Laba diena, Lietuva. Ekspertas apie kibernetines atakas: yra įmonės, į kurias jau įsilaužė ir į kurias dar neįsilaužė

Mažėja absoliutaus skurdo lygis: pozityvios tendencijos ryškiausios vieno asmens šeimos ūkiuose. Statistikos departamentas šiandien pateikė pozityvius duomenis: tiek absoliutaus skurdo, tiek skurdo rizikos lygis 2019-aisiais Lietuvoje keliais procentiniais punktais sumažėjo. Apie pasikeitusius skaičius ir tendencijas – su Statistikos departamento generaline direktore Jūrate Petrauskiene, kurios teigimu, pastebimas pagerėjimas ryškiausias vieno asmens šeimos ūkiuose. Situacija komentuoja Skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

Oro bendrovės siekia atgaivinti transatlantinius skrydžius: ieško greitesnių COVID-19 testų. Toliau kalbamės apie skrydžius: oro susisiekimo tarp JAV ir Europos dar gali tekti palaukti. Nepaisant to bendrovės abiejose Atlanto pusėse kreipiasi į įvairių šalių vadovybes ir bando atnaujinti, paskatinti transatlantinius skrydžius, teigdamos, jog galima testuoti kiekvieną keleivį. Kokie būdai siūlomi stengiantis atgaivinti susisiekimą tarp JAV ir Europos, pasakoja užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius.

Mokslininkai aptiko išnykusiomis laikytas lietuviškas bites: išskirtinio medaus nelieka net patiems. Lietuvos mokslininkai mūsų šalyje aptiko, kaip manyta, išnykusių vietinių tamsiųjų medunešių bičių. Kokia tai bitė ir koks jos likimas, pasakoja žinovai.

Mažėja ne tik alkoholio suvartojimas, bet ir geriančiųjų amžius: statistika nedera su pardavimo ribojimais. Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad šalies gyventojų, kurie dažnai ir gausiai vartoja alkoholį, dalis išlieka stabili ir sudaro 5 proc. visų apklaustųjų. Kaip keičiasi rodikliai, kas juos lemia, kur pokyčiai didžiausi. Reportaže – VU mokslininkių Vitos Karpuškienės ir Aušrytės Rastenienės komentarai.

Ubartas apie informaciją apie kibernetinius įsilaužimus į Lietuvos įmones: tai perspėjimas susirūpinti skaitmenine sauga. Skaitmeninei erdvei pastaruoju metu kylantys iššūkiai: vakar JAV paskelbė, kad du Kinijos piliečiai įsilaužė ir vogė įvairių įmonių informaciją, susijusią su COVID-19 vakcina ir jos kūrimu. Buvo nurodytos 11 šalių, kurios nukentėjo nuo šios atakos, tarp kurių – ir Lietuva. Linas Linkevičius į situaciją sureagavo sakydamas, kad Lietuva tai galėtų priimti kaip komplimentą. Ar tai perspėjimas, ar komplimentas, klausiame „Infobalt“ vadovo Mindaugo Ubarto.

Pandemija ir studijų svetur planai: pirmakursiai mokysis nuotoliniu būdu, bet įstoti į prestižines mokyklas – lengviau. Kaip koronaviruso pandemija sujaukė ar galėjo sujaukti studijų aukštosiose mokyklose planus užsienyje? Apie tai kalbamės su VšĮ „Studijos ir karjera“ direktore Žaneta Savickiene. Jos teigimu, ketinimai studijuoti svetur liko nesugadinti tiems, kurie turėjo ne tik planą „A“, bet ir „B“ ir „C“.

Traukia ne tik pajūris, bet ir pažintiniai takai: čia keliautojai pasitinkami su troškintais kopūstais. Kasmet nemažai Lietuvos gyventojų atostogauti vykdavo į užsienį. Šie metai kitokie – daugelis lieka Lietuvoje, o lankomiausia vieta tapo ne tik pajūris, bet ir parkai ar pažintiniai takai. Populiarėja ir pėsčiųjų žygiai.

Dėl sausrų nuseko upės: eksperto teigimu, kad jų lygis atsistatytų, reikėtų ištisos savaitės lietaus. Dėl paskutiniu metu vyravusių sausų orų nuseko upės: vandens kiekis kai kuriuose ruožuose priartėjęs prie žemiausios ribos. Anot specialistų, pasirodę lietaus debesys situacijos nekeičia. Kad vandens upėse padaugėtų, nepertraukiamai lyti turėtų bent savaitę. Dėl sumažėjusio Nemuno debito, laikantis gamtosaugos reikalavimų sumažinta elektros gamyba Kauno hidroelektrinėje. Kaip ji pakeitė darbą, domisi hidroelektrinėje apsilankiusi Kristina Karlonė.

Realistinis siuvinėjimas ir drabužiai iš močiutės spintos: dizainerė kuria įspūdingus portretus. Siuvinėjimas Lietuvoje įgyja naujų formų, sako dizainerė Valerija Fic ir rodo, kaip fotografijas galima išsiuvinėti ant audinio. Plačiau apie šią siuvimo techniką ir dizainerės darbus – siužete. Beje, pastarasis V. Fic siuvinys – ne ko kito, o Juozo Statkevičiaus fotografija!

Socialinių tinklų naujienų apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau