Labas rytas, Lietuva I d. Mokslininkai džiaugiasi: šalyje vis dar turime išnykusiomis laikytų lietuviškų bičių

Liepos 22 d. LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ pradžioje – trumpa svarbiausių aktualijų apžvalga su Juste Tamošaitiene ir Gabriele Kloniūnaite. Tuomet – grupės „One Direction“ daina „Drag Me Down“ ir išsamesnė spaudos apžvalga su G. Kloniūnaite ir Ignu Krupavičiumi.

Realistinis siuvinėjimas ir drabužiai iš močiutės spintos: dizainerė kuria įspūdingus portretus. Siuvinėjimas Lietuvoje įgyja naujų formų, sako dizainerė Valerija Fic ir rodo, kaip fotografijas galima išsiuvinėti ant audinio. Plačiau apie šią siuvimo techniką ir dizainerės darbus – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ siužete. Beje, pastarasis V. Fic siuvinys – ne ko kito, o Juozo Statkevičiaus fotografija!

Svaras ir Ieva Narkutė – „Liūdnos dainos“.

Mokslininkai aptiko išnykusiomis laikytas lietuviškas bites: išskirtinio medaus nelieka net patiems. Lietuvos mokslininkai mūsų šalyje aptiko, kaip manyta, išnykusių vietinių tamsiųjų medunešių bičių. Kokia tai bitė ir koks jos likimas, plačiau pasakojama LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ siužete.

Hamakai – ne nūdienos išradimas: istorija siekia dar Majų civilizaciją. Vasara, gamta, medžiai ir, žinoma, hamakai. Jų istorija prasidėjo dar Majų civilizacijos laikais. Tikima, kad šioje kultūroje atsirado pirmieji hamakai, kurie buvo naudojami poilsiui bei miegui. Manoma, kad į Europą hamakus atgabeno Kristupas Kolumbas. Pasakojama, kad jis pirmasis juos ir paminėjo, savo dienoraštyje pavadinęs hamaką „kabančia lova“. Hamakas europiečiams patiko. Naujojo pasaulio kolonistai ėmė plačiai jį naudoti miegui. Europoje hamakas iš pradžių paplito Ispanijos ir Italijos uostų miestuose, o iš ten – į kaimynines šalis. Pravertė hamakas ir per karus. Iki XX a. jis jau buvo gausiai paplitęs laivuose – anksčiau jūreiviai miegodavo mediniuose gultuose, iš kurių dažnai iškrisdavo. Pačių hamakų būna daugybė rūšių: vienviečių, daugiaviečių, supintų ir medžiaginių, su karkasu ir be. Štai Meksikoje jie gaminami be karkaso, iš gėlėtos sintetinės medžiagos. Brazilijoje itin populiarūs medvilniniai medžiaginiai hamakai, kurių svarbiausia puošmena – įvairiausi kutai. Karibuose ir Kolumbijoje hamakai pinami iš vietinių lijanų arba medžio žievės, specialiai apdirbami, kad būtų tvirti ir ilgai laikytų. Šias besisupančios lovos vis dažnesnės ir lietuvių sodybose bei kiemuose, o pakabintos patalpoje jos tampa interjero detalė.

Knygų apžvalga: lyginimai su „Nusikaltimu ir bausme“ ir įžūlios rašytojos knyga apie nuosmukį. Nors vasara jau persirito į antrąją pusę, jos metu dar tikrai galima įveikti ne vieną knygą! Žinoma, smagiausia būtų, jei tai būtų geras leidinys. O pasirinkti tinkamai šįkart padės literatūros kritikė Jūratė Čerškutė. Ekspertės pasirinkimai – neišdildomą įspūdį jai palikusios debiutinio Donnos Tartt romano „Slapta istorija“ naujas leidimas bei pirmoji Virginie Despentes trilogijos „Vernonas Subutexas“ dalis.

Čilės zoologijos sode – naujas gyventojas: plačialūpio raganosio jauniklis jau sveria 75 kilogramus. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – metas smagiam vaizdo siužetui iš užsienio. Čilės zoologijos sode gimė plačialūpis raganosis. Tai pirmasis mažylis Pietų Amerikoje, atsivestas per pandemiją. Raganosio mažylis gimė liepos 5 d. Vos gimęs jis svėrė 75 kilogramus. Jauniklis pavadintas Anastasio vardu. Laisvėje per metus žūsta apie 1000 šių gyvūnų. Jie nyksta dėl medžioklės.

Įjungti poveikį ir įveikti krizę: šalyje socialinių verslų skaičių ketinama padidinti trečdaliu. LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ studijoje – pokalbis. Šįkart – apie paskatą kurtis naujiems socialiniems verslams, kurie būtų pajėgūs daryti stiprų socialinį poveikį ir padėti įveikti krizę. Projekto tikslas – trečdaliu padidinti socialinių verslų skaičių, ypač Klaipėdos ir Panevėžio regionuose. Plačiau apie iniciatyvą pasakoja VšĮ „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorė Inga Juozapavičienė ir organizacijos „Geri norai LT“ vadovė ir „Reach for Change“ vadovė Baltijos šalims Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.

Traukia ne tik pajūris, bet ir pažintiniai takai: čia keliautojai pasitinkami su troškintais kopūstais. Kasmet nemažai Lietuvos gyventojų atostogauti vykdavo į užsienį. Šie metai kitokie – daugelis lieka Lietuvoje, o lankomiausia vieta tapo ne tik pajūris, bet ir parkai ar pažintiniai takai. Populiarėja ir pėsčiųjų žygiai.

Socialinių tinklų apžvalga: internautai bado pirštu į „Darbo partijai“ atstovausiantį Guogą. Pirmosios liepos 22 d. LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ dalies pabaigoje – ir socialinių tinklų apžvalga. Šįkart ji – su Gabriele Kloniūnaite. O apžvalgoje – apie Antano Guogos sprendimą Seimo rinkimuose atstovauti „Darbo partiją“, pasikeitusią Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo retoriką ir premiją aplinkosaugos aktyvistei Gretai Thunberg.

Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau