Laba diena, Lietuva. Rugsėjo 1-osios laukia su nerimu: nuo nuotolinio ugdymo pavargo tiek mokytojai, tiek mokiniai ir jų tėvai

Andrius Navickas ministro žinią vertina skeptiškai: net jei prasidės rugsėjo 1-ąją, mokslo metai nebus įprasti. „Jei kyla klausimų, ar pirkti uniformą, atsakymas yra „taip“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Mokslo metai prasidės rugsėjo 1-ąją, pirmakursiams – greičiausiai rugsėjo 14 dieną. Numatytos ir aplinkybės, kuriomis būtų skelbiamas nuotolinis mokymas. Pokalbis apie šią žinią – ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ su Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovu Andriumi Navicku bei Tėvų forumo atstovu Kęstučiu Mikolajūnu. Abu jie ministro žinią vertina skeptiškai. Ir priduria: „Mokslo metai laukiami su nerimu – nuo nuotolinio ugdymo pavargo tiek tėvai, tiek mokiniai, tiek mokytojai.“

Kova su netvarkingų sklypų savininkais nesibaigia: šie teisinasi ir išvykomis, ir ligomis. Ilgus metus besitęsianti kova su netvarkingų sklypų savininkais niekaip nesibaigia. Apleistų ir nešienautų plotų netrūksta kiekvienoje savivaldybėje. Nors už netvarkomas teritorijas gresia kelis šimtus eurų siekiančios baudos, žmonės tvarkytis neskuba ir randa įvairiausių pasiteisinimų. Plačiau apie netvarkomas teritorijas iš Radviliškio pasakoja LRT TELEVIZIJOS reporterė Aina Mizgirdė bei jos pašnekovas – Radviliškio rajono savivaldybės atstovas Viktoras Šmitas. Jo teigimu, netvarkingų sklypų šeimininkai nuolat randa įvairiausių pasiteisinimų: pradedant atostogomis, baigiant nedarbingumu.

Dudos inauguracija vadinama keista: nedalyvavo nei buvę prezidentai, nei premjerai. Perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda šiandien prisiekė antrajai kadencijai. Jį deputatai pasitiko plojimais ir skanduodami jo vardą. Liepos 12-ąją vykusiuose šalies vadovo rinkimuose A. Duda vos poros procentų skirtumu įveikė konkurentą Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį. Plačiau apie tai, kokios kadencijos galima tikėtis iš perrinkto Lenkijos prezidento, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ su užsienio naujienų redaktore Jolanta Paškevičiūte.

Sostinės kieme – neįprastas garso vaidinimas: lankytojus vedžioja ir improvizuoti kviečia audiogidas. Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ sugalvojo garso vaidinimą ir siūlo apsilankyti viename sostinės senamiesčio kieme. Kūrėjai pasirinko audiogido formą. Tačiau tai nebus įprastas pasivaikščiojimas, kokie būna muziejuose. Pasak jaunų aktorių, kiekvienas atėjęs galės keisti pasivaikščiojimo stoteles, palikti savų paslapčių kitiems lankytojams, improvizuoti. Audiogidu LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ domėjosi reporterė Monika Petrulienė, jai talkino aktorė Marija Petravičiūtė ir kompozitorius Andrius Šiurys.

Archeologai neabejoja, kad Gedimino pilis stūksojo ir Šilalės rajone – rastas net akmeninis sostas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – dar viena įdomybė. Šilalės rajone stūksantį Padievaičio piliakalnį ištyrę archeologai nustatė ir yra įsitikinę, kad būtent čia stovėjo pirmoji Gedimino pilis. Tai – dar ne viskas: Jūros upės pakrantėje buvo rastas akmeninis sostas, taip pat ir kitos istorinės relikvijos. Plačiau apie įspūdingus radinius pasakoja LRT TELEVIZIJOS reporterė Jovita Gaižauskaitė, Šilalės Kultūros paveldo apsaugos atstovė Jurgita Viršilienė, jaunoji archeologė Vikenė bei Klaipėdos universiteto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Vykintas Vaitkevičius.

LRT Tyrimas. „Čia Jaroslavo dešimt. Ir atsikratyk, laikyk“: korupcijos byloje – „lenkų“ pėdsakas. Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus, kurio namo Trakuose rekonstrukcijos aplinkybes nagrinėja teisėsauga, pėdsakas ryškėja ir kitoje skandalingoje istorijoje. Prieš dešimtmetį Trakus krėtė politikų korupcijos skandalas. Šioje byloje aptinkami pokalbiai apie kyšių dalybas su „lenkais“ ir skamba Jaroslavo vardas. Pats J. Narkevičius tvirtina nieko nežinantis ir jokių sumų negavęs. Korupcines schemas neigia ir „lenkų“ atstovai. LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad ministro atstovaujama lenkiška organizacija veikė tarsi pilkojoje zonoje. Plačiau apie naujausią LRT tyrimą – ir LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“: jį komentuoja LRT Tyrimų skyriaus žurnalistės Jurga Tvaskienė ir Rūta Juknevičiūtė.

Tichanovskajos mitingui – „stop“ iš Minsko valdžios: toje pačioje vietoje rengs geležinkelininkų šventę. Šiandien gauta žinia, kad Minske prie Lietuvos ambasados buvo sulaikyta kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos patikėtinė Marija Moroz. Tiesa, po pusantros valandos ji buvo paleista. Europos humanitarinio universiteto komunikacijos vadovas Maksimas Milta LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ tiesiogiai iš Minsko praneša ir dar vieną naujieną. S. Tichanovskaja šiandien viename Minsko parkų ketino surengti mitingą, tačiau miesto valdžia netruko paskelbti, kad toje pačioje vietoje vyks Baltarusijos geležinkelių pajėgų šventės renginiai. Tad S. Tichanovskajos mitingas ten vykti negali. Vis tik kandidatė į Baltarusijos prezidentus vis tiek ketina pasirodyti – tiesa, kitame parke ir, kaip pati sako, tik kaip pilietė.

Ruošiamasi rekonstruoti Mykolo Žilinsko dailės galeriją: iškraustyti net 8 metrų aukščio kryžiai. Kaune, ruošiant rekonstrukcijai Mykolo Žilinsko dailės galeriją, vertingi meno kūriniai perkeliami į kitas vietas. Dalį jų saugos Lietuvos bankas, o kai kuriuos, ilgai buvusius fonduose, galima pamatyti M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Apie nelengvą kraustymąsi ir didžiulę parodą, skirtą tautodailės metams, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Daina Kamarauskienė. Eksponatų perkraustymas, jos teigimu, yra labai sudėtingas procesas: iškraustyti net 8 metrų aukščio kryžiai.

Prieš akis – šilumos banga: tiek ateinanti savaitė, tiek rugpjūtis žada kompensuoti liepos orų išdaigas. Orai ateinančiai savaitei ir rugpjūčiui. Liepą praūžę lietūs ir vėsūs orai pridarė ir žalos, ir sukėlė nemalonumų atostogaujantiems, todėl iš rugpjūčio lietuviai tikisi daugiau. Anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausiosios specialistės Izoldos Marcinonienės, tikėtis yra ko, nes rugpjūtis žada ištaisyti liepos klaidas – tiek antroji mėnesio savaitė, tiek visa antroji pusė žada šiltus bei sausus orus. Išsamiai apie kiekvieną ateinančios savaitės dieną – Izoldos Marcinonienės pristatyme.

Pasaulis gedi kartu: Beiruto gatvėse pasirodžiusį Emmanuelį Macroną apsupo būrys žmonių. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnalistu Dariumi Matu. Jo akiratyje: Seimo narių parlamentinės išlaidos, Baltarusijos prezidento rinkimai ir atmosfera Minske bei pat kartu su Libanu sprogimo aukų gedintis pasaulis.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau