Laba diena, Lietuva. Dėl žmogaus kaltės sparčiai nyksta gyvūnai – per mažiau nei 50 m. netekome dviejų trečdalių

Nors koronavirusas plinta, NVSC ragina nepanikuoti – serga daug, bet didžioji dalis gydoma ambulatoriškai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) rugsėjo 10 d. pranešė apie 36 naujus koronaviruso atvejus, 2 iš jų patvirtinti mokyklose. NVSC teigimu, bendras sergančiųjų skaičius yra didžiausias per visą pandemijos laikotarpį. Pokalbis apie tai – ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ su NVSC Vilniaus skyriaus vadove Rolanda Lingiene bei socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Egle Samoškaite. R. Lingienė COVID-19 atvejus mokyklose aiškina pasaulinėmis tendencijomis: koronavirusas plinta tarp jaunų, aktyvių, daug socialinių kontaktų turinčių žmonių. Specialistė ragina nepanikuoti: nors sergančiųjų skaičius yra didžiausias nuo pandemijos pradžios, dauguma pacientų yra gydomi ambulatoriškai.

Vytautas Bruveris: žmonės mano, kad Seime gali dirbti vos ne kiekvienas virėjas – ir jie nėra neteisūs. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) rugsėjo 10 d. patvirtino kandidatų į Seimo narius daugiamandatėje ir vienmandatėse apygardose sąrašą. „1755 kandidatai dalyvauja 2020 m. spalio 11-ąją vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Sveikiname juos, linkime sėkmingų rinkimų“, – sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė. Kandidatų sąrašai VRK puslapyje bus skelbiami nuo penktadienio. Dienraščio „Lietuvos rytas“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako pastebėjęs tendenciją – vis daugiau žmonių veržiasi į didžiąją politiką, kandidatų į Seimą skaičius reguliariai auga. „Tai aš aiškinčiau tuo, kad žmonėms tai atrodo patrauklus, pelningas ir prestižinis užsiėmimas“, – priduria V. Bruveris.

„Katastrofiškas mažėjimas“: per mažiau nei 50 m. praradome daugiau nei du trečdalius laukinės gamtos. Laukinės gamtos populiacijos per mažiau nei 50 m. sumažėjo daugiau nei dviem trečdaliais, teigiama pagrindinėje Pasaulio gamtos fondo ataskaitoje, rašo BBC. Ataskaitoje sakoma, kad šis „katastrofiškas mažėjimas“ nerodo jokių lėtėjimo ženklų. Taip pat įspėjama, kad gamta taip niokojama žmonių, kaip niekada anksčiau. O nykstantys gyvūnai, panašu, kelia ne tik ekologines, moralines, bet net ir politines krizes. Plačiau apie tragišką statistiką – ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“. Studijoje vieši užsienio naujienų redaktorius Edvardas Špokas.

VI fortas vilioja karo technika – smalsuoliai gali ne tik pasidairyti, bet ir įsikabaroti vidun. Po ne vienerius metus trukusių kalbų, VI forte Kaune atidaryta karo technikos ekspozicija, prie kurios savaitgaliais nutįsta eilės. Ekspozicijoje – apie pusantro šimto karinės technikos, kurią naudojo Lietuvos kariuomenė, vienetų. Plačiau tuo, kas nūdieną ypač vilioja smalsuolius Kaune, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasidomėjo Jūratė Anilionytė, o į jos klausimus atsakė muziejininkas Darius Zubrickas.

Po situacijos Skemuose – eksperto vertinimas: problema išspręsta psichiatrijos ligoninėse, bet ne socialinės globos įstaigose. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje – dar vienas pašnekovas. Vakar dalį visuomenės sukrėtė vaizdai iš Skemų socialinės globos namų, kur už grotų (manoma, prirakintas) buvo laikomas vienas globotinis. Apie šią situaciją ir psichiatrijos realybę nūdieną, sistemos ydas kalbamės su Vilniaus psichikos sveikatos centro vadovu Martynu Marcinkevičiumi. „Tai, kad problema egzistuoja ir ji nėra tokia paprasta yra absoliuti tiesa“, – sako jis. Ir priduria, kad sveikatos priežiūros įstaigose, t. y. psichiatrijos ligoninėse, minėta problema yra išspręsta įstatymu, tačiau šis neaprėpia socialinės globos namų.

ES sunerimo: britai laužys susitarimą dėl „Brexito“? LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto vadovės, politologės Margaritos Šešelgytės komentarui. Kurį laiką ir pandemija, ir įvykiai Baltarusijoje „Brexito“ reikalus buvo nustūmę į šalį, tačiau būtent apie jį dabar ir kalbėsime. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pasiūlė parlamentui balsuoti už įstatymą, kuris pažeistų susitarimą su Europos Sąjunga. Ką tai reikštų abiems pusėms? Atsakymai į šį ir kitus klausimus – studijoje.

Orų prognozės: nors rytoj dar gali prireikti striukės, nuo kitos savaitės grįžta šiluma. Apie ateinančios savaitės orus LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – su Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausiąja specialiste Izolda Marcinoniene. Anot jos, nors artimiausias porą dienų dar gali prireikti striukės žvarbesniais rytais, nuo kitos savaitės į šalį sugrįš vasariški orai.

Socialiniuose tinkluose – rimbas „lenkams“: partija vadinama putiniška, koloradine Lukašenkos režimo gynėja. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas socialinių tinklų apžvalgai. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnaliste Evelina Stankūnaite. Jos akiratyje: paskutinės šios kadencijos Seimo sesijos atgarsiai, pasiklydusį grybautoją radusi Lietuvos policija, įvykiams Baltarusijoje dedikuotas žurnalo „Literatūra ir menas“ viršelis, COVID-19 aktualijos bei gaisrai Kalifornijoje.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau