Laba diena, Lietuva. Situacija Baltarusijoje toliau kaista: Nobelio premijos laureatę nuo sulaikymo saugo užsienio ambasadoriai

Parengta bendra Lietuvos pristatymo užsienyje dešimtmečio strategija. Ją šiandien svarstė ir priėmė Ministrų kabinetas. Strategijoje išskirtos pagrindinės valstybės sritys, tapsiančios Lietuvos komunikacijos pagrindu iki 2030-ųjų. Lietuva prisistatydama užsienyje išryškins savo pasiekimus ekonomikos, kultūros, valdymo ir talentų pritraukimo srityse. Išgrynintos ir keturios Lietuvos visuomenės vertybės: laisvė kurti, tobulėjimas, veržlumas ir ryšys su gamta. Šia strategija siekiama pristatyti modernų Lietuvos veidą ir jos pasiekimus, nes, pasak strategijos kūrėjų, dėl menko šalies žinomumo ir įvaizdžio formavimo strategijos nebuvimo, Lietuva neteko užsienio investicijų, nukentėjo ir šalies eksportas. Apie tai plačiau pasakojo Lietuvos įvaizdžio grupės vyriausioji patarėja Eglė Kudzmanienė.

Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos šalių diplomatai trečiadienį Minske atvyko pas Nobelio literatūros premijos laureatę Sviatlaną Aleksijevič, siekdami apsaugoti ją nuo galimo sulaikymo. „Esame kartu. Gavome signalų, kad į jos butą skambina nepažįstami žmonės, tikėtina, saugumo ar milicijos atstovai. Tokiu būdu sužinojome, nutarėme, kad gali grėsti sulaikymas, nes Sviatlana Aleksijevič yra paskutinė iš Koordinacinės tarybos narių, kuri nėra sulaikyta arba nėra išvykusi iš Baltarusijos“, – BNS sakė A. Pulokas. Tuo tarpu Baltarusijos Koordinacinės tarybos narė Maryja Kalesnikava šiuo metu sulaikyta ir yra Volodarsko gatvės 1-ajame kalėjime, Minske, TUT.BY sakė Maryjos tėvas Aleksandras Kalesnikovas. Apie staigiai besikeičiančius įvykius ir naujausius pranešimus Minske pranešė užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas.

Kam iš tiesų priklauso instagrame įkelta jūsų vaiko nuotrauka ar feisbuke publikuotos jūsų gimtadienio akimirkos? Socialiniais tinklais naudojamės visi, tačiau net ir atidžiai perskaitę naudojimosi jais taisykles atsakymus į šiuos klausimus rasite ne visada. „Naujienų rentgenas“ šįkart pasidomėjo, kodėl apie tamsiąją socialinių medijų pusę kalbama taip retai ir kokią informaciją geriau pasilaikyti sau, o ką verčiau nedelsiant ištrinti. Apie tai pasakojo publikacijos portale LRT.lt autorė Karolina Marcinkevičiūtė ir VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto dekanė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė.

Vilniaus universiteto Gamtos mokslų centras pasirašė susitarimą su elitine laikoma Europos molekulinės biologijos laboratorija. Tai reiškia, kad ateityje Vilniaus universitete įvairius tyrimus vykdys molekulinės biologijos, genetikos sričių mokslininkai. Keičiantis informacija su kitų šalių akademikais, pasak Vilniaus universiteto atstovo, galima geriau suprasti ir pastarojo meto aktualijas – kaip, pavyzdžiui, koronavirusą ir jo gydymo galimybes.

UNICEF tyrimų biuro „Innocenti“ ataskaita, rengiama 20-us metus, lygina Europos Sąjungos (ES) bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių duomenis. Ataskaitoje šalys rikiuojamos pagal vaikų psichinę bei fizinę sveikatą ir akademinius bei bendravimo įgūdžius. Atsižvelgiant į šiuos rodiklius, Nyderlandai, Danija ir Norvegija vertinamos kaip geriausios šalys vaikui. Iš viso tirtos ir pagrindinės išvados padarytos apie 38 šalis, Lietuva čia rikiuojasi 33-ioje vietoje. Blogiausiai pasirodėme psichikos būklės kategorijoje – stipriai išsiskiriame paauglių savižudybių skaičiumi ir šioje kategorijoje užimame 36-ą vietą. Kiek pozityvesnės statistikos dėl sostinės turėjo „Vilniaus sveikiau: gero savijautos biuro“ atstovė Simona Bieliūnė ir patarimais dalijosi psichologė Vaiva Klimaitė.

Paskutiniai vakcinos nuo koronaviruso, vystomos bendrovės „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto, klinikiniai tyrimai buvo laikinai sustabdyti po to, kai vienas iš dalyvių Jungtinėje Karalystėje (JK) patyrė nepageidaujamą reakciją. „AstraZeneca“ apibūdino tai kaip „įprastą“ pauzę „nepaaiškinamos ligos“ atveju. Dėl Lietuvos dalyvavimo kartu su Europos Sąjungos valstybėmis perkant koronaviruso vakciną toliau spręs Valstybės gynimo taryba (VGT). Vyriausybė trečiadienį nutarė kreiptis į VGT, jog ši priimtų sprendimus, susijusius su bendru Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos vakcinų nuo koronaviruso infekcijos įsigijimu, kilus abejonių dėl prisiimamų rizikų, taip pat dėl vakcinos kūrėjų reputacijos.

Netoli Šiaulių, rekonstruojant kelio atkarpą, atkastas kapinynas. Dalis kapų gali būti net iš XIII amžiaus. Archeologus nustebino gausūs radiniai. Daugelyje kapų rasta monetų, segių, žiedų, tai esą liudija apie čia gyvenusią pasiturinčią bendruomenę. Archeologams pavyko rasti ir Lietuvoje itin retai aptinkamų degintinių kapų iš XIV-XV amžiaus.

Lietuvos nacionalinis muziejus pristatė 13-kos tūkstančių metų garantiją išlaikiusį kirvį, jis rastas 2014 metais Biržų rajone. Tai seniausias archeologijos radinys Lietuvoje.

Tradicinė socialinių tinkle naujienų apžvalga, kurią pristato Audra Avižiūtė. Rubrikoje – dėmesys Baltarusijos įvykiams ir JAV reperių dainai apie Lietuvą.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau