Laba diena, Lietuva. Lenkija fiksuoja vis daugiau koronaviruso atvejų: dominuoja vietinis paplitimas

Ekspertui kliūna prasta šalies automobilių priežiūra: juos gali remontuoti kas nori ir kaip nori. Posakis „Laikas – pinigai“ Benjamino Franklino sugalvotas dar iki automobilio išradimo. Šią, kadaise prekybininkams skirtą taisyklę, išmaniai pritaikė Estijos policija, siekdama sutramdyti tuos, kas viršija greitį keliuose. Pirmą kartą įkliuvusiesiems leista pasirinkti – mokėti baudą ar ramiai pastovėti pakelėje. Greitį viršijus iki 20 kilometrų per valandą reikėtų pastovėti 45 min., jei daugiau – valandą. Plačiau apie tai, kaip mažinti karą keliuose, – projekto „LRT ieško sprendimų“ siužete LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“, po kurio – ir pokalbis su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Automobilių transporto katedros doc. Saugirdu Pukalsku. Eksperto teigimu, tiek dėl avarijų, tiek dėl skausmingų jų padarinių neretai kalta yra ir prasta automobilių techninė priežiūra.

Vienas iš į Žemę grįžusių astronautų sakė: šis skrydis – kaip perėjimas nuo mygtukinio telefono prie išmaniojo. Meksikos įlankoje netoli Floridos krantų į bangas pūkštelėjo iš Tarptautinės kosminės stoties į Žemę grįžusi „SpaceX“ kapsulė „Dragon“. Ja po 2 mėn. misijos iš orbitos parskrido amerikiečių astronautai Dougas Harley ir Bobas Behnkenas. Taip jie užbaigė pirmąją istorijoje privačios kompanijos kartu su NASA organizuotą žmonių kelionę į kosmosą. Parinkta nusileidimo vieta – saugiu atstumu nuo atogrąžų audros Isaias, praūžusios rytine Floridos pakrante. Sklandus nusileidimas reiškia, kad Jungtinės Amerikos Valstijos vėl turi patikimą būdą rengti žmonių keliones į kosmosą iš savo teritorijos. Tokios galimybės šalis neturėjo nuo 2011-ųjų – 9 m. buvo priklausoma tik nuo rusiškų „Soyuz“ misijų, vykdomų iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje šįkart – LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė. Ji cituoja vieną iš astronautų: „Šis skrydis – kaip perėjimas nuo mygtukinio telefono prie išmaniojo“. „SpaceX“ vadovo Elono Musko susijaudinimas J. Paškevičiūtės nestebina: tai – didelis laimėjimas tiek bendrovei, tiek, kaip sakė pats E. Muskas, visam pasauliui.

LRT FAKTAI. Rusijos kova su NATO: skleidžia žinią, kad aljanso pajėgos – okupacinės. Vienas iš Rusijos kovos su NATO būdų – dezinformacija apie aljansą. Aukštų Rusijos vadovų skelbiamos žinutės per žiniasklaidos priemones keliauja iki socialinių tinklų ir taip bando sėti nepasitikėjimą NATO bei prielankumą Rusijai. Viena tokių žinučių – kad NATO pajėgos Lietuvoje yra okupacinės. Projektas LRT FAKTAI aiškina, kaip susiformuoja tokios žinutės: pasakoja Krašto apsaugos ministerijos strateginės komunikacijos specialistas Tomas Čeponis.

Epidemiologinė situacija Lenkijoje sparčiai keičiasi: fiksuojami naujų užsikrėtimų koronavirusu rekordai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir pokalbis apie kaimyninę Lenkiją, kur koronaviruso situacija pastarąsias kelias dienas sparčiai blogėjo: fiksuoti naujų užsikrėtimų skaičiaus rekordai. Plačiau apie epidemiologinę situaciją minėtoje šalyje – tiesiogiai iš Vroclavo LRT bendradarbis Laurynas Vaičiūnas. Jo teigimu, tokios padėties galima buvo tikėtis. Pagrindiniai židiniai kilo šventėse, vestuvėse, gamyklose. Įvežtinių atvejų nėra daug, jie nėra labai reikšmingi. Tiesa, lenkai gana greitai pamiršo, kad reikia dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis saugaus atstumo, pasakoja L. Vaičiūnas.

Linas Kojala: Baltarusijoje nusivylimas tuo, kad valdžia nėra demokratiška ir nesugeba užtikrinti gerovės, yra vis didesnis. Baltarusijos prezidento rinkimai, kurie vyks šį sekmadienį, beveik yra aiškūs. Valstybinė apklausa skelbia, kad Aliaksandras Lukašenka susirinks apie 72 procentus balsų, todėl rinkimų baigtimi niekas neabejoja. Politologas Linas Kojala sako, kad nors kiek labiau nepriklausomos apklausos, rengiamos internete, rodo nežymų Baltarusijos prezidento populiarumo kritimą, jis vis tiek išlieka aiškiu favoritu laimėti rinkimus. Politologas tai pat aptaria ir demokratų kandidato į JAV prezidento postą – Joe Bideno – planus, kai šis rugpjūčio pradžioje paskelbs, ką pergalės rinkimuose atveju skirtų savo pavaduotoja. Jis jau kovą paskelbė, kad viceprezidento pareigose nori matyti moterį. Linas Kojala sako, kad Joe Bidenas siekia mobilizuoti moterų elektoratą ir afroamerikiečius, kurie galėtų tapti ir jo rinkėjais.

Į paplūdimius grįžo silpnasis alkoholis: verslininkai sako, kad dažnas taip ir nesuprato, kodėl pastarasis dingo. Nuo rugpjūčio į paplūdimio kavines grįžo silpnasis alkoholis. Verslininkai sako, kad klientai taip ir nesuprato, kodėl atostogaudami negali išgerti taurės vyno ar bokalo alaus ir alkoholį į paplūdimius nešėsi patys. Pajūrio savivaldybės pasirengė tvarkas ir verslininkai suskubo licencijų, kad bent likusį sezoną galėtų pilstyti alų ar plakti kokteilius. Plačiau apie alkoholio draudimus, o dabar jau – leidimus, pasakoja Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas bei kavinės savininkai: Rimvydas ir Guoda Useliai.

Vilniaus vicemeras apie idėją Vyriausybei perimti Lukiškių aikštės valdymą: tai būtų absurdas. Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sako, kad jau artimiausiu metu darbą pradės speciali komisija, kuri ir spręs, kaip įgyvendinti Seimo priimtą įstatymą dėl Lukiškių aikštės, kuris įsigaliojo šį savaitgalį, ir kas bus su ten įkurtu paplūdimiu. Į LRT TELEVIZIJOS reporterio Žyginto Abromaičio klausimus atsako pats M. Kvietkauskas, taip pat Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas.

Floros ir faunos oazė: į vienkiemį persikėlusi šeima džiaugiasi ramybe. „Ramūs pokalbiai“. Keliamės į vienkiemį, kuriame gyvena Agnė ir Vaidas Pacevičiai. Šeima jau trečius metus užsiima ūkininkavimu ir džiaugiasi galėdama ne tik užsiauginti produktų sau, bet ir galėdama iš to gauti kažkiek pajamų.

Puošiamos Zyplių dvaro viešosios erdvės: pleneras sutraukė per 30 menininkų. Šakių rajone stūkstančio Zyplių dvaro viešąsias erdves papuoš naujos medžio ir metalo skulptūros, dailės galeriją – tapybos, keramikos ir grafikos darbai. Dvare, Zyplių žiogų plenere kūrė per 30 menininkų. Plūstant turistų srautams, pasak plenero organizatoriaus, svarbu, kad kaskart atvykę svečiai išvystų kuo daugiau naujų darbų. Zyplių dvare lankėsi ir medžio drožėją Eirimą Martūną bei tapytoją Alę Kalėdienę pakalbino LRT TELEVIZIJOS reporterė Rūta Lankininkaitė.

Premjerą plaka keliais frontais: vieni – dėl siekio uždrausti knygos reklamą, kiti – dėl naujo politinio šūkio. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart pastaroji – su Audra Avižiūte. Jos akiratyje: Sauliaus Skvernelio siekis uždrausti knygos „Kabinetas 339“ reklamą, taip pat naujas premjero politinis šūkis.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau