Panorama. Su koronavirusu kovojusiems medikams dalins dotacijas: šie valdžios iniciatyvą sieja su rinkimais

Nuo pirmadienio vakaro vis dar neveikia e. sveikatos sistema. Registrų centro vadovo teigimu, negalima prognozuoti, kada sistema bus atkurta, bet, anot jo, gyventojų duomenys išsaugoti. Krašto apsaugos ministerija sako, kad e. sveikatos sistema ilgiausiai galėjo neveikti aštuonias valandas. Registrų centro vadovo teigimu, alternatyvus e. sveikatos serveris turėjo būti šį rudenį.

Medikai, kurie dirbo per koronaviruso pandemiją, rudenį sulauks 200 eurų dotacijų poilsiui kaimo turizmo sodybose, SPA centruose, įvairiose kultūros įstaigose. Į pinigus galės pretenduoti apie 50 tūkst. medikų, tam skirta 10 mln. eurų. Taip Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia siekianti ir apdovanoti medikus, ir paskatinti nuo pandemijos nukentėjusį turizmą Lietuvoje. Medikų sąjūdžio atstovai teigia, kad poilsio reikia visiems, bet šią valdžios iniciatyvą sieja su artėjančiais rinkimais.

Vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad Vyriausybės kanceliarija pažeidė žurnalistų teises nepateikdama ir ištrindama 2018 m. spalį vykusio pasitarimo garso įrašą. Bylą nagrinėjusios teisėjos teigimu, žurnalistų ieškinys patenkintas iš dalies, tačiau nustatyta, kad šiuo metu nėra realios galimybės atkurti prašomą garso įrašą.

Prieš karantiną Susisiekimo viceministru pradėjęs dirbti Virgaudas Puodžiukas skelbė dėmesį skirsiąs ministerijos strategijos kūrimui. LRT duomenys rodo, kad kelių infrastuktūrą kuruojantis politikas tarpininkauja ne tik rangovams ir direkcijai, bet ir Seimo nariams.

Nuogąstaudama dėl antrosios koronaviruso bangos Belgija griežtina kaukių dėvėjimo taisykles – tam tikrose vietose jos bus privalomos ir lauke. Nuo rytojaus kaukę reikės dėtis Anglijos parduotuvėse. Visur viešumoje veidą pridengti reikalaujama ir Melburne, kur galioja jau antrą kartą paskelbtas karantinas. Rekordinis atvejų skaičius fiksuojamas Japonijos sostinėje Tokijuje, kur rytoj būtų turėjusi prasidėti olimpiada.

Kauno menininkus papiktino savivaldybės sprendimas ilgamečio Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus vadovo Osvaldo Daugelio nelaidoti Petrašiūnų kapinių Panteone. Jam parinkta kita vieta tose pačiose kapinėse. Kapinių vadovai sako, kad Panteone, kuriame amžinojo poilsio atgula labiausiai nusipelnę, iškiliausi žmonės, nebėra laisvos vietos.

Teisme – byla, susijusi su gaisru Alytuje, padangų perdirbimo gamykloje. Tarnybos pareigų neatlikimu kaltinami nuo pareigų nušalinti Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas ir už degusios įmonės kontrolę atsakingas specialistas. Ši byla išskirta iš dar tebevykstančio ikiteisminio tyrimo dėl praėjusių metų spalį kilusio gaisro. Kaltinamųjų advokatai prokuratūros kaltinimus vadina nepagrįstais.

Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės derybos dėl ateities santykių nejuda iš vietos. Bendrijos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier sako, kad šiuo metu pasiekti prekybos susitarimą „mažai tikėtina“. Pasibaigus paskutiniam derybų raundui, jam antrina ir vyriausiasis britų derybininkas Davidas Frostas. Jis sako, kad jau „aišku“, jog dėl preliminarios „Brexito“ sutarties liepą, kaip Londonas tikėjosi, susitarta nebus. Britų pusės teigimu, derybos vyksta konstruktyviai, bet svarbiausiais klausimais lieka „žymių“ nesutarimų, todėl kyla rizika, kad susitarimo nebus pasiekta ir gruodį, kai baigsis Jungtinės Karalystės pereinamasis laikotarpis. Europos Sąjungos derybininkai sako, kad Londonas nenori įsipareigoti atviros ir sąžiningos konkurencijos principams.

Prekybos įmonių asociacija prašo pratęsti mokesčių „Sodrai“ atidėjimą. Dabar įmokos jai atidėtos iki rugpjūčio vidurio, tai yra 2 mėn. po karantino. Tuo metu Mokesčių inspekcijos renkami mokesčiai atidėti per ekstremaliąją situaciją, kurios pabaigos data nepaskelbta, ir dar du mėnesius po jos. Prekybininkų asociacija prašo suvienodinti atidėjimų terminus.

Pasak aplinkosaugininkų, upių užtvankos daro žalą gamtai, ypač migruojančioms žuvims, esą prastėja ir vandens kokybė. Europoje vis populiaresnė tendencija griauti užtvankas. Lietuvoje pirmoji upė, kurioje nugriovus užtvanką atkurta natūrali tėkmė – Neries Bražuolės intakas.

Vilniuje paminėtos Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių okupaciją pasmerkusios Jungtinių Valstijų deklaracijos 80-osios metinės. Renginį atidariusio užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teigimu, Sumnerio Welleso deklaracija buvo ne tik simbolis, bet ir didžiulė moralinė paspirtis okupacijos metais ir padėjo pamatus šiandieninei strateginei partnerystei su Jungtinėmis Valstijomis. Prezidentas Gitanas Nausėda sveikinimo kalboje pabrėžė, kad 1940 m. liepos 23 d. paskelbta deklaracija visam pasauliui buvo pasiųstas aiškus vertybinis signalas.

Oskaro Koršunovo teatras švenčia 20-metį. Ta proga Vilniuje visą vasarą vyks festivalis, per kurį skirtingose miesto erdvėse bus rodomi šio teatro spektakliai.

Ved. Marijus Žiedas.