Panorama. Koronaviruso paženklinti nauji mokslo metai bei Rusijos ir Baltarusijos tarpusavio susitarimai

Pirmas mokslo mėnuo nė neįpusėjo, o procesus jau trikdo koronavirusas: paliestos 30 ugdymo įstaigų

Per praėjusią parą patvirtintas 51 naujas koronaviruso atvejis. Koronaviruso situacija toliau trikdo kai kurių ugdymo įstaigų darbą. Koronavirusas jau palietė 30 ugdymo įstaigų, jose šiuo metu liga patvirtinta 43 asmenims, iš jų 34 vaikams. Tačiau Sveikatos apsaugos ministras sako, kad grįžti prie nuotolinio mokymo visose mokyklose neplanuojama.

Studijas pradeda pirmakursiai: studentų skaičius – didesnis, ruošiamasi mišriam studijų modeliui

Nauji mokslo metai daugeliui pirmakursių šiemet prasidėjo rugsėjo viduryje. Aukšųjų vadovai džiaugiasi sulaukę daugiau studentų, tiesa, tarptautinių studentų gerokai sumažėjo. Kaip ir bendrojo lavinimo mokyklos, aukštosios rengiasi mokyti mišriu būdu – įsigijo papildomų kamerų, rado naujų erdvių paskaitoms.

Sočyje susitiko Lukašenka ir Putinas: Baltarusijai pažadėta karinė parama bei 1,5 mlrd. dolerių paskola

Aliaksandras Lukašenka Sočyje susitiko su Vladimiru Putinu. Tai pirmas susitikimas nuo rugpjūčio 9 d. vykusių prezidento rinkimų, sukėlusių masinių protestų bangą. Lyderiai kalbėjosi apie prekybą, aptarė energetikos klausimus bei šalių integraciją. Kremlius skelbia, jog Lukašenka patvirtino, kad keis Baltarusijos konstituciją. Putinas Minskui garantavo karinę paramą ir pažadėjo 1,5 mlrd. dolerių paskolą. Buvusi opozicijos kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja kritikuoja Rusijos paramą, tikindama, kad šie pinigai skirti ne Baltarusijos žmonėms, o prieš juos smurtaujantiems pareigūnams.

Protų „atitekėjimas“: daugiau kaip 50 Baltarusijos IT įmonių svarsto perkelti verslus į Lietuvą

Verslą iš Baltarusijos į Lietuvą perkelti svarsto jau per 50 informacinių technologijų įmonių. „Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, kartu su šiomis įmonėmis į Lietuvą atvykti galėtų iki 2 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Specialistai kartoja, kad toks protų nutekėjimą iš Lietuvos kompensuoti galintis protų „atititekėjimas“ gali ir neįvykti, jei laiku nebus reformuota nelanksti migracijos sistema. Migracijos departamentas praneša apie palengvinimus, tačiau pasak kritikų – jie neesminiai ir problemų nesprendžia.

Europos ir Kinijos lyderiai virtualiame viršūnių susitikime aptarė prekybos santykius, klimato kaitos klausimus . Kalbėta apie tai, kaip paspartinti lėtai vykstančias derybas dėl investavimo susitarimo. Šiandien Europos Sąjunga ir Kinija pasirašė dvišalį susitarimą dėl apsaugos nuo neteisėto 100 Europos geografinių nuorodų (GI) Kinijoje ir 100 Kinijos geografinių nuorodų ES savinimosi ir klastojimo.

Trys nepriklausomos laboratorijos patvirtino: Aleksejus Navalnas apnuodytas „Novičiok“

Prancūzijos ir Švedijos mokslininkai patvirtino, kad Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas apnuodytas „Novičiok” grupei priklausančiais nuodais. Vokietijos vyriausybė gavusi naujus rezultatus dar kartą reikalauja Maskvos pasiaiškinimo. Berlynas pabrėžia, kad jau trys nepriklausomos laboratorijos patvirtino šią informaciją, nors Rusija tikina, kad įrodymų dėl apnuodijimo nėra. Pirmoji apnuodijimą patvirtino Vokietijos laboratorija. Mėginius tiria ir Hagoje įsikūrusi „Cheminio ginklo draudimo organizacija”. Navalnas šiuo metu gydomas Berlyno ligoninėje, jau atjungtas nuo dirbitnio plaučių ventiliavimo aparato ir gali pats atsikelti. Tačiau dėl sudėtiungos būlės rekomenduojamas griežtas poilsio režimas. Navalnas blogai pasijuto skrydžio metu praėjusį mėnesį, po to, kai oro uosto kavinėje išgėrė arbatos.

Aistros dėl medžiokės Žuvinte: Aplinkos ministerija žada keisti medžioklės taisykles

Netyla aistros dėl vandens paukščių medžioklės Žuvinto biosferos rezervate. Gamtosaugininkams prakalbus, kad teisinis reglamentavimas nėra tinkamai sureguliuotas, aplinkos ministerija žada taisyti medžioklės taisykles. Nors vasarą pakeistuose rezervato nuostatuose apie sparnuočių medžioklės ribojimus nekalbama, aplinkos ministras kartoja, kad vandens paukščių medžioklė Žuvinto biosferos rezervate draudžiama. Kad nekiltų neaiškumų, ornitologai siūlo draudžiamas teritorijas įrašyti į medžioklės taisykles, kaip tai padaryta su vandens telkiniais.

Fontanų bumas: traukia aplinkinius, bet sulaukiama ir skundų

Lietuvoje pastaraisiais metais – fontanų bumas. Skaičiuojama, kad jų šalyje gali būti mažiausiai pusė tūkstančio. Ekonomistai sako, fontanai traukia žmones, o tai nauda ir aplinkiniams verslams. Bet yra ir skundų. Dažniausi – dėl vadinamųjų grojančių ir šokančių fontanų, kad skamba per garsi ir nepatinkanti muzika.

Pagaliau: Vyriausybė svarsto apie naują aukščiausius standartus atitinkantį futbolo stadioną

Vyriausybė svarsto galimybių studiją, pagal kurią Vilniuje galėtų atsirasti 5500 vietų futbolo stadionas. Jame vyktų nacionalinio ir tarptautinio lygio futbolo varžybos ir kultūros renginiai. Tiek valdžia, tiek futbolo aistruoliai sutinka, kad Lietuvoje būtinai reikia naujo stadiono, ypač kol Nacionalinio stadiono statybos Vilniuje ir Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija Kaune nejuda.

Tekstilinkė savo paroda menininkams linki pasikloti minkštą kelią

Vilniaus dailės akademijos parodų centre „Titanikas“ eksponuojami vienos žinomiausių Lietuvos tekstilininkių Monikos Žaltauskaitės-Grašienės pastarųjų dešimtmečių darbai. Pavadinusi parodą „Geros kloties“ menininkė linki visiems menininkams tekstile pasikloti minkštą kelią, kad kuo lengviau išgyventų šį sunkų periodą.

Klaipėdos lėlių teatre – paroda, skirta žydų vaikams atminti

Klaipėdos lėlių teatre eksponuojama Julijos Skuratovos paroda „Dvi juodos akys“. Koliažų ir piešinių ciklas skirtas žydų vaikams, žuvusiems per Holokaustą, atminti.

Ved. Eglė Bučelytė.