Žinios. Linkevičius ir Pompeo pasirašys susitarimą dėl 5G

Apeliacinis teismas atvertė dėl karantino pusmečiui nukeltą Sausio 13-osios bylą. Dėl COVID-19 posėdžiai vyksta ne Apeliaciniame teisme, o Mykolo Romerio universiteto didžiausioje auditorijoje. Taip tikimasi saugiai išnagrinėti istorinės bylos apeliacinius skundus, kurių per 60.

Dėl Seime priimtos rezoliucijos, kurioje Sviatlana Cichanouskaja pripažįstama baltarusių tautos išrinkta lydere, Baltarusija apkaltino Lietuvą pažeidus tarpautinę teisę. Baltarusijos aukštesniųjų parlamento rūmų – Respublikos Tarybos – paskelbtame pareiškime Vilnius kaltinamas peržengęs „sveiko proto ribas“, o tai esą nepadeda palaikyti gerų santykių tarp šalių. Lietuva taip pat kaltinama atvirai kišantis į Baltarusijos vidaus reikalus. Lietuva jau anksčiau atmetė panašius kaltinimus. Cichanouskaja į Lietuvą atvyko po rugpjūčio 9 d. vykusių prezidento rinkimų, kai nepripažino Aliaksandro Lukašenkos pergalės.

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas paskelbė, kad jau gali kvėpuoti be pagalbos. Socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje jis pasidalijo nuotrauka iš Berlyno ligoninės su pasisveikinimu. Jame teigia, kad vakar visą dieną kvėpavo pats – be pagalbinės technikos. Tai pirmieji jo komentarai po įtariamo apnuodijimo praeitą mėnesį Sibire. Vokietijos karinėje laboratorijoje atlikti tyrimai rodo, kad Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ nervus paralyžiuojančia medžiaga. Tai patvirtino ir Prancūzijos bei Švedijos laboratorijos, paprašytos Vokietijos nepriklausomai ištirti ėminius, kai Rusija viešai suabejojo tyrimų rezultatais. Vakarai toliau reikalauja viską neigiančios Maskvos pasiaiškinti, o Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas apkaltino Rusijos lyderį Vladimirą Putiną pasikėsinus į Navalno gyvybę.

Nustatyta 11 naujų užsikrėtusiųjų koronavirusine infekcija. Tai – kone 4 kartus mažiau, nei vidutiniškai buvo nustatoma per praėjusią savaitę. 6 iš naujų atvejų registruoti Kauno, 3 Vilniaus ir po 1 – Klaipėdos bei Telšių apskrityse. Epidemiologų teigimu, po kontakto su sergančiaisiais užsikrėtė 8 žmonės. 3 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Įvežtinių atvejų per praėjusią parą neregistruota. Visuomenės sveikatos centras informuoja, kad 4 praėjusią parą Kauno apskrityje registruoti atvejai siejami su židiniu Raseinių policijoje. Šalyje iš viso patvirtinti 3397 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1202 asmenys. Ligoninėse gydomi 34, 5 – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.

Nuo šiandien visi keleiviai, atvykstantys į Lietuvą, privalo elektroniniu būdu pateikti asmens duomenis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

Trūksta lėšų Krepšinio namams Kauno senamiestyje baigti. Jiems jau išleista daugiau kaip 2 mln. eurų, tačiau dėl pandemijos Krepšinio federacija esą negali surinkti planuotų lėšų iš privačių rėmėjų. Kauno savivaldybė, planavusi 0,5 mln. eurų paramą, netikėtai pakeitė sprendimą ir šiandien tarybos posėdyje nuspręsta skirti 300 tūkst. eurų. Krepšinio federacija finansinių problemų nekomentuoja.

Lietuvos ir Jungtinių Valstijų vyriausybės rytoj pasirašys susitarimą dėl bendradarbiavimo plėtojant penktosios kartos telekomunikacijų infrastruktūrą. Supratimo memorandumą Vašingtone pasirašys Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Lankydamasis gaisrų nuniokotoje Kalifornijoje, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad tai – ne klimato kaitos, o tik prastos miškotvarkos rezultatas. Tokiais pareiškimais Trumpas pakurstė ir politines liepsnas – jo konkurentas prezidento rinkimuose Joe Bidenas Trumpą pavadino „padegėju“.

СOVID-19 atvejų skaičius pasaulyje pasiekė 29 mln. Daugėjant susirgimų daugelyje šalių, Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad spalį ir lapkritį daugės ir mirties nuo COVID-19 atvejų. Ir nors Europos šalys grąžina kai kuriuose apribojimus, skelbti visuotinio karantino, kaip pavasarį, neplanuoja. Italijoje prasidėjo ir mokslo metai. Kai kur vaikai čia į mokyklas grįžo po septynių mėnesių pertraukos.

Lietuvos jūrų muziejaus biologai, nuo pavasario prižiūrėję ruonių jauniklius, šiandien 12 jų paleido į Baltijos jūrą. Nors mokslininkai sako, kad ruonių populiacija Baltijoje nebedidėja, nusilpusių ruonių jauniklių pakrantėse kasmet randama vis daugiau.

Eidamas 90-tus metus mirė buvęs Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lituanistinių studijų katedros profesorius, žinomas kalbininkas Arnoldas Piročkinas. Profesorius tyrinėjo žymių Lietuvos kalbininkų, istorikų ir rašytojų gyvenimą ir kūrybą, parengė habilitacinį darbą „Jono Jablonskio darbų reikšmė bendrinės kalbos raidai“. Sudarė knygą „Jonas Jablonskis. Straipsniai ir laiškai“. Kalbininkas skaitė paskaitas apie Adomą Mickevičių, parašė monografiją „Devyneri Adomo Mickevičiaus metai“, išleistą ir Lenkijoje. Atsisveikinti su profesoriumi galima ketvirtadienį Vilniaus laidotuvių rūmuose Olandų gatvėje nuo 16 valandos.

Sportas. Orai.

Ved. Marijus Žiedas.