Panorama. Užsikrėtimų kreivė kyla: per parą patvirtinti 24 nauji koronaviruso atvejai

Nauji mokslo metai – išbandymas visiems. Mokslo metai mokyklose šiemet prasidės kaip įprasta – rugsėjo pirmąją, tačiau ir šventę, ir visus mokslo metus rekomenduojama organizuoti laikantis saugumo reikalavimų. Mokyklose reikėtų dėvėti kaukes ar pereiti prie nuotolinio mokymo – tai priklausys nuo užsikrėtusiųjų konkrečioje savivaldybėje skaičiaus. Tačiau pedagogams didesnį nerimą kelia ne saugumo rekomendacijų igyvendinimas, ugdymo organizavimas, o kai kurie siūlymai. Pavyzdžiui, moksleivių srauto koridoriuose ribojimą.

24 nauji COVID-19 atvejai. Per parą Lietuvoje patvirtinti 24 nauji koronaviruso atvejai: du įvežtiniai iš Ukrainos ir Filipinų. Daugiausiai užsikrėtusiųjų nustatyta Kauno apskrityje, kiti – Utenos, Vilniaus, Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. 16 žmonių užsikrėtė po kontakto su sergančiuoju. Šešių – užsikrėtimo aplinkybės kol kas neaiškios.

Libaniečiai pyksta ant valdžios. Atvykęs į Beirutą Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo paramą ir paragino šalį rimčiau kovoti su korupcija. Libano prezidentas pažadėjo, kad šalies pareigūnai ras ir nubaus atsakingus asmenis, dėl kurių aplaidumo užvakar sostinėje sugriaudėjęs milžiniškas sprogimas nusinešė mažiausiai 137 gyvybes, sužeidė daugiau kaip penkis tūkstančius žmonių, tačiau Libano gyventojai netiki, kad tyrimas bus skaidrus ir prašo Macrono pagalbos nuverčiant valdžią.

Korupcijos byloje – „lenkų“ pėdsakas. LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius ir jo atstovaujama partija galėjo būti minima ir garsiojoje Trakų politinės korupcijos byloje. Pareigūnai tada neišsiaiškino, su kokiais „lenkais“ kyšius dalijosi nuteisti politikai.

75-osios branduolinio bombardavimo metinės. Japonijoje, Hirošimos mieste, paminėtos 75-tosios miesto branduolinio bombardavimo metinės. Išgyvenusieji, kurių daugumos amžius siekia 9-tąją dešimtį, ragina pasaulį atsisakyti branduolinių ginklų. Japonijos premjeras per ceremoniją pareiškė, kad Japonija turi padėti pasauliui suprasti, jog branduolinių ginklų reikia atsisakyti. Kritikai tai vaidina veidmainyste, nes Japonijos vyriausybė kol kas pati nepasirašiusi Branduolinių ginklų draudimo sutarties.

Ginčai dėl oro uosto. Naujam oro uostui vieta dar neparinkta, tačiau Kaišiadorių savivaldybės vadovai viliasi, kad jis bus jų rajone. Užmojai tam skirti beveik du tūkstančiai hektarų papiktino Kaišiadorių ūkininkus, kurie apskundė savivaldybę. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nurodė stabdyti bendrojo plano keitimo procedūras, o Aplinkos ministerija, radusi spragų, jau anksčiau planą grąžino taisyti. Savivaldybės administracijos direktorius tikisi, kad bendrąjį planą pavyks patvirtinti šįmet, bet jame neliks konkrečios teritorijos, skiriamos oro uostui.

A. Duda prisiekė antrai kadencijai. Perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ketvirtadienį prisiekė antrajai kadencijai. Liepos 12-ąją vykusiuose šalies vadovo rinkimuose, jis vos poros procentų skirtumu įveikė konkurentą Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį. Dudai pradedant naują kadenciją Lenkijoje, gilėja įtampa dėl galbūt pažeidžiamų LGBT bendruomenės teisių. Bendrija atmetė finansavimo paraiškas iš miestų, pasiskelbusių „laisvomis nuo LGBT zonomis“.

Parama avių augintojams. Po kelių nuostolingų metų atsigauna avininkystės sektorius. Nors avių šalyje per metus sumažėjo 20 tūkstančių, tūkstančiu mažiau ir avių augintojų. Tačiau produkcijos supirkimo kaina ir auganti lietuviškų avių paklausa užsienio rinkose ūkininkams teikia vilties. Valstybė avių augintojams taip pat skuba į pagalbą – apsaugant avių bandas nuo vilkų, skiria paramą aptvarams įrengti, remia grynaveislių gyvūnų įsigijimą.

Archeologai: Šilalės rajone – Gedimino pilis. Du mėnesius Šilalės rajone Padievaičio piliakalnį tyrinėjantys archeologai neabejoja, kad čia stovėjo pirmoji Gedimino pilis. Piliakalnis slepia gausybę archeologinių radinių, o jo papėdėje stūkso – kaip juokauja archeologai – seniausia Lietuvoje kėdė: akmeninis sostas, kuriame, tikėtina, sėdėjo ne tik Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovas, bet galbūt ir jo žyniai.

Audiogidas Vilniaus senamiestyje. Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ sugalvojo garso vaidinimą ir siūlo apsilankyti viename sostinės senamiesčio kieme. Kūrėjai pasirinko audiogido formą. Tačiau tai bus neįprastas pasivaikščiojimas, kokie būna muziejuose. Pasak jaunų aktorių, kiekvienas atėjęs galės keisti pasivaikščiojimo stoteles, palikti savų paslapčių kitiems lankytojams, improvizuoti.

Mirė Aleksas Dabulskis. Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad po sunkios ligos mirė poetas, satyrikas, vertėjas Aleksas Dabulskis (1934–2020). A. Dabulskis 1951 metais, besimokydamas paskutinėje gimnazijos klasėje, buvo suimtas, už antisovietinius eilėraščius nuteistas 25 metus kalėti, kalintas Mordovijos ir Omsko srities lageriuose.

Ved. Marijus Žiedas.