Laba diena, Lietuva. Dviveidė Baltarusija: pasak specialistų, protestuotojų paleidimas – tik akių dūmimas

LRT TELEVIZIJA

2020.08.14 15:57

Baltarusijoje penktąją naktį tęsiasi protestai prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą. Ketvirtadienio vakarą kaltę už perdėtą smurto naudojimą prisiėmė vidaus reikalų ministras, o Minskas skelbia, kad tūkstantį asmenų paleido. Protestuotojai ir opozicijos atstovai ragina rinkimus surengti iš naujo, o jų raginimus kartoja ir Vakarų valstybės. Paramą protestuotojams jau išreiškė medikai, mokslininkai, fabrikų ir įmonių darbuotojai, net kai kurie valstybinio transliuotojo žurnalistai. Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovas sako, kad sulaikytų baltarusių paleidimas nėra masinis reiškinys, o žmonės yra mušami dieną ir naktį, net nurengiami nuogai.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį interviu Jungtinės Karalystės (JK) televizijai „Sky News“ pareiškė, kad Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdžia nėra legitimi, nes sekmadienį vykę rinkimai nebuvo laisvi ir demokratiniai. „Mes negalime vadinti Aliaksandro Lukašenkos legitimiu (prezidentu – LRT.lt), nes rinkimai Baltarusijoje nebuvo laisvi ir demokratiniai“, – sakė Lietuvos vadovas. Šiandien ES ministrai tarsis dėl sankcijų Baltarusijai, o Lietuva šį klausimą kels ypatingai aukštai. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad sankcijų klausimas privalo būti sprendžiamas kuo greičiau, o patys kolegos iš ES po truputį pradeda suprasti situacijos rimtumą.

Visuomeninis Lenkijos radijas, cituojant Lenkijos gynybos ministrą, skelbia, kad Varšuva ir Vašingtonas rugpjūčio 15 dieną pasirašys svarbų susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje. JAV sekretorius Mike`as Pompeo, kuris į Lenkiją atvyksta būtent rytoj, tą žinią turėtų ir patvirtinti. Apie tai, jog JAV karių buvimo vieta slenkasi Rytų Europos link, o artėjantis susitikimas įgaus didelę reikšmę, pasakojo užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje tik šį savaitgalį bus galima pamatyti lobį, kurį dar prieš 35 metus surado vaikai. Tai – vokiškas lobis, kurį vaikai atrado pastarnokų lauke. Koks tai lobis ir kokiomis aplinkybėmis jis buvo slepiamas, pasakojo Nacionalinio muziejaus atstovė Živilė Stadalytė ir Nacionalinio muziejaus numizmatikos specialistas Eduardas Remecas.

Jau 16 metų besitęsiantis JAV ir ES tarifų karas kiek prislopo tik koronaviruso epidemijos zenite. Praėjusiais metais Pasaulio prekybos organizacija paskelbė, kad JAV gali ES taikyti tarifus už maždaug 6 milijardus eurų, kurie taikytini 100 prekių. Šį birželį Donaldas Trumpas vėl priminė apie save šiuo klausimu, nes pagrasino, kad tarifų kitoms prekėms pakels už dar 2 milijardus eurų. Tačiau galiausiai ši pozicija liko neįvykdyta – nuo šių grasinimų JAV atsitraukė, nors to priežastys nežinomos. Apie situaciją šiame kare – reporteris Mindaugas Aušra.

Seimo narys, Lietuvos Lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) sąrašo lyderis artėjančiuose Seimo rinkimuose Zbignevas Jedinskis savo socialiniame tinkle pareiškė, kad Baltarusijos policija gina šalies Konstituciją, rašo „Kurier Wilenski“. „Lukašenka iš lietuviškų konservatorių išmoko, kaip nuraminti protestus. Skirtumas tik tas, kad Baltarusijoje policija gina Konstituciją, o Lietuvoje 2009 metais policija gynė tuos, kurie pažeidė Konstituciją, tai yra, policija gynė konservatorių valdžią, kuri per taip vadinamą „naktinę reformą“, pažeisdama Konstituciją, sumažino pensijas ir atlyginimus“, – savo paskyroje rašė politikas. Politologė Rima Urbonaitė sako, kad klausimas kyla ne Jedinskiui, iš kurio paskyros „Facebooke“ galima pamatyti visko, bet premjerui ir politikams, kurie kartu su juo dirba, nes jei čia viskas, anot politologės, yra gerai, tai vertybinė politika Lietuvoje yra žlugusi.

Baltarusijoje tebesitęsiant protestams po rinkimų, didžiulė problema lieka represijos prieš žurnalistus ir informacijos ribojimas, interneto blokavimas. LRT prisideda prie pastangų teikti informaciją Baltarusijos žmonėms ir pateikia naujausią informaciją „Telegram“ programėlėje, kurioje skelbiamos naujienos ne tik apie Baltarusijos vidaus politiką, bet ir žinios, kad vyksta už šlies ribų. Apie visa tai – neseniai iš Minsko grįžęs portalo LRT.lt žurnalistas Benas Gerdžiūnas.

Lietuvoje daugėja renovuojamų dvarų – jų savininkai imasi iniciatyvos atkurti šalies paveldą. Atkurti dvarai tampa ir vietos kultūros židiniu. Tačiau dalis dvarų yra apleisti. Šių savininkai teigia nesulaukiantys bendradarbiavimo ir pagalbos iš valdžios.

Minske prasidėję protestuotojų paleidimai iš kalėjimo ar kitų įstaigų Sviatlanos Cichanouskajos bendražygės Maryjos Kalesnikavos nejaudina – ji sako, kad tai pavieniai paleidimai, ne masiniai. Maryja teigia, kad žmonės vis labiau jungiasi į solidarumo akcijas bei grandines, prie jų prisideda vis daugiau įmonių. Kolegos iš LRT susisiekė su Maryja. Reportaže – pokalbis su ja.

Pasigirdus kalboms, kad aukcione bus parduodama prezidentine vadinama prie pat jūros pastatyta vila „Auska“, Palangos savivaldybė iškart pasipriešino galimam vilos pardavimui – esą taip pajūryje galėtų atsirasti dar vienas prabangus privatus statinys, o gal net visas kvartalas, teritorija būtų uždara. Savivaldybė prašo vilą palikti visuomenės poreikiams. Kultūros paveldo departamento atstovai sako, kad vila nėra saugotinas objektas. Tačiau „Auska“ – apipinta legendomis, dabar veikia kaip viešbutis ir nakvoti čia gali visi panorėję. Kviečiame pasidairyti, kur ilsėjosi mūsų šalies vadovai.

Laidą užbaigia socialinių tinklų naujienų apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau