Panorama. Padidintas sergamumo koronavirusu slenkstis: grįžus iš dalies šalių saviizoliacijos nebeprireiks

Sveikatos apsaugos ministerija padidino sergamumo COVID-19 liga rodiklio slenkstį, todėl nuo pirmadienio izoliuotis nebereikės atvykus iš Vokietijos, Švedijos, Lenkijos, Bulgarijos, Norvegijos, Islandijos, Serbijos ir Lichtenšteino. Tačiau Latvija susprogdino vadinamąjį Baltijos kelionių burbulą – į šią šalį atvykstantiems iš Estijos privaloma saviizoliacija. Keliautojus iš Lietuvos Latvija įsileis nevaržomai. Tuo metu populiacijos tyrimą atlikę mokslininkai skelbia, kad Lietuvoje koronavirusu sirgo iki 3 proc. gyventojų nuo 18 m., daugiausia teigiamų testų – Kaune. Tiesa, tyrime dalyvavo tik 1 iš 7 pakviestų žmonių.

Šįvakar Baltarusijoje tęsiasi protestuotojų sulaikymai. Liudininkų teigimu, moterys buvo tempiamos tiesiog iš bažnyčios. Lenkija Europos Sąjungai ketina siūlyti nuo režimo bėgantiems baltarusiams taikyti bevizį įvažiavimą. Tuo metu Aliaksandras Lukašenka pirmadienį vyksta į Rusiją, kur susitiks su prezidentu Vladimiru Putinu. Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič ragina Jungtines Tautas atsiųsti į Baltarusiją stebėtojų misiją.

Prezidentas Gitanas Nausėda interviu BNS pažadėjo būti aktyvus formuojant Vyriausybę po Seimo rinkimų. Kandidatai į ministrus, pasak šalies vadovo, bus vertinami pagal tai, kaip jų požiūris dera su prezidentūros ruošiama gerovės valstybės vizija. Pasisakymas vertinamas nevienareikšmiškai. Vieni teigia, kad prezidento aktyvumas suaktyvins ir Seimo rinkimų kampaniją, kiti – jog Nausėdos pasisakymai esą reiškia Seimo rinkimuose balsuosiančių rinkėjų valios negerbimą.

Vyriausioji rinkimų komisiją sudarė kandidato į Seimą portretą. Tai pusamžis vyras. Rinkimų komisijos duomenys rodo, kad kandidatų amžiaus vidurkis per beveik pastarąjį dešimtmetį pasislinko nuo 47 iki 50 m. Šįmet į Seimą ir vėl kandidatuoja mažiau moterų – vos trečdalis visų kandidatų. Politologai sako, kad visuomenė dar nespėjo pasikeisti, o gyventojai tiesiog įpratę labiau matyti politiką vyrą.

Beveik 400 su ugdymo įstaigomis susijusių žmonių per pirmąsias naujų mokslo metų dienas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pasiuntė į saviizoliaciją. Realiai jų yra dar bent keliais šimtais daugiau pačių ugdymo įstaigų sprendimu. Savanoriškai į saviizoliaciją pasitraukusių darželinukų ir mokinių, kurie dar negali būti palikti vieni namuose, tėvams jokios išmokos nesant galimybei dirbti nuotoliniu būdu – nepriklauso.

Praėjus savaitei po to, kai iš neteisėtos veisyklos Kretingoje buvo išgelbėta dešimtis kankintų šunų, beveik kasdien visoje Lietuvoje randamos panašios nelegalios vadinamosios daugyklos. Gyvūnų teisių gynėjai dėl tokios metų metais nespręstos situacijos kaltina Valstybinę maisto ir veterinarinę tarnybą. Šios vadovas teigia, kad jo darbuotojai su policija jau pradėjo operatyviau reaguoti į pranešimus apie kankinamus gyvūnus. Politikams užsimojusiems griežtinti bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais, jų gynėjai teigia, kad dabar tai – ne svarbiausias klausimas.

Rusijos policija ketina prašyti Vokietijos leisti apklausti Aleksejų Navalną, gydomą Berlyne dėl sunkaus apnuodijimo. Sibiro transporto policija, kuri tiria Navalno maršrutą iki tol, kai jis pasijuto blogai, praneša norintys užduoti papildomų klausimų. Vieną didžiausių Kremliaus kritikų medikai jau pabudino iš komos, pranešama, kad jis jau viską prisiimena iki tol, kol neteko sąmonės.

Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau kaip pusė milijono Oregono valstijos gyventojų dėl gaisrų palieka namus. Ugnis plečiasi dėl neįprastos kaitros ir gūsingo vėjo. Kalifornijos, Oregono ir Vašingtono valstijose liepsnos pražudė mažiausiai 15 žmonių, bet pareigūnai sako, kad kai kurių rajonų vis dar neįmanoma pasiekti, tad aukų skaičius gali didėti. Sudegė šimtai pastatų. Iš viso dabar 12 vakarinių Amerikos valstijų fiksuojama apie 100 gaisro židinių. Pareigūnų teigimu, tai didžiausias gaisras per visą Kalifornijos valstijos istoriją, nes dalis mažesnių gaisro židinių susijungė. Ugnis apėmė kone 200 tūkst. hektarų plotą.

Savivaldybės specialistus į regionus vilioja pinigine parama. Raseinių rajone nuo kitų metų rajone gyvenamąją vietą deklaravę specialistai galės gauti 18 tūkst. eurų paramą būstui. Taip tikimasi į rajoną pritraukti jaunų šeimos gydytojų, psichologų, inžinierių.

Klaipėdos uoste – molų rekonstrukcijos pradžia. Tai pasitarnaus saugesnei laivybai, į uostamiestį galės užsukti patys didžiausi Baltijos jūroje plaukiojantys laivai, taip pat nepamiršti liks saulėlydžius nuo molų stebintys klaipėdiečiai bei uostamiesčio svečiai: jų laukia apžvalgos aikštelės.

Radviliškio rajone – auksinių vestuvių šventė. Vienu metu 50 santuokos metų jubiliejų minėjo beveik 30 porų. Viena iš jų – ir deimantines. Poros sako, kad tvirtos santuokos pagrindas yra ištikimybė ir kantrybė, o išvengti didelių barnių padeda geras humoro jausmas.

Kauno dramos teatro scenoje – premjera. Bendras Slovėnijos ir Lietuvos kūrėjų darbas – spektaklis „Elektra“ – pastatytas pagal graikų mitologiją.

Klaipėdoje prasideda tarptautinis menų festivalis „Plartforma“. Žiūrovų laukia 8 šiuolaikinio šokio, dokumentiniai, lėlių spektakliai, o unikaliausiu projektu rengėjai įvardija Danijos kūrėjų pasirodymą po vandeniu.

Ved. Marijus Žiedas.