Žinios. JAV ir Lietuvos Vyriausybės pasirašys susitarimą dėl bendradarbiavimo plėtojant 5G ryšio infrastruktūrą

Apeliacinis teismas atvertė dėl karantino pusmečiui nukeltą Sausio 13-osios bylą. Dėl COVID-19 posėdžiai vyksta ne Apeliaciniame teisme, o Mykolo Romerio universiteto didžiausioje auditorijoje. Taip tikimasi saugiai išnagrinėti istorinės bylos apeliacinius skundus, kurių per 60.

Nustatyta 11 naujų užsikrėtusiųjų koronavirusine infekcija. Tai – kone 4 kartus mažiau, nei vidutiniškai buvo nustatoma per praėjusią savaitę. 6 iš naujų atvejų registruoti Kauno, 3 Vilniaus ir po 1 – Klaipėdos bei Telšių apskrityse. Epidemiologų teigimu, po kontakto su sergančiaisiais užsikrėtė 8 žmonės. 3 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Įvežtinių atvejų per praėjusią parą neregistruota. Visuomenės sveikatos centras informuoja, kad 4 praėjusią parą Kauno apskrityje registruoti atvejai siejami su židiniu Raseinių policijoje. Šalyje iš viso patvirtinti 3397 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1202 asmenys. Ligoninėse gydomi 34, 5 – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas paskelbė, kad jau gali kvėpuoti be pagalbos. Socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje jis pasidalijo nuotrauka iš Berlyno ligoninės su pasisveikinimu. Jame teigia, kad vakar visą dieną kvėpavo pats – be pagalbinės technikos. Tai pirmieji jo komentarai po įtariamo apnuodijimo praeitą mėnesį Sibire. Vokietijos karinėje laboratorijoje atlikti tyrimai rodo, kad Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ nervus paralyžiuojančia medžiaga. Tai patvirtino ir Prancūzijos bei Švedijos laboratorijos, paprašytos Vokietijos nepriklausomai ištirti ėminius, kai Rusija viešai suabejojo tyrimų rezultatais. Vakarai toliau reikalauja viską neigiančios Maskvos pasiaiškinti, o Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas apkaltino Rusijos lyderį Vladimirą Putiną pasikėsinus į Navalno gyvybę.

Dėl Seime priimtos rezoliucijos, kurioje Sviatlana Cichanouskaja pripažįstama baltarusių tautos išrinkta lydere, Baltarusija apkaltino Lietuvą pažeidus tarpautinę teisę. Baltarusijos aukštesniųjų parlamento rūmų – Respublikos Tarybos – paskelbtame pareiškime Vilnius kaltinamas peržengęs „sveiko proto ribas“, o tai esą nepadeda palaikyti gerų santykių tarp šalių. Lietuva taip pat kaltinama atvirai kišantis į Baltarusijos vidaus reikalus. Lietuva jau anksčiau atmetė panašius kaltinimus. Cichanouskaja į Lietuvą atvyko po rugpjūčio 9 d. vykusių prezidento rinkimų, kai nepripažino Aliaksandro Lukašenkos pergalės.

Lietuvos ir Jungtinių Valstijų vyriausybės rytoj pasirašys susitarimą dėl bendradarbiavimo plėtojant penktosios kartos telekomunikacijų infrastruktūrą. Supratimo memorandumą Vašingtone pasirašys Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Lankydamasis gaisrų nuniokotoje Kalifornijoje, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad tai – ne klimato kaitos, o tik prastos miškotvarkos rezultatas. Tokiais pareiškimais Trumpas pakurstė ir politines liepsnas – jo konkurentas prezidento rinkimuose Joe Bidenas Trumpą pavadino „padegėju“.

NASA sako, kad žinia apie Veneros atmosferoje esančias dujas, kurios Žemėje siejamos su gyvais organizmais, yra „kol kas reikšmingiausias“ įvykis ieškant nežemiškos gyvybės. Spėliojama, kad pasaulio kosmoso agentūras, šiuo metu susitelkusias į Marsą, atradimas vėl paskatins atsigręžti į Venerą. Mokslo žurnale „Nature Astronomy“ vakar paskelbtose Veneros debesų sluoksnius stebėjusių mokslininkų išvadose rašoma, jog Veneros atmosferoje aptikta fosfino pėdsakų. Šios dujos Žemėje dažnai susidaro yrant organinei medžiagai. Nors mokslininkai pabrėžia, kad fosfinas neįrodo, jog Veneroje esama gyvybės, tačiau klausimas, kas gamina šią rūgščios planetos atmosferos gaminamą cheminę medžiagą, kol kas lieka neatsakytas.

Lietuvos jūrų muziejaus biologai, nuo pavasario prižiūrėję ruonių jauniklius, šiandien 12 jų paleido į Baltijos jūrą. Nors mokslininkai sako, kad ruonių populiacija Baltijoje nebedidėja, nusilpusių ruonių jauniklių pakrantėse kasmet randama vis daugiau.

Orai.

Ved. Marijus Žiedas.