Panorama. Kauno regionas kratosi atliekų įmonės: beveik 5 metus skundžiasi sklindančiu kvapu

Rusijos premjero vizitas Baltarusijoje. Rusijos premjeras lankėsi Baltarusijoje, kur išreiškė tvirtą paramą Aliaksandro Lukašenkos režimui ir pareiškė, kad šalims puikiai sekasi spręsti sąjunginės valstybės klausimus. Maskva ir Minskas pranešė, kad pavyko išspręsti ginčus dėl Baltarusijos skolų už rusiškas dujas. Baltarusija taip pat taps pirmąja šalimi, kuri gaus rusišką vakciną nuo koronaviruso, o ją pirmasis dar šiandien turėtų išbandyti Baltarusijos premjeras.

Lietuvos pagalba baltarusiams. Beveik 80 nuo Minsko represijų bėgančių baltarusių išduoti leidimai atvykti į Lietuvą. Pasak vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, svarstomos įvairios vizų išdavimo lengvatos Baltarusijos piliečiams. Siūloma kurti ir skambučių centrą baltarusiams, kur jiems būtų teikiama visa reikalinga informacija apie integraciją į Lietuvos visuomenę, švietimo, sveikatos ir socialines paslaugas.

Lietuva pirmauja vaikų savižudybių skaičiumi. UNICEF ataskaita apie vaikų gerovę skirtingose šalyse rodo, kad Lietuva pirmauja pagal paauglių savižudybes. Organizacijos atstovai Lietuvoje tokią situaciją vadina nacionaline krize.

(Ne)savarankiška savivalda. Savivaldybių merai siekia didesnės nepriklausomybės nuo centrinės valdžios. Esą dabar patys gali valdyti tik mažą dalį gaunamų pajamų, be to, sunku gauti paskolą investiciniams projektams. O dėl to, anot merų, nukenčia gyventojai. Vidaus reikalų ministerija sutinka, kad pokyčių reikia, bet jie nebus greiti. Prezidentas partijoms pateikė pasirašyti memorandumą, kuriuo jos įsipareigoja skirti didesnį dėmesį regionų klausimams.

Į Seimą neregistruota 11 asmenų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neleido Seimo rinkimuose dalyvauti 11 teistumo nenurodžiusių asmenų. Trims leista papildyti anketas, nes buvo pažymėję, kad yra teisti, bet neišvardijo visų Baudžiamojo kodekso straipsnių, dėl kurių buvo pripažinti kaltais. Dauguma VRK narių nusprendė, kad tokie asmenys nesiekė nuslėpti teistumo. Dalyvauti Seimo rinkimuose bandė asmenys, teisti už tarnybos pareigų neatlikimą, melagingų parodymų davimą, neapykantos skatinimą ir kurstymą smurtauti, apgaulingą ar aplaidžią buhalterinę apskaitą, šmeižimą.

Pasaulis smerkia A. Navalno apnuodijimą. Europos Sąjunga, NATO, Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir daug kitų valstybių smerkia Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimą cheminiu ginklu iš „Novičiok“ grupės. Vakarų valstybės šiuo metu koordinuoja atsaką, o Maskva tikina kol kas negavusi nė vieno įrodymo ir kaltina Vakarus politikavimu. Rusijos opozicijos atstovai neabejoja – prie nuodijimo prisidėjo Vladimiro Putino režimas.

Kauno regionas kratosi atliekų įmonės. 30 milijonų eurų kainavusią Kauno mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įmonę svarstoma likviduoti. Iš įmonės sklindančiais kvapais jau penkerius metus skundžiasi gyventojai. Aplinkosaugininkai stebi pažeidimus. O įmonėje antriniam panaudojimui išrūšiuotų atliekų kiekis tesiekia vos procentą. Aplinkos ministerija įspėja apie likvidavimą svarstančias Kauno regiono savivaldybes apgalvoti, kaip atsisakius apdorojimo įrenginių bus tvarkomos atliekos.

Kelionės po Baltijos šalis. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga perspėjo, kad savaitgalį Lietuvos gyventojai gali jau nebespėti nukeliauti į Latviją, jei Lietuva paklius į paveiktų šalių sąrašą. Ar Lietuvoje sergamumo COVID-19 rodiklis viršys 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų, paaiškės artimiausiu metu. Praėjusį penktadienį šis rodiklis siekė 15,5. Šiandien Lietuvoje patvirtinta 20 naujų susirgimo atvejų.

Orvidų sodybos tankas. Kolekcininkams parūpo Orvidų sodyboje eksponuojamas tankas. Ilgus dešimtmečius Salantų miesto centre jis stovėjo kaip paminklas žuvusiems kariams. Iš tanko belikęs tik kiautas, tačiau specialistai nustatė, kad primontavus tam tikras dalis, jis gali iššauti, tad tanko savininkė – Kretingos savivaldybė – turi pasirūpinti, kad tankas nekeltų pavojaus.

Keičiasi būrelių darbas. Naujų mokslo metų su nerimu šiemet laukė ne tik mokyklos, bet ir popamokinio ugdymo įstaigos – būreliai, muzikos ar meno mokyklos. Vaikų ir jaunimo centro vadovo teigimu, rugsėjo pirmajai įstaiga rengėsi kelis mėnesius – centras suskirstytas zonomis, vaikai į būrelius įleidžiami likus 15 minučių iki užsiėmimų. Panašiai darbą organizuoja visi būreliai. Nors jų darbas pasikeitė, norinčiųjų būrelius lankyti nesumažėjo.

Prasidėjo festivalis „Kaunas photo“. Septynioliktus metus vykstantis tarptautinis festivalis „Kaunas photo“ pristato dešimt parodų Kaune ir keliaus į mažesnius miestelius. Šįmet jo tema – provincija. Festivalio organizatorius sako, kad darbuose fotomenininkai kalba apie dalykus, kuriuos buvome nukainoję, bet dabar jie mums tapo reikšmingi.

Tekančios saulės ordinas – A. Gelūnui. Tekančios saulės ordinas su aukso ir sidabro žvaigžde, kurį už tarptautinius nuopelnus skiria Japonijos Vyriausybė, įteiktas Nacionalinio dailės muziejaus direktoriui Arūnui Gelūnui. Garbingas apdovanojimas Gelūnui skirtas dar balandį. Šįvakar Vilniaus paveikslų galerijoje Japonijos ambasadorius Lietuvoje Shiro Yamasaki surengė Ordino perdavimo ceremoniją.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau