Nacionalinė ekspedicija. Gediminaičių Europa. Jogailos kapas Vavelio katedroje ir rankraštis su pirmuoju Lietuvos paminėjimu

Rugsėjo 8 d. LRT TELEVIZIJA pradeda rodyti šeštosios „Nacionalinės ekspedicijos“ laidas. Šią vasarą ekspedicijos dalyviai planavo dvi savaites keliauti per Gediminaičių dinastijos XVI–XVII a. valdytas žemes. Kelionė turėjo driektis per įvairias Europos šalis, Dunojaus upe iki pat Rumunijos ir Serbijos pasienio, tačiau dėl koronaviruso pandemijos maršrutą teko patrumpinti.

Pirmoje laidoje ekspedicija ypatingai atsisveikino su Lietuva ir Vilniumi – Šv. Jonų bažnyčioj apie savo išvykimą pranešė varpu, o Lazdijuose ant tiltelio – Lietuvos himnu. Pasiekę pirmąją savo nakvynės stotelė, jie pasiskirstė į 2 komandas, kurios susimatė tik po 9 dienų. Alfredo Bumblausko grupė patraukė Vavelio katedros Krokuvoje link, kurioje išvydo Jogailos, jo vaikų ir net Adomo Mickevičiaus kapus. Kaip sakė komanda, čia ir prasidėjo visa istorinė karalių kelionė po kitas valstybes.

Tuo metu komanda su Edmundu Jakilaičiu patraukė Vokietijos link, kur Dresdene aplankė valstybės ir universiteto biblioteką. Čia yra saugomas Majų kodeksas, 180 tūkstančių atlasų ir žemėlapių, kuriems šimtai, o gal net ir tūkstančiai metų. Tačiau svarbiausias yra tik vienas – Kvedlinburgo analų rankraštis, kuriame pirmą kartą paminimas Lietuvos vardas. Šį dokumentą komanda mato prieš pat savo akis.

Ne ką mažiau svarbus dokumentas Alfredo Bumblausko komandai pademonstruojamas Vavelio katedroje – kur kiekvienas lankytojas patekti negali, grupė prieš save išvysta Krėvos uniją, kurią gali ir apžiūrėti, ir paliesti. keliautojai nesitikėjo, kad jis bus toks mažas.

Apie tai, kokie dar karaliai ir svarbūs asmenys yra palaidoti Vavelio katedroje, kodėl rankraštis su Lietuvos vardu yra keliais šimtais metų parašytas vėliau nei originalus dokumentas – jau šeštoje „Nacionalinėje ekspedicijoje“!

Jakilaitis Edmundas
Prodiuseris
Jakilaitis Edmundas, Bumblauskas Alfredas
Vedėjas
Račiukaitis Aurimas
Scenarijaus autorius
Lygnugaris Andrius
Režisierius
Paltanavičius Selemonas, Teškevičius Simonas, Liaudanskas Gabrielius- Svaras, Knapkis Simas, Stankevič Barbara, Sinevičienė Luka, Terleckaitė Aušra, Petrauskas Robertas, Dobrovolskytė Monika, Darasevičius Arminas, Griniūtė Gerūta, Kubilius Edvardas, Girnius Kęstutis, Liaudanskas Mykolas, Knapkis Uosis
Dalyvis
Petrauskas Rimvydas, Skurvydaitė Loreta
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt