Laba diena, Lietuva. Mažiausi, gigantiški, įvairiaspalviai: Akmenėje – kelių tūkstančių drugelių kolekcija

Lukašenką OMONo prezidentu pavadinęs Kasčiūnas: turime užtikrinti, kad baltarusių revoliucijos nepavogtų. Seimas priėmė rezoliuciją, raginančią nepripažinti Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų ir įvesti sankcijas šios šalies pareigūnams. Į neeilinę sesiją susirinkusių parlamentarų patvirtintame dokumente taip pat raginama nepripažinti Aliaksandro Lukašenkos legitimumo. Rezoliucija kreipiamasi į Europos Sąjungos institucijas, Bendrijos ir NATO valstybių narių parlamentus, vyriausybes. Dokumentu reikalaujama naujų demokratinių rinkimų, o sankcijas siūloma taikyti atsakingiems už žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus – drausti atvykti ir įšaldyti jų lėšas. Parlamentarai paragino nutraukti ir prievartos naudojimą, nedelsiant paleisti visus kalinamus opozicijos bei pilietinės visuomenės atstovus, užtikrinti spaudos, susirinkimų ir kitas politines bei pilietines laisves Baltarusijoje. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – Seimo grupės „Už demokratinę Baltarusiją“ pirmininkas, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas ir Seimo Europos reikalų komiteto narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Tomas Tomilinas. L. Kasčiūno teigimu, A. Lukašenka – OMONo prezidentas, ne daugiau, o dabar privalu užtikrinti, kad baltarusių revoliucija nebūtų pavogta.

Antrajai viruso bangai besiruošiantys medikai sunerimę: ne visos gydymo įstaigos aprūpintos tinkamai. Medikai po susitikimo su prezidentu sako, kad problema šią akimirką yra ne tik augantis naujų susirgimų koronavirusu atvejų skaičius, bet ir po pirmosios bangos neišspręstos problemos. Kai kurios gydymo įstaigos dar negavo žadėtų išmokų už išlaidas apsaugos priemonėms, o pasiruošimas antrajai COVID-19 bangai taip pat kelia klausimų. Plačiau apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – Gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras ir Medikų sąjūdžio vadovė Živilė Gudlevičienė.

Gydytojams nerimą kelia neatsekami susirgimai koronavirusu: tarp naujų atvejų tokių – net 13. Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per parą Lietuvoje patvirtinta 38 nauji koronaviruso atvejai. Iš 38 atvejų vos 2 yra įvežtiniai. Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms Lietuvoje – 2474. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorių Mindaugą Stankūną neramina tai, kad net trylikos iš minėtųjų atvejų yra neatsekami. Būtent atsekamumas yra vienas geriausių dalykų kovoje su šia pandemija, priduria M. Stankūnas. Pokalbis su juo – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

LRT FAKTAI. Mokslininkė paaiškino, ar, o jei taip, tai kaip, virusai pralenda pro apsaugines kaukes. Socialiniuose tinkluose vis dar sėjamas nepasitikėjimas medicininių kaukių apsauga nuo viruso. Kai kurie internautai įsitikinę, kad kaukių nešiojimas – bergždžias reikalas. Projektas LRT FAKTAI aiškina, ar virusai, o jei taip, tai kaip, pralenda pro apsaugines kaukes. Plačiau – iš Fizinių ir technologijos mokslų centro Aplinkotyros skyriaus vadovės Steigvilės Byčenkienės lūpų.

Novagrockienė mato pasiskirstymą visuomenėje: kai kurioms partijoms rūpi tik „kolūkietiška politika“. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – metas politologės, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorės Jūratės Novagrockienės komentarui. Ekspertė pagyrė prezidento Gitano Nausėdos veiksmus situacijos Baltarusijoje klausimu – anot jos, prezidentas yra girdimas ir užsienyje, ir Lietuvoje. J. Novagrockienė priduria, kad įvykiai Baltarusijoje Lietuvoje išryškino dvi politines grupes: politikus, dėmesį telkiančius ties smulkiomis problemomis bei „kolūkietiška politika“, ir tuos, kuriems rūpi aukštesnio lygmens, t. y. moraliniai pilietinių teisių ir laisvių, klausimai.

Demokratų partijos suvažiavimas pirmąsyk vyksta virtualiai: parama Bidenui skrieja net iš respublikonų. Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjo demokratų partijos suvažiavimas. Renginys turėjo vykti Milvokyje, Viskonsino valstijoje, bet dėl koronaviruso perkeltas į virtualią erdvę. Pirmojo vakaro transliacijoje paramą Joe Bidenui reiškė ne tik demokratai, tokie, kaip Bernie Sandersas ar Michelle Obama, bet ir respublikonai. Plačiau apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – studijoje viešinti užsienio naujienų redaktorė Živilė Raškauskaitė.

Jaunas menas Pajiešmeniuose: išdužę langai virs meninėmis instaliacijomis, o dvarą puoš piešiniai. Pasvalio rajone esantis Pajiešmenių miestelis dvidešimties menininkų dėka tapo muziejumi po atviru dangumi. Piešiniais papuoštas dvaras, kultūros centro pastato siena, o senos valgyklos išdužusius langus pakeis meninės instaliacijos.

Unikali drugelių kolekcija atima žadą: čia – ir gigantai, ir mažiausias pasaulyje margasparnis. Akmenės krašto muziejuje saugoma unikali kelių tūkstančių drugelių kolekcija. Ją visą gyvenimą rinko vienas žinomiausių šalyje dieninių drugių kolekcininkas Borisas Izenbekas. Kolekcijoje galima pamatyti ir patį mažiausią pasaulyje drugelį, ir ties išnykimo riba atsidūrusių vabzdžių. Šiandien čia jau plazda ir neseniai iš egzotinių šalių atkeliavę gyvi drugeliai. Daugiau apie juos LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakoja reporterė Aina Mizgirdė ir Akmenės krašto muziejaus direktorė Lionė Stupurienė.

Streikai Baltarusijoje plinta: darbus palieka net ir nuo melo pavargę propagandistai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnalistu Dariumi Matu. Jo akiratyje: internautų skundai dėl vėluojančių koronaviruso testų atsakymų, į paveiktų šalių sąrašą patekusi Graikija, taip pat protestai ir streikai Baltarusijoje.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau