Laba diena, Lietuva. Atsisveikinama su Gražina Balandyte: aktorę supa nuotraukos, kostiumai ir gėlės

Epidemiologas vien kaukėmis nesikliauna: jei dėvės tik dėl to, kad kažkas liepė, efekto nebus. Vėl augant koronaviruso infekcijos atvejų skaičiui, Vyriausybė sprendžia, ar nuo rytdienos grąžinti reikalavimą dėvėti kaukes uždarose viešose vietose, pvz., viešajame transporte, parduotuvėse. Skaičiuojama, kad sergamumo rodikliai dabar – didžiausi nuo gegužės pabaigos. Dėl to sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trumpina savo numatytas atostogas ir penktadienį planuoja grįžti į darbą. Epidemiologai sako, kad infekcijos plitimą stabdyti trukdo tokie atvejai, kai neaišku, kaip žmogus užsikrėtė, bei nauji įvežtiniai atvejai. Kaune dirbantis epidemiologas Giedrius Vanagas sako, kad pirmiausia reikia galvoti ne apie pagalbines, bet pagrindines COVID-19 stabdymo priemones: testavimo apimčių didinimą, taip pat kontaktų su užsikrėtusiuoju atsekimą. Eksperto teigimu, jei apsauginės kaukės bus dėvimos tik dėl to, kad kažkas liepė, efekto nebus – naujas koronaviruso protrūkis nebus suvaldytas iki galo.

Belgija priversta griežtinti apsaugos priemones: Antverpene net įvesta komendanto valanda. Visoje Belgijoje nuo šiandien dar griežtinami apribojimai, o antrame pagal dydį mieste Antverpene įsigalioja komendanto valanda. Valdžia priversta imtis tokių priemonių, nes Antverpeno uoste aptikta beveik pusė užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija. Plačiau apie situaciją šiame mieste pasakoja Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Gintaras Marijauskas. Jo teigimu, stebuklingų naujų apsaugos priemonių nėra, o staigus susirgimų koronaviruso infekcija augimas kol kas aiškaus paaiškinimo taip pat neturi.

Naujas Vyriausybės užmojis: nori įpareigoti teikti duomenis apie užsienyje esančius lietuvius. Toliau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pokalbis apie asmens duomenų saugą patekus į nelaimę. Vyriausybė nori įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius teikti duomenis apie Lietuvos piliečius, esančius užsienyje. Norima, kad mobiliojo ryšio operatoriai padėtų susisiekti su svetur esančiais lietuviais, jeigu šiems kyla grėsmė ar reikia pranešti apie kokią nors neįprastą situaciją. Plačiau apie tai – su advokate Guoda Šileikyte ir komunikacijos ekspertu, „Bitės Lietuva“ atstovu Jauniumi Špakausku.

Parasparnius atradęs Tomas Juškaitis sako, kad po skrydžio danguje jis palieka vis daugiau savęs. „Nori tikslios orų prognozės? Klausk draugo parasparnininko“, – sako šio sporto mėgėjas, fotografas Tomas Juškaitis. Jis jau dvejus metus negali įsivaizduoti savo gyvenimo be parasparnių. Apie aukščio baimę ir potyrius pakilus į dangų – reportaže.

Kolegos prisimena Gražiną Balandytę: angeliško grožio, išmintinga ir visada padrąsinanti. Nacionaliniame Kauno dramos teatre atsisveikinama su mirusia teatro ir kino aktore Gražina Balandyte. Teatro scenoje – jos nuotraukos, pastatymuose vilkėti kostiumai bei kolegų, žiūrovų ir gerbėjų sunešti baltų gėlių žiedai. Ją pažinoję dalijasi atsiminimais apie meilę teatrui, kolegoms, gyvenimui. Gražina Balandytė mirė po sunkios ligos eidama 84-uosius metus. Laidotuvės Kauno Petrašiūnų kapinėse rengiamos ketvirtadienį, urna iš teatro išnešama 12 valandą.

Irano delegacija vieši Ukrainoje: tarsis dėl kompensacijų už numuštą keleivinį lėktuvą. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje – LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius. Su juo – pokalbis apie Irano delegacijos viešnagę Ukrainoje, kur abi šalys tarsis dėl kompensacijų už sausį netoli Teherano numuštą Ukrainos keleivinį lėktuvą. J. Vainilavičiaus teigimu, situacija, kai šalis kaltininkė atvyksta į nukentėjusią valstybę yra gana neįprasta, bent jau pastarąjį dešimtmetį. Tiesa, ar tragediją sukėlė žmogiškoji klaida – nežinia, į šį klausimą turėtų atsakyti vis dar vykdomas tyrimas.

Naujas aukso kainos rekordas nieko gero nerodo: pasak ekonomisto, tai – baimės investicija. Ar jau girdėjote, kad pirmadienį buvo pagerintas rekordas – aukso kaina siekė 2 tūkst. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių už vieną Trojos unciją? Ekonomistas Marius Dubnikovas sako, kad tai – baimės investicija. Jo teigimu, aukso kainos kilimui yra dvi priežastys: žmonių baimė prarasti pinigų vertę (infliacijos grėsmė) ir kitos (pvz., karinės, geopolitinės) grėsmės. Šiandien, M. Dubnikovo teigimu, patiriame abi. Plačiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

10 metų daržoves ir vaisius rauginanti entuziastė: svarbiausia – nepersistengti su druska. Artėjant rudeniui ir gausėjant sodo gėrybių, nemaža dalis jų perkeliamos į stiklainius ir saugomos žiemai. Tokio pomėgio entuziastai raugina ne tik vaisius ir daržoves, bet ir pieno produktus. Taip pat raugindami pasigamina giros arba populiariojo kombučios gėrimo.

Internautai šypsosi: profilio nuotraukos keitimas – konservatorių partijos programoje? LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart pastaroji – su LRT RADIJO žurnalistu Dariumi Matu. Jo akiratyje: iš atostogų grįžtantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, į uždaras viešąsias erdves grąžinamos apsauginės kaukės, profilio nuotraukas „Facebooke“ keičiantys konservatoriai ir Viliaus Šapokos baimė dėl Mastrichto kriterijus galimai viršysiančios Lietuvos skolos.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau