Laba diena, Lietuva. Rusų medikai evakuoti Navalno neleidžia: esą būklė pernelyg „nestabili“

Ekspertas prošvaisčių Baltarusijos demokratijai kol kas nemato: skaidrūs rinkimai dabartinėmis sąlygomis neįmanomi. Penktadienį Baltarusijos opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja Vilniuje surengė pirmąją spaudos konferenciją. Joje Aliaksandrui Lukašenkai iššūkį metusi moteris dėkojo už palaikymą kaimyninėms šalims, tačiau susilaikė nuo detalesnių atsakymų apie Rusijos esamą ir galimą įtaką įvykiams Baltarusijoje. Pokalbis apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“. Mykolo Romerio universiteto lektorius, politologas Alvydas Medalinskas sako, kad nauji, skaidrūs Baltarusijos prezidento rinkimai dabartinėmis sąlygomis nėra įmanomi, o spaudos konferencija buvo iššaukta spaudimo Baltarusijoje veikiančiai opozicijos Koordinacinei tarybai. Europarlamentarė Rasa Juknevičienė priduria: vien faktas, kad Koordinacinė taryba yra sukurta, yra didelis žingsnis į priekį.

Nauji mokslo metai – iššūkis mokyklų vadovams: baiminasi, kad dėl apribojimų pritrūks kabinetų. Nauji mokslo metai – iššūkis mokyklų vadovams. Nurodžius vengti skirtingų klasių kontaktų, mokiniai po kabinetus nevaikščios, pietus valgys irgi klasėse. Didesnės mokyklos nerimauja, kad gali pritrūkti kabinetų. Kaip ruošiamasi mokslo metų pradžiai, domėjosi LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ reporterė Kristina Karlonė, apsilankiusi vienoje didžiausių Kauno mokyklų ir pakalbinusi Mokyklų vadovų asociacijos prezidentą Dainių Žvirdauską.

Keisti rusų medikų pareiškimai: tikina, kad pagrindinė Navalno diagnozė – medžiagų apykaitos sutrikimas. Pagrindinė opozicionieriaus Aleksejaus Navalno, kuris dėl įtariamo apnuodijimo išvakarėse atsidūrė Sibiro ligoninėje, diagnozė yra medžiagų apykaitos sutrikimas, penktadienį pareiškė Omsko ligoninės spaudos tarnyba, remdamasi vyriausiuoju gydytoju Aleksandru Murachovskiu. „Šiandien turime darbinių diagnozių. Pagrindinė – angliavandenių pusiausvyros sutrikimas, tai yra medžiagų apykaitos sutrikimas“, – tvirtino medikas. Viena vokiečių nevyriausybinė organizacija nusiuntė užsakytą lėktuvą A. Navalnui iš Omsko evakuoti, bet jį gydantys gydytojai sakė, kad jo būklė pernelyg „nestabili“ ir kad jo negalima transportuoti. Pokalbis apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – su užsienio naujienų redaktore Živile Raškauskaite.

Klaipėdoje – nauji potyrių takai: tarp augalų įsikūrusios lėlės seka pasakas, fitoterapija žadina jusles. Klaipėdos universiteto botanikos sode – du nauji potyrių takai. Tarp augalų įkurdintos lėlės seka pasakas, o fitoterapijos takas žadina mūsų jusles. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – krūva pašnekovų. Į reporterės Jovitos Gaižauskaitės klausimus atsako menininkė Aida Raimonda Pečeliūnienė, Klaipėdos universiteto botanikos sodo direktorė Asta Klimienė, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo atstovė Ona Ragažinskienė ir etnologė Gražina Kadžytė.

Urbonaitė mato vieną valdančiųjų klaidą – naudoja seną algoritmą, tikisi tokio paties rezultato. Penktadienis – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ metas savaitės politinių įvykių apžvalgai. Studijoje – Mykolo Romerio universiteto lektorė, politologė Rima Urbonaitė. Nemažėjant susirgimų koronavirusu, situacija aštrėja ir politiniame lauke – tiek tarp politikų, tiek visuomenėje galima pastebėti daugiau susierzinimo. Ekspertė sako, kad valdžia daro vieną klaidą: priimdama sprendimus ji naudoja seną algoritmą, tikėdamasi tokio paties rezultato kaip ir karantino metu. Kita tema – Petro Cvirko paminklas ir pinigai, skirti diskusijoms apie jį organizuoti.

Analitikai sutaria: tikimybė, kad Baltarusija atsigręš į Vakarus, menka – daug priklauso nuo Putino. Antrą savaitę vykstantys protestai Baltarusijoje, ekspertų vertinimu, tik iš šalies žiūrint primena įvykius Ukrainoje prieš 6 m. Pasak jų, Maidanas buvo geopolitinis judėjimas, o baltarusiai dabar kovoja dėl savo šalies vidaus politikos permainų. Skirtingi tikslai, skirtinga ir politikos kryptis. Analitikų teigimu, tikimybė, kad Baltarusija staiga nusisuks nuo Rusijos ir atsigręš į Vakarus – labai menka. Mintimis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ dalinasi Rytų Europos studijų centro vadovas, politologas Linas Kojala, buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas, Mykolo Romerio universiteto lektorius, politologas Alvydas Medalinskas ir Europos politikos analizės centro analitikas Edwardas Lucasas.

Cichanouskaja baltarusiai ragina tęsti taikius protestus – žmonės ją girdi. Sviatlana Cichanouskaja baltarusius ragina tęsti protestus. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pokalbis su Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovu Maksimu Milta. Nors Baltarusijoje vis dar yra ribojamas internetas, žmonės sekė buvusios kandidatės į šalies prezidentus spaudos konferenciją. „Žmonės matė, žmonės girdi“, – sako M. Milta. Ir priduria: streikai šalyje tęsiasi.

Renginiuose ir kavinėse – tik su kaukėmis: žmonės laužo galvą, kaip reikės gerti, valgyti ir rūkyti. Augant naujų užsikrėtimų skaičiui, Lietuvoje griežtinamos infekcijų kontrolės priemonės. Nuo šiandien visose maitinimosi įstaigose privaloma dėvėti kaukes bei laikytis atstumo. Tokie pat reikalavimai taikomi ir laiką leidžiantiems renginiuose, net jei jie vyksta lauke. Kolegos apsilankė šiandien prasidėjusioje Šv. Baltramiejaus mugėje Vilniuje, pristatančioje viduramžių amatus. Mugėje kaukės pagal naujausius reikalavimus taip pat privalomos. Plačiau apie LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – reporterė Dovilė Lisauskaitė ir Viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas Gediminas Balnis.

Socialiniuose tinkluose dominuoja dar viena tema: internautai nerimauja dėl Navalno sveikatos. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su Audra Avižiūte. Jos akiratyje – įtempta situacija dėl į komą panirusio Aleksejaus Navalno (ne)išgabenimo į Berlyną, situacija Baltarusijoje ir įtampa tarp kandidatų į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento postą.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau