Panorama. Epidemiologinė situacija Lietuvoje toliau prastėja: 5 dienos – 76 nauji susirgimai

Statistika rodo: krizė baigėsi dorai nė neprasidėjusi. Nors Lietuvos ekonomika per balandį, gegužę ir birželį susitraukė 5 proc. ir tai nėra nereikšminga, tačiau karantino nuosmukis – perpus mažesnis, nei prognozuota, ir kone triskart mažesnis nei prieš dešimtmetį. Žmonės vėl perka taip kaip prieš karantiną, didėja atlyginimai. Ekonomistai tokį staigų atsigavimą vadina fenomenu, nes kitose šalyse padėtis – gerokai sunkesnė. Bet Lietuvos bankas sako, ekonomiką išgelbėjo valstybės pinigai, o galutines išvadas, ar viskas tikrai taip puiku, bus galima daryti tik metų pabaigoje, kai paaiškės, ar visi išgali grąžinti kreditus.

Paskelbti valstybinio lietuvių kalbos egzamino rezultatai. Aukščiausią 100 balų įvertinimą šiemet gavo daugiausia abiturientų per paskutinius penkerius metus. Tačiau neišlaikiusiųjų daugiau nei pernai – jų skaičius padidėjo dviem šimtais. Nacionalinės švietimo agentūros direktorės teigimu, egzamino rezultatai rodo, kad proveržio nėra, reikia galvoti apie sisteminius pokyčius.

Kitą savaitę gimdyti turinti lietuvė akibrokštu vadina vyriausybės sprendimą neleisti jos draugui, vaiko tėvui egiptiečiui atvykti į Lietuvą. Sprendimą išbraukti klausimą iš posėdžio vakar priėmė vidaus reikalų ministrę pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, esą dėl koronaviruso grėsmės ir dėl to, kad nebuvo susipažinęs su klausimu. Tačiau moteris sako, kad dokumentus derino jau pusmetį ir niekas tam neprieštaravo, o vyriausybės sprendimas turėjęs būti tik formalumas. Vidaus reikalų viceministras tvirtina, kad net nesvarstyti leidimo buvo tik ministro sprendimas ir ketina siūlymą vėl teikti po kelių savaičių.

Rekordinis COVID-19 atvejų šuolis Lenkijoje: per parą nustatyta 615 susirgusiųjų. Didžioji dalis – Pietinėje šalies dalyje, tačiau beveik dvigubai sergamumas išaugo ir Centrinėje Mazovijos vaivadijoje, kuriai priklauso ir Varšuva. Rekordiniai užsikrėtimų skaičiai ir Ukrainoje, Australijoje, Japonijoje, Indijoje. Visame pasaulyje susirgusiųjų COVID-19 jau daugiau nei 17 mln.

Baltarusijos tyrimų komitetas apkaltino Aleksandro Lukašenkos kritikus Sergejų Cichanouskį ir Nikolajų Statkevičių kartu su vakar sulaikytais 33 Rusijos piliečiais ketinus šalyje sukelti masinius neramumus. Pasak tyrimų komiteto vadovo, šie asmenys veikė kartu. Baltarusijos užsienio reikalų ministerija dėl to iškvietė ir Rusijos pasiuntinį. Kito Baltarusijos opozicijos veikėjo Valerijaus Cepkalos žmona skelbia, kad šiandien Minske neaiškūs vyrai pagrobė jos seserį. Cepkala dirba opozicijos kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos štabe, o šiandien jos rėmėjai organizuoja masinį mitingą Minske. Organizatoriai tikisi, kad jame dalyvaus apie šimtą tūkstančių žmonių.

Prezidentas su ministrais svarstė, kaip efektyviau panaudoti europinius pinigus. Didžiausias dėmesys, pasak prezidento, turi tekti inovacijoms. Tam pritaria ir finansų ministras. Tačiau dėl žemės ūkiui skiriamų pinigų nesutarimų kyla: žemės ūkio ministras nepritaria prezidento siūlymui išmokoms numatyti lubas.

Konstitucinis teismas nusprendė, kad 2018-aisiais naujos redakcijos Referendumo įstatymas Seime buvo priimtas pažeidžiant Konstituciją. Teismas konstatavo, kad Seimas turėjo laikytis konstitucinio įstatymo priėmimo procedūrų, o ne įprastų. Tai reiškia, kad Seimas per metus turės priimti konstitucinį referendumo įstatymą tinkama tvarka arba šį įstatymą išbraukti iš konstitucinių sąrašo. Tai jau septintas šios kadencijos seimo siūlymas, kuris pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre nusileidus uždangai paskutiniai plojimai teatro ir kino aktorei Gražinai Balandytei. Išlydėti urnos Kauno centre susirinko minia žmonių. Atsisveikinti atėjo aktoriai, režisieriai, žiūrovai. Eidama 84-us metus, po sunkios ligos mirusi aktorė palaidota Petrašiūnų kapinėse.

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia į iki šiol sudėtingiausią ir didžiausią pastatymą. Pirmą kartą Richardo Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“ skamba šimtamečiame Klaipėdos elinge.

Vilniuje, dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaryta tapytojo Žygimanto Augustino paroda, skirta Lenkijos karaliaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto 500-osiomis gimimo metinėms. Tapytojas sako visą gyvenimą dėl vardo ir pavardės buvo painiojamas su šia asmenybe, todėl tokios sukakties proga nusprendė jį pasveikinti paroda.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau