Laba diena, Lietuva. „Laisvės kelias“ driekėsi ir už šalies sienų: baltarusiai dėkojo, pastebėjo ir Bidenas

Su užsikrėtusiuoju kontaktavusi vilnietė atsidūrė aklavietėje: nesulaukusi skambučio, turėjo meluoti. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras praneša, kad Kauno klinikinėje ligoninėje mirė dar vienas koronavirusu užsikrėtęs žmogus. Tai 85 mirtis šalyje. Mirė vyresnis nei 80 m. žmogus, turėjęs gretutinių susirgimų ir užsikrėtęs po kontakto su sergančiu artimuoju namų aplinkoje. Iš viso praėjusią parą patvirtinti 38 nauji atvejai. Maždaug pusė siejami su židiniais, 8 žmonių užsikrėtimo aplinkybės neaiškios. Daugiausia atvejų – 28 – registruoti Vilniaus apskrityje. Nustatyti 3 įvežtiniai atvejai iš Ukrainos ir Švedijos. Nuo pandemijos pradžios susirgusiųjų skaičiuojama 2673. Šiuo metu šalyje tebeserga daugiau kaip 800 žmonių. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Rolanda Lingienė. Nuotoliniu būdu – ir vilnietė Eglė Paliulienė, praėjusią savaitę sužinojusi, kad turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju koronaviruso infekcija. „Esu pasimetime“, – sako ji. Nors moters testas neigiamas, jokios informacijos, ką reikėtų daryti toliau, kaip elgtis, vilnietė iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro negavo. Tuo metu R. Lingienė prašo supratimo: „Krūviai yra milžiniški“, – sako ji.

Baltarusijos solidarumo akcijų organizatorė džiaugėsi „Laisvės keliu“: labai svarbu, kad esame ne vieni. „Laisvės kelias“ nusidriekė, į gyvą grandinę sujungdamas maždaug 50 tūkst. žmonių. Ar Lietuvos piliečių išreikštas solidarumas su Baltarusijos žmonėmis bei parama pasiekė mūsų kaimynus? Atsakymai į šį bei kitus klausimus LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – iš šiuo metu Gardine viešinčios Baltarusijos solidarumo akcijų organizatorės Viktorijos Andrukovič lūpų. „Mums labai svarbu, kad esame ne vieni“, – sako ji. Ir priduria: „Manau, kad baltarusiai kovos ir toliau.“

Vokietijos Vyriausybė prabilo: gana tikėtina, kad Navalnas buvo apnuodytas. Vokietijos Vyriausybės manymu, „gana tikėtina“, kad Rusijos opozicijos politikas Aleksejus Navalnas, kuris šiuo metu yra gydomas Berlyno ligoninėje, buvo apnuodytas, pirmadienį teigė Vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas. Tuo metu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pareiškė, kad reikia daugiau faktų, norint nustatyti, ar A. Navalnas buvo apnuodytas. Pokalbis apie A. Navalno sveikatos būklę – ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“. Studijoje viešintis užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius pasakoja, kad vokiečių medikai komentarus žada kiek vėliau, o štai spaudos konferenciją šiandien surengę rusų gydytojai bandė paaiškinti, kodėl pirmoji diena buvo tokia chaotiška. Ir tikino: jei ne jie, A. Navalno gyvybės galbūt ir nebūtų pavykę išsaugoti.

Tautodailės metais – niūrios prognozės: jei neatsiras perimančiųjų patirtį, darbai liks tik muziejinė vertybė. Šiemet, Tautodailės metais, pasakojimų apie tautodailininkus tikrai netrūksta. Šį kartą kviečiame susitikti su trimis tekstilės tautodailininkėmis. Jos sako, kad jų darbai tikrai akį traukia, bet, jei neatsiras, kas perima jų patirtį, ateityje šie darbai gali likti tik muziejine vertybe. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pokalbis su Tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininke Ramute Kraujaliene bei tautodailininkėmis Janina Vasiliauskiene, Lilija Simonavičiūte ir Aušra Banuškevičiūte.

LRT tyrimas. Už skandalingo greitųjų testų pirkimo – premjero komanda? Ikiteisminiame tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų pirkimo įtarimai pareikšti pasitraukusiai sveikatos apsaugos viceministrei ir Vilniaus tarybos nariui. Tačiau LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, 6 mln. eurų vertės pirkimu rūpinosi premjero aplinka. Pavedimą viceministrei davė Sauliaus Skvernelio patarėjas. Pokalbis apie naujausią LRT Tyrimų skyriaus darbą – pokalbis ir LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje su LRT Tyrimų skyriaus vadove, žurnaliste Indre Makaraityte.

Kojala: Lukašenka OMONui dėkojo ne veltui – jėgos struktūros yra vienintelis jo vis dar turimas svertas. Pirmadienis – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ metas politologo, Rytų Europos studijų centro direktoriaus Lino Kojalos komentarui. Minske tęsiantis šimtatūkstantiniams mitingams, faktinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka užfiksuotas su ginklu rankoje dėkojantis OMON pareigūnams. L. Kojalos teigimu, A. Lukašenka dėkoja ne veltui: jėgos struktūros yra vienintelis svertas, kurį savo rankose vis dar turi faktinis šalies vadovas. O kaip įvykius Baltarusijoje stebi ir vertina skirtingos valstybės? Atsakymai – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje.

Ramūs pokalbiai. Šimtametė Ona gailisi tik vieno – kad niekada nerašė dienoraščio. Reportažų ciklas „Ramūs pokalbiai“ užbaigia vasaros kelionių pažintis ir kviečia sutikti saulę Margėnų kaime, Rokiškio rajone. Čia Onos Kulikauskienės gimtinė, dabar ponia Ona gyvena Užtiltės kaime, Zarasų rajone. Stiprią ir šviesią asmenybę subrandino gyvenimo mokykla, galimybės mokytis nebuvo, reikėjo dirbti.

Algirdas Toliatas apie netikėtą radinį bažnyčioje: tai – jos balsas. Vilniuje, Savičiaus gatvėje stūksančioje paslaptingoje Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje – netikėtas radinys: vos tik pradėjus archeologinius kasinėjimus rastas senovinis varpas. Šios bažnyčios kapelionas, kunigas Algirdas Toliatas džiaugiasi: varpas, pasak jo, yra bažnyčios balsas. Archeologas Linas Girlevičius priduria: archeologine prasme, rasti sveiką varpą yra labai įdomu ir netikėta.

„Laisvės kelias“ nuvilnijo ir socialiniuose tinkluose: pastebėjo net Joe Bidenas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su Audra Avižiūte. Jos akiratyje, be jokios abejonės, – „Laisvės kelio“ atgarsiai.

Ved. Guoda Pečiulytė.