Laba diena, Lietuva. Vietoje Baltarusijos – Baltarusia: istorikai diskutuoja apie kaimyninės šalies pavadinimo keitimą

Europos lyderiai tariasi dėl Baltarusijos: krizės netoleruoja visi, tačiau ko imsis? Padėtį Baltarusijoje šiuo metu aptaria Europos Sąjungos lyderiai. Lenkijos ir Lietuvos iniciatyva svarstomos sankcijos rinkimus klastojusiems ir už susidorojimą atsakingiems pareigūnams. Tačiau kol kas neaišku, kokios griežtos bus Bendrijos priemonės. Buvusi Lietuvos ambasadorė Europos Sąjungoje Jovita Neliupšienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako, kad situacija kaimyninėje valstybėje yra ne kas kito, o krizė. Jai spręsti reikia pasitelkti tikrai ne švelniausias priemones – J. Neliupšienės teigimu, dabar reikia galvoti ne apie tai, ką galima pasakyti, bet apie tai, ką galima padaryti, t. y., politiniai pareiškimai jau ištransliuoti, dabar metas sankcijoms.

Prabilta apie Baltarusijos pavadinimo keitimą: dabartinis byloja, kad šalis – Rusijos dalis. Baltarusijoje antrą savaitę besitęsiant protestams, Lietuvoje užgimė diskusija: galbūt pats laikas pakeisti lietuvių kalboje vartojamą Baltarusijos pavadinimą į, pasak istorikų, istoriškai teisingesnį Baltarusios vardą? Apie tai – reporterio Augustino Šemelio pokalbis su istoriku, Vilniaus universiteto rektoriumi Rimvydu Petrausku. Jo teigimu, dabartinis šalies pavadinimas implikuoja, kad ji – Rusijos dalis.

Naujienų rentgenas. Telefoninės pinklės darosi nebemadingos – sukčiai taikosi į žymių žmonių veidus. Telefoniniai sukčiai darosi nebemadingi – jų vieton stoja melagingų internetinių reklamų kūrėjai, skelbimuose neteisėtai pasitelkiantys žinomų žmonių veidus ir išgalvotas asmenines istorijas. Žymūs veidai masina patiklesnius interneto vartotojus, tačiau į tokią situaciją patekusios garsenybės atsimuša į mūrą: nors sukčių veikla nelegali, teisiškai kovoti su jais beveik neverta. Portalo LRT.lt projektas „Naujienų rentgenas“ šįkart – būtent apie šį reiškinį-problemą ir tai, kaip atpažinti sukčių pinkles. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje – portalo LRT.lt žurnalistė Viktorija Lideikytė ir advokatas Andrius Iškauskas.

Nestandartinių lauko erdvių sprendimai: kaip kiemo trūkumus paversti privalumais? Rubrika „Jaukūs namai“ dairosi po lauko erdves. Šį kartą pakalbėkime apie nestandartinius sklypus ir kaip jų trūkumus paversti privalumais. Ką verta padaryti, norint ateityje sutaupyti ir laiko ir pinigų, o kokių klaidų nedaryti? Apie nestandartinius sklypo sprendimus pasakoja kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė.

Karantino įtaka NT rinkai: išaugo konkurencija, nuomotojai kainų vasarą nebedidino. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje – nekilnojamojo turto (NT) analitikas Arnoldas Antanavičius. O su juo – pokalbis apie NT rinką. Ar artėjantis ruduo bei nauji mokslo metai jau daro įtaką NT tendencijoms? O gal atvirkščiai: karantinas padarė savo darbą – štilis? A. Antanavičius sako, kad studentai amortizavo butų nuomos pasiūlos šuolį. Konkurencijos lygis nebėra toks didelis, bet jis vis tiek tebėra 40–50 proc. didesnis nei iki karantino, tad šiuo atžvilgiu metai yra kitokie.

Nematoma Lukašenkos pusė: bulvių laukuose guodžiasi neturįs pinigų, nors valdo milijardus? Padėtį Baltarusijoje šiuo metu aptariant Europos Sąjungos lyderiams, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ su užsienio naujienų redaktore Jolanta Paškevičiūte kalbamės apie kitą, neretai nematomą pusę – kol kas vis dar faktinio šalies vadovo Aliaksandro Lukašenkos asmeninį gyvenimą. Apie jį žinoma nedaug. A. Lukašenka, J. Paškevičiūtės teigimu, labai mėgsta pabrėžti, kad yra vienas iš paprastų žmonių – nesukaupęs didelių turtų ir nevengiantis ūkio darbų. Vis tik faktinė informacija rodo, kad A. Lukašenka gali būti vienas turtingiausių žmonių Europoje.

Kauno mariose – skulptūros nuskendusiems kaimams: simbolizuoja ir gyventojus, ir bažnyčią. Į Kauno marias kranu sukeltos medinės skulptūros, skirtos nuskendusiems kaimams atminti. Pastačius Kauno hidroelektrinę ir užtvenkus Nemuną po vandeniu atsidūrė 35 kaimai. Penkių skulptorių grupė skulptūras, simbolizuojančias kaimų gyventojus, gyvulius ir net paskendusią bažnyčią, grandininiais pjūklais išdrožė per penkias dienas. Kaip vyko skulptūrų perkėlimas į marias stebėjo kolegė Kristina Karlonė, o jai ir LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ apie šį išskirtinį įvykį papasakojo Samylų kultūros centro renginių organizatorė Eglė Targanskienė bei skulptorius Raimondas Uždravis.

Uždarytame Lukiškių kalėjime – Vilniaus mažojo teatro programa. Lukiškių kalėjimas, jį uždarius, tampa vis populiaresnė erdvė teatrams, koncertinėms organizacijoms čia rengti koncertus, rodyti spektaklius. Vilniaus mažasis teatras čia pradeda rodyti spektaklių programą, skirtą teatro 30-mečiui. Rytoj čia bus rodomos spektaklio „Čia nebus mirties“ ištraukos.

Lukašenkai – ne pyragai: pagrasino pats Chuckas Norrisas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su Audra Avižiūte. Jos akiratyje, žinoma, – situacija Baltarusijoje, dar viena protestų auka, animacinio serialo „Pietų parkas“ pranašystės, Chucko Norriso grasinimai Aliaksandrui Lukašenkai, sparčiai auganti Laisvės kelio iniciatyva bei Valdemaro Tomaševskio šio ryto pareiškimai situacijos Baltarusijos klausimu.

Ved. Guoda Pečiulytė.