Panorama. Libano sostinėje nuaidėjęs galingas sprogimas sukėlė tikrą sąmyšį

Dėl galbūt neskaidrių koronaviruso pirkimų Prezidentas Gitanas Nausėda laukia sveikatos apsaugos ministro paaiškinimų. Įvairių tarnybų atstovus pasikvietęs Prezidentas aptarė, kaip vengti klaidų ateityje. STT vadovas sako, kad jo vadovaujami pareigūnai gali atidžiau tikrinti pardavėjus. Žydrūno Bartkaus teigimu, taip pat reikėtų centralizuoti pirkimus.

Po to, kai dėl liūties užlietų serverių daugiau nei savaitę neveikė e-sveikatos sistema, SAM nurodė gydytojams į atkurtą sistemą suvesti trūkstamus pacientų duomenis iš laikotarpio, kai ši neveikė. Gydytojų teigimu, tai – valandos papildomo darbo, tačiau už viršvalandžius neapmokama.

Libano sostinę Beirutą sudrebino galingas sprogimas. Tarnybos praneša apie dešimtis sužeistųjų ir reiškia nuogąstavimą, kad bus ir daug aukų. Kol kas pranešama apie mažiausiai dešimt žuvusiųjų. Pranešama, kad sprogimas nugriaudėjo uosto teritorijoje, kur sandėliuojami sprogmenys ir cheminės medžiagos. Incidento priežastys kol kas neaiškios, bet įvyko prieš šią savaitę laukiantį Jungtinių Tautų tribunolo sprendimą dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiko Haririo žmogžudystės. Hariris ir dar 21-as žmogus žuvo per išpuolį 2005-aisiais. Dėl teroro akto kaltinami keturi Irano remiamos grupuotės „Hezbola“ nariai. Beirute gyvenanti lietuvė Loreta Kapočiūtė Sadaka, kuri vieną sprogimą matė, sako, kad mieste vyrauja chaosas.

Aleksandras Lukašenka vidurdienį pradėjo jau du kartus atidėtą metinę kalbą, kurioje ilgametis Baltarusijos prezidentas atmetė nuogąstavimus dėl atominės elektrinės Astrave saugumo, pabrėždamas, kad jėgainė tai – Baltarusijos ateities pagrindas.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sako, kad rudenį vyksiantys Seimo rinkimai gali tapti iššūkiu. Pamažu tvirtinamas rinkimų apylinkėse dirbsiančių asmenų sąrašas, tačiau LRT turima informacija, nemažai vyresnio amžiaus darbuotojų baiminasi koronaviruso.

Biurokratiniai formalumai dalį verslų paliko be pagalbos. Nors karantinas jau pasibaigęs, šimtai įmonių niekaip negali gauti valdžios žadėtos karantino paramos, nes Statistikos departamentas pagrindine jų veikla pasirinkęs tokią, kuri per karantiną nebuvo uždrausta. Ekspertai sako, situacija, kai visi supranta, kad yra negerai, bet niekas nesikeičia, yra mažų mažiausiai keista. Ekonomikos ir inovacijų ministerija sprendimą žada kitą savaitę.

Krašto apsaugos ministras atskleidžia, kad svarstoma Lietuvoje steigti dar vieną poligoną. Anot Raimundo Karoblio, jis galėtų atsirasti Vakarų Lietuvoje. Taip ne tik plačiau būtų paskleisti gynybiniai pajėgumai, bet ir pasiųsta žinutė Rusijai dėl Kalinigrado militarizavimo. Ekspertai planus giria, tik pastebi, kad poligonas reikalingas jau dabar.

Ispanai kritikos banga sutiko į korupcijos skandalą įsivėlusio buvusio karaliaus Juano Carloso I žinią, kad jis išvyksta iš šalies ir gyvens tremtyje.

Pagal investicijas į dirbtinio intelekto sritį Europa nuo JAV atsilieka 4 kartus, o nuo Kinijos – 2 kartus. Siekdama mažinti atotrūkį, Europos Komisija šiemet pristatė dirbtinio intelekto Baltąją knygą – dokumentą, kuriame surašytos siūlomos dirbtinio intelekto plėtros ir reguliavimo gairės. Ekspertai sako, kad siūlomas reguliavimas gali pakenkti Europos Sąjungos konkurencingumui, Lietuvos informacinių technologijų, dirbtinio intelekto sektoriams, sveikatos ir socialinei apsaugai.

Vilniuje, Teatro, muzikos ir kino muziejuje, atidaryta paroda, skirta italų kino režisieriaus gimimo 100-mečiui. Kilnojamoji paroda atkeliavo iš Romos. Italijoje ji dar nebuvo eksponuota. Plačiau – Margaritos Alper reportaže.

Ved. Marijus Žiedas.