Laba diena, Lietuva. Ar Lietuvai pavyks įtikinti ES įvesti naujas sankcijas Baltarusijai?

Šešelgytė Baltarusijos krizėje mato ne tik valdžią ir protestuotojus: žaidėjų yra ir daugiau. Rugpjūčio 13 d. LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ pradedama politinių aktualijų apžvalga. Studijoje – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė Margarita Šešelgytė. Ekspertės akiratyje – įvykiai Baltarusijoje. Vakar prezidentas Gitanas Nausėda minėtoje šalyje pasiūlė įkurti nacionalinę tarybą, kurią sudaryti nacionalinės valdžios ir pilietinės valdžios atstovai. Kol kas, deja, šalyje jokio dialogo tarp šių pusių nėra. Pasak M. Šešelgytės, žaidėjų šioje situacijoje yra ir daugiau – ne tik protestuotojai ir Aliaksandras Lukašenka.

Medikai nerimauja: mąžta norinčių pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio. Medikai nerimauja, kad per pirmajį metų pusmetį tirtis pagal storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą atvyko perpus mažiau žmonių nei praėjusiais metais. Specialistai primena, kad karantinas baigėsi, kyla nauja COVID-19 banga, tačiau storosios žarnos vėžys tikrai nepalauks. Plačiau apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – chirurgas koloproktologas dr. Audrius Dulskas ir Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Bingelytė.

„Brexito“ reikalai nestoja: Johnsonas vieši už likimą Europos Sąjungoje pasisakiusioje Šiaurės Airijoje. Nors „Brexito“ procesus užgožė koronaviruso pandemija, šie niekur nedingo. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas šiuo metu vieši Šiaurės Airijoje, kuri pasisakė už likimą Europos Sąjungoje. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje – užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas.

Formulė paprasta: šimtukininkai sako, kad norint pasiekti tokių rezultatų reikia daug mokytis. Bent po vieną šimtuką iš brandos egzaminų šiemet gavo beveik 1800 šalies abiturientų. Iš jų apie 80 surinko po 3, 4 ar net 5 šimto balų įvertinimus. Geriausiai šiemet egzaminus laikę abiturientai sako, kad norint pasiekti tokių rezultatų reikia daug mokytis. Tačiau tai atvėrė geriausių Lietuvos ir užsienio universitetų duris. Daugiau apie abiturientų pasiekimus ir planus iš Šiaulių LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakoja reporterė Aina Mizgirdė.

Kita Šatrijos Raganos pusė: plungiškė papasakojo, kaip rašytojos aplinka atrodė vaikystėje. Rašytojos Marijos Pečkauskaitės, visiems geriau pažįstamos kaip Šatrijos Ragana, vardas šią vasarą minimas įvairiuose literatūros vakaruose – praėjo 90 m. nuo rašytojos mirties. Šatrijos Ragana buvo ne tik rašytoja. Ji mokytojavo Žemaitijos dvaruose, slėpė lietuvišką spaudą ir ją platino. Tačiau daugelį šių faktų turbūt yra tekę girdėti iš mokytojų ar skaityti. Plungės rajone sutikome moterį, kuri tiksliai papasakojo, kaip atrodė rašytojos aplinka vaikystėje – Šiukštų dvare Plungės rajone. Apie Šatrijos Raganos mamos, Stanislavos Šiukštaitės, giminę sunku rasti informacijos, nors tai buvo stambūs dvarininkai, kurių miškai, sakoma, tęsėsi nuo Plungės iki Telšių. Jie statė bažnyčias ir buvo griežti pavaldiniams. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pasakojimas iš Žemaitijos.

Pranckevičius sako, kad Baltarusijos krizė yra beprecedentė, o Vakarų atsakas turi būti neeilinis. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – dar vienas pokalbis apie Baltarusiją. Jau rytoj rengiamas Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų pasitarimas dėl įvykių minėtoje šalyje. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius sako, kad pasitarime bus svarstomas ne tik sankcijų, bet ir derybų scenarijus. „Šioje beprecedentėje krizėje reikalinga ir diplomatija. Vakarų atsakas turi būti neordinarinis“, – priduria A. Pranckevičius.

Pagerbti geriausiai egzaminus išlaikę abiturientai: susirinkti penkis šimtukus vieną jų paskatino lažybos. Valdovų rūmuose pagerbti beveik 100 abiturientų, valstybiniuose brandos egzaminuose gavusių mažiausiai tris aukščiausius šimto balų įvertinimus. Šiemet tokių jaunuolių puse šimto mažiau nei pernai. Juos kalbino kolegė LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ reporterė Urtė Korsakovaitė.

Nuo gyvūnų iki mistinių būtybių: tarp metalinių eksponatų Vištytyje rasti galima bene visko. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ keliaukime į Vištytį, kur šiuo metu galima išvysti šimtus eksponatų, pagamintų iš metalo. Atvykstančius pasitinka įvairūs gyvūnai, mistinės būtybės, daiktai, muzikos instrumentai. Pasižvalgius po ekspoziciją po atviru dangumi „Metalo fantazija“ , galima pasidomėti ir ekspozicijos įkūrėjo Vido Venckevičiaus per karantiną išdrožinėtų trofėjų kolekcija. Vištytyje lankėsi LRT TELEVIZIJOS „Laba diena, Lietuva“ reporterė Rūta Lankininkaitė.

Nužydėjus aguonoms, smalsuoliai traukia į saulėgrąžų laukus: ūkininkas tikisi, kad šių liks ir jam. Dar visai neseniai socialinėse interneto erdvėse mirgėjo nuotraukos iš raudonuojančių aguonų laukų. Joms nužydėjus smalsuoliai atrado naują vietą fotosesijoms – saulėgrąžų laukus. Vienas tokių, tapęs tikru turistų traukos centru, – vos keli kilometrai už Panevėžio. Pirmą kartą pabandęs auginti vadinamąsias saulės gėles, ūkininkas Simonas Barzda pripažįsta nesitikėjęs sulaukti tiek dėmesio. Pokalbis su juo – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

Prasti receptai pro jo akis nepralys: Gordonas Ramsay ėmė šaipytis iš „TikTokerių“. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su Audra Avižiūte. Jos akiratyje: situacijos Baltarusijoje atgarsiai, naujas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo reklaminis klipas, virtuvės šefo Gordono Ramsay pasišaipymas iš „TikTokerių“ ir ruošimasis naujiems mokslo metams JAV.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau