Laba diena, Lietuva. Vyr. epidemiologė: paskutiniųjų dienų skaičiai neramina, bet situacija – valdoma

Rinkiminė kampanija įsisiūbuoja: dar neseniai kandidatai dalindavo net inkilus, o kaip dabar? 2020 m. Seimo rinkimų reklaminė kampanija įsisiūbuoja. Ar kandidatai, turint galvoje pandeminę situaciją, gali pradėti potencialius rinkėjus lankyti fiziškai? Į šį ir kitus klausimus LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ atsako Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė. Jos teigimu, panaikinus karantiną ir jo ribojimus, kandidatai aktyviai pradėjo bendrauti su rinkėjais – jokių draudimų tam nėra.

Situacija yra valdoma: vyr. epidemiologė dabartį palygino su pandemija pavasarį. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras šiandien informavo, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 51 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. Pasveikusiųjų – 2071. Apie pusė naujų COVID-19 atvejų – Vilniaus apskrityje, didėja židinys Raseinių policijoje, skelbiama apie mokyklų darbuotojų užsikrėtimus, taip pat atvejus, susijusius su bendrabučiu Vilniuje. Vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako, kad paskutiniųjų dienų skaičiai neramina, tačiau kol protrūkiai yra atsekami, situacija yra valdoma. Taip pat stebimas poslinkis amžiaus grupėse – užsikrečia vis daugiau jaunų žmonių, jie serga lengviau. Dar vienas skirtumas nuo pandemijos pavasarį: ligoninėse sunkiai sergančiųjų COVID-19 nedaugėja.

Fontanų bumas Lietuvoje: nors traukia akį, bet žavi ne kiekvieną. Lietuvoje – fontanų bumas. Skaičiuojama, kad jų gali būti mažiausiai pusė tūkstančio. Ekonomistai sako, fontanai traukia žmones, o tai nauda ir aplinkiniams verslams. Kita vertus, fontanai ne visada kuria pridėtinę vertę – sulaukiama ir skundų. Dažniausi – dėl vadinamų šokančių ir grojančių fontanų, kad skamba per garsi ir nepatinkanti muzika.

Kojala: Lukašenkos manevro laisvė ribota – susitikti su Putinu jis išvyko silpnojoje pozicijoje. Aliaksandras Lukašenka Sočyje susitinka su Vladimiru Putinu. Tai – pirmas susitikimas nuo rugpjūčio 9-ąją vykusių suklastotų prezidento rinkimų, sukėlusių masinių protestų bangą. Lyderiai tikina aptarsią ekonomiką, energetikos klausimus bei šalių integraciją. Politologas, Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako, kad susitikime staigmenų būti neturėtų – A. Lukašenką į jį išvyko silpnojoje pozicijoje, tai galima matyti ir susitikimo simbolikoje. Pvz., A. Lukašenką oro uoste pasitiko tik gubernatoriaus lygio politikas, kas, pasak L. Kojalos, nėra būdinga, kai šalyje lankosi kitos valstybės prezidentas. „A. Lukašenkos manevro laisvė yra ribota“, – priduria politologas.

Virš pusšimčio Baltarusijos IT įmonių domisi galimybe persikelti į Lietuvą: išloštų visi? Daugiau nei pusšimtis Baltarusijos informacinių technologijų įmonių domisi galimybe persikelti į Lietuvą. Tad rugsėjo 14 d. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pokalbis ir apie tai. Studijoje vieši „Investuok Lietuvoje“ atstovas Gediminas Koryzna, nuotoliniu būdu – asociacijos „Infobalt“ vadovas Mindaugas Ubartas. G. Koryznos teigimu, minėtoms kompanijoms reikia pagalbos, nes daugeliu atveju joms kyla išgyvenimo klausimas. O tokio lygio specialistų reikia ir Lietuvai – šalyje jų šiuo metu trūksta. M. Ubartas to brolišku gestu ar kažkokia nauda nevadintų – specialisto teigimu, tai – vertybinis klausimas.

Pandemijos Amerikoje veidas: dalis gyventojų taisyklių laikosi, dalis – ne. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ keliamės į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), Vašingtoną, kur vieši užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis. JAV baigia pandeminių atostogų sezoną – amerikiečiai grįžta į mokyklas, darbus ir, žinoma, politiką. A. Piečiukaičio teigimu, kartais, svečiuojantis čia, tenka susidurti su baime – kad ir tuomet, kai pamatai be kaukės kosėjantį žmogų. „Dalis amerikiečių taisyklių laikosi, dalis – ne“, – priduria užsienio naujienų redaktorius.

Ginčai dėl paukščių medžioklės: vieni kaltina biurokratiją, kiti – nekompetenciją. Aplinkos ministerija žada taisyti teisės aktus, nebepaliekant dviprasmybių dėl draudimo medžioti paukščius Žuvinto biosferos rezervate – saugiklius žadama įtraukti į šiuo metu rengiamas medžioklės taisykles. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad paskleista informacija apie vandens paukščių medžioklės įteisinimą Žuvinto rezervate yra klaidinanti, o už tai atsakinga jo vadovybė. Ministro teigimu, rezervato direktoriaus Arūno Pranaičio atžvilgiu yra pradėtas tarnybinis patikrinimas. A. Pranaitis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako, kad paukščių medžioklės reglamentavimas yra labai painus. Tikėtis, kad kiekvienas medžiotojas į minėtą reglamentavimą įsigilins, yra labai naivu. K. Mažeika šiuo klausimu, panašu, turi kitokią nuomonę.

Susitikimo Sočyje atgarsiai: internautai spėlioja, kokios arbatos Lukašenkai pasiūlys Putinas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas socialinių tinklų apžvalgai. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnaliste Karolina Panto. Jos akiratyje: besitęsiantys masiniai protestai Baltarusijoje, taip pat Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos susitikimas.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau