Laba diena, Lietuva. Pasaulio demografinės padėties kaita: gyventojų skaičiaus prognozės mažėja dėl pasikeitusio gyvenimo būdo

Lingienė apie COVID-19 protrūkį Kaune: dar nežinome, ar pavyko laiku lokalizuoti židinį. COVID-19 protrūkis Kaune – vienoje įmonėje fiksuojama beveik 20 atvejų, tiriama apie 200 asmenų. NVSC sako situacijos nedramatizuojantys, kadangi židinys nustatytas – tai vilkikų vairuotojų įmonė. Daugeliui kyla klausimas dėl didelio skaičiaus žmonių, kurie, nepaisant vis dar grasinančio koronaviruso, atvyko dirbti į Lietuvą iš Uzbekistano ir neprivalėjo saviizoliuotis. Šią situaciją komentuoja NVSC atstovė Rolanda Lingienė.

Prognozės rodo numatomą mažesnį, nei manyta anksčiau, pasaulio gyventojų skaičių: specialistės nuomone, tai – gera žinia. Naujos tendencijos pasaulyje – spėjama, jog 2100-aisiais planetos gyventojų skaičius sieks 8,8 mlrd., tai yra, dviem milijardais mažiau, nei prieš tai prognozavo Jungtinės Tautos. Kodėl matoma tokio dydžio paklaida, kalbamės su demografijos specialiste, VU profesore dr. Dovile Krupickaite. Jos teigimu, tai – gera žinia, rodanti pasikeitusį gyvenimo ritmą.

„Bolt food“ kurjerių streikas Vilniuje: nesutinka su tarifų mažinimu ir dideliu priimamų darbuotojų skaičiumi. Šiandien, nuo 11 iki 15 valandos Vilniuje streikuoja maždaug šimtas „Bolt food“ kurjerių, jie nepatenkinti sumažintais pristatymo tarifais. Jų teigimu, dėl šio įmonės pokyčio, per mėnesį praras apie 300 eurų nuo turėto atlyginimo. Vieno iš streikuojančių kurjerių teigimu, prašoma ne kažką pakeisti, bet neliesti to, kas buvo.

Rikiuotė su istoriniais mūšių apdarais Vilniuje: dalyvių teigimu, tai – būdas apsivilkti istoriją. Šiandien minimos 610-osios Žalgirio mūšio metinės: šia proga kviečiame į Vilniaus Bastėjos kiemą, kur šiandien buvo išrikiuota garbinga rikiuotė, pasipuošusi istoriniais mūšio apdarais. Su kokiais šarvais kariai žygiavo į šį mūšį ir vėlesnes istorines kovas, klausiame istoriko.

Nauji dujų emisijos rekordai: žmogaus veikla atsakinga už 60 proc. metano emisijos. Naujausi duomenys rodo, kad metano dujų emisija pasaulyje niekada nebuvo tokia didelė kaip pastaruoju metu. Kas tai lemia, kuo šios dujos skiriasi nuo anglies dioksido, pasakoja užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius.

Bibliotekų darbuotojai – kalbos inspektorių pinklėse: norėdami likti darbe, turės laikyti lietuvių kalbos egzaminą. Valstybinė kalbos inspekcija, patikrinusi Vilniaus centrinę biblioteką, pareiškė, kad 8 darbuotojams, mokyklą baigusiems iki 1991 metų, reikia laikyti lietuvių kalbos egzaminą. Inspekcijos nurodymui priešinasi Vilniaus centrinės bibliotekos vadovė. Pasak jos, darbuotojai seniai dirba bibliotekoje, pažįsta juos ir jų lietuvių kalbos žiniomis neabejoja. Kalbininkė Loreta Vaicekauskienė Valstybinės kalbos inspekcijos veiksmus vertina kaip institucijos norą „užsidėti varnelę“, jog dirba. Tačiau darbuotojai tampa inspektorių aukomis.

Šiemet rastiems nusilpusiams ruoniukams – tarmiški vardai: grįžti į laisvę laukia Kleckas, Zliosė ir kiti. Klaipėdoje, Lietuvos jūrų muziejuje, slaugyti ir globoti ruoniukai sparčiai stiprėja, auga ir gavo naujus tarmiškus – žemaitiškus – vardus. Atsigavę ruoniukai ne tik yra žvalūs ir sveiki, bet ir ruošiasi grįžti į laisvę – pirmasis paleidimas planuojamas vasaros pabaigoje.

Iš prieglaudos konfiskuota vilko ir šuns hibridė Luna išvyko į naujus namus – vilkų rezervatą Vokietijoje. Vilko ir šuns hibridė Luna iš Lietuvos zoologijos sodo išvežta į meškų ir vilkų rezervatą Vokietijoje. Pirmos kartos vilko palikuonė buvo konfiskuota iš gyvūnų prieglaudos. Į prieglaudą laukinį gyvūną atidavė, ankščiau voljere jį laikę šeimininkai. Kaip vyko Lunos perkėlimas ir kokios naujos jos gyvenimo sąlygos domėjosi Lietuvos zoologijos sode apsilankiusi kolegė Kristina Karlonė.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau