komisijos vadovė taip pat kritikavo žmogaus teises pažeidinėjančias valstybes ir sakė, kad Bendrija yra protestuojančių Baltarusijos žmonių pusėje. U. von der Layen teigimu, Bendrija turėtų greičiau ir griežčiau reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus.

Lietuva laikinai lengvina vizų išdavimo Baltarusijos piliečiams tvarką. Pirmadienį įsigaliosiantys pakeitimai supaprastins procedūras persikeliantiems darbuotojams ir jų šeimos nariams. Baltarusijos piliečiai galės gauti nacionalinę vizą 6 mėn., pateikę minimalų dokumentų paketą ir savo finansinio aprūpinimo įrodymą – lėšas 3 mėn. arba juridinio asmens įsipareigojimą tokias lėšas užtikrinti.

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja prižadėjo Aliaksandrui Lukašenkai saugumo garantijas, jei jis taikiai pasitrauks. Tai S. Cichanouskaja sakė Ukrainos žiniasklaidai. Paklausta, ar A. Lukašenkai galėtų būti užtikrintos garantijos, S. Cichanouskaja teigė, kad taip ir daugiau. Ji taip pat sako, kad A. Lukašenka dar neužsitikrino visiškos Kremliaus paramos. Nors jį Sočyje priėmė Vladimiras Putinas, vienas iš opozicijos lyderių sako, kad Maskva dar iki galo nepasirinko, kurią pusę palaikyti. Tiesa, pranešama, kad šiandien į Minską atvyko Rusijos gynybos ministras. O kol kas A. Lukašenka nerodo jokių pasitraukimo ženklų ir pastarosiomis dienomis Baltarusijos režimas didina spaudimą protestuotojams, daugėja sulaikymų.

Japonijos parlamentas naujuoju premjeru išrinko Yoshihide Suga. Prognozuojama, kad buvęs vyriausiasis ministrų kabineto sekretorius tęs savo pirmtako Shinzo Abe politiką. Paskelbus balsavimo rezultatus, Y. Suga žemai nusilenkė jam plojantiems įstatymų leidėjams, tačiau jokios kalbos iškart po balsavimo nesakė. Jis laikomas užkulisių politikos virtuozu, ilgą laiką laikytas pirmtako dešiniąja ranka.

Sausio 13-osios bylą nagrinėjanti Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija nusprendė neatnaujinti įrodymų tyrimo. Byloje pradėtos sakyti baigiamosios kalbos. Vasario mėnesį mirusio buvusio sovietų gynybos ministro Dmitrijaus Jazovo paieška nutraukiama, tačiau baudžiamasis procesas jo atžvilgiu bus tęsiamas, siekiant ištirti kitų byloje kaltinamų asmenų veikas. Teisėjai atsisakė bandyti kviesti liudyti tuometį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą. Esą nėra realios galimybės, jog M. Gorbačiovas sutiktų duoti parodymus. Apeliacine tvarka nagrinėjamoje byloje iš viso gautas 61 apeliacinis skundas.

Už beveik 0,5 mln. eurų ketinama atnaujinti Seimo viešbutį. Seimo kanceliarija paskelbė apie Seimo viešbučio butų paprastojo remonto darbų pirkimą. Remontas bus atliekamas 16 butų. Bus atliekama apdaila, įrengiama nauja santechnika.

Prancūzijos vyriausybė nusprendė pratęsti programą, kuria visiems norintiems susiremontuoti savo dviračius skiriama 50 eurų valstybės parama. Šia politika siekiama ne tik sumažinti žmonių srautus viešajame transporte, bet ir neleisti didėti automobilių skleidžiamai taršai.

Orai.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau