Žinios. Trečia nepriklausoma laboratorija patvirtino, kad Navalnas apnuodytas „Novičiok“ grupės medžiaga

Vokietija dar kartą reikalauja Maskvos pasiaiškinimo

Per vakar dieną ištyrus daugiau nei 1380 ėminių, nustatytas 51 naujas užsikrėtimo COVID-19 infekcija atvejis. Beveik pusė – 24 – užfiksuoti Vilniaus apskrityje. Kauno apskrityje patvirtinti 9, 7 Šiaulių, 5 Panevėžio, 3 Telšių, 2 Klaipėdos, 1 Tauragės, 1 Alytaus apskrityse. Nustatyti 3 įvežtiniai atvejai, asmenys atvyko iš Ispanijos, Latvijos ir Suomijos. Pusė per vakar patvirtintų atvejų susiję su židiniais. Iš viso Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų yra 3386, iš jų tebeserga 1215. Nuo COVID-19 Lietuvoje mirė 87 žmonės.

Koronaviruso situacija toliau trikdo kai kurių ugdymo įstaigų darbą. Pranešama, kad dėl infekcijos protrūkio vienoje Vilniaus progimnazijoje penktokai–aštuntokai bus ugdomi nuotoliniu būdu, šioje ugdymo įstaigoje koronavirusas nustatytas aštuoniems vienos klasės moksleiviams. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, koronavirusas fiksuojamas jau 30 ugdymo įstaigų. Iš viso ugdymo įstaigose šiuo metu COVID-19 patvirtinta 43 asmenims, iš jų – 34 vaikams. Iš viso izoliuotas 561 asmuo.

Šią savaitę Švenčionių, Tauragės, Molėtų, Jurbarko, Šilalės, Raseinių, Trakų, Klaipėdos, Kėdainių, Kauno rajonų, taip pat Elektrėnų savivaldybės, Vilniaus ir Šiaulių miestų gyventojai bus intensyviau tyriami dėl koronaviruso. Šiose savivaldybėse fiksuojamas didesnis sergamumas COVID-19 negu kitose ir viršija 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų bei per paskutines 2 sav. buvo nustatyta daugiau nei 5 užsikrėtimo atvejai. Didelės rizikos savivaldybėse šią savaitę profilaktiškai bus tiriami gydymo bei socialinės globos įstaigų darbuotojai. Taip pat pacientai, kurie gydymo įstaigose praleido daugiau nei 2 paras.

Nauji mokslo metai daugeliui pirmakursių šiemet prasidėjo rugsėjo viduryje. Aukštųjų mokyklų vadovai džiaugiasi sulaukę daugiau studentų, tiesa, tarptautinių studentų gerokai sumažėjo. Kaip ir bendrojo lavinimo mokyklos, aukštosios rengiasi mokyti mišriu būdu – įsigijo papildomų kamerų, rado naujų erdvių paskaitoms.

Aliaksandras Lukašenka Sočyje susitiko su Vladimiru Putinu. Tai – pirmas susitikimas nuo rugpjūčio 9-ąją vykusių suklastotų prezidento rinkimų, sukėlusių masinių protestų bangą. Lyderiai tikina aptarsią ekonomiką, energetikos klausimus bei šalių integraciją. Opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja teigia, kad bet koks V. Putino ir A. Lukašenkos susitarimas – teisiškai negalioja.

Verslą iš Baltarusijos į Lietuvą perkelti svarsto jau per pusšimtis pasipiktinusių informacinių technologijų įmonių, tačiau to kol kas padaryti negali dėl teisinių kliūčių. „Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, kartu su šiomis įmonėmis į Lietuvą atvykti galėtų iki 2 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Migracijos departamentas kalba apie palengvinimus jiems.

Prancūzijos ir Švedijos mokslininkai patvirtino, kad Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas apnuodytas „Novičiok“ grupei priklausančiais nuodais. Vokietijos vyriausybė, gavusi naujus rezultatus, dar kartą reikalauja Maskvos pasiaiškinimo. Berlynas pabrėžia, kad jau 3 nepriklausomos laboratorijos patvirtino šią informaciją, nors Rusija tikina, kad įrodymų dėl apnuodijimo nėra.

Japonijos valdančioji partija lyderiu išrinko vyriausiąjį Ministrų kabineto sekretorių Yoshihide Suga. Naujasis lyderis pakeitė dėl sveikatos problemų iš posto pasitraukusį Shinzo Abe.

Lietuvos biudžetas kitąmet bus deficitinis, teigia finansų ministras Vilius Šapoka, neigdamas valstiečių lyderio Ramūno Karbausko praėjusią savaitę išsakytą poziciją, esą biudžetas bus perteklinis. Naujausios ekonomikos raidos prognozės rodo, kad šalies ūkis šiemet susitrauks pusantro procento, o kitąmet ekonomika augs 3,3 proc. Pasak Viliaus Šapokos, nors valstybė turi pasirūpinti pažeidžiamiausiomis visuomenės grupėmis, esant dideliam neapibrėžtumui, reikia vengti neapdairaus išlaidų didinimo visose ne pirmo būtinumo srityse. Naujos prognozės esą bus aktualios rengiant kitų metų biudžeto projektą.

Vyriausybė svarsto galimybių studiją, pagal kurią Vilniuje galėtų atsirasti 4,5 tūkst. vietų futbolo stadionas. Jame vyktų nacionalinio ir tarptautinio lygio futbolo varžybos ir kultūros renginiai. Tiek valdžia, tiek futbolo aistruoliai sutinka, kad Lietuvoje būtinai reikia naujo stadiono, ypač kol Nacionalinio stadiono statybos Vilniuje ir Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija Kaune nejuda.

Klaipėdos lėlių teatre eksponuojama Julijos Skuratovos paroda „Dvi juodos akys“. Koliažų ir piešinių ciklas skirtas žydų vaikų, žuvusių per Holokaustą, atminimui.

Londone miesto valdžia leido surengti kasmetį dizaino festivalį, kuris šiais metais skirtas padėti dizaino ir kūrybos pramonės šakoms atsigauti po pandemijos. Dėl saugumo dalis renginių perkelti į virtualią erdvę, tačiau organizatorių teigimu, susidomėjimas didelis. Patys dizainieriai norėjo kai kurias idėjas perteikti gyvai ir suteikti dar stipresnių emocijų nei praėjusiais metais.

Sportas.

Orai.

Ved. Jovita Vitkauskė.