Laba diena, Lietuva. Nausėdos pasirašytas Seimo įstatymas dėl Lukiškių aikštės visuomenę vėl suskaldė į dvi puses

Latvijoje per pastarąsias 4 dienas fiksavo 38 koronaviruso atvejų skaičių, manoma, kad kaimynai gali įvesti naujus ribojimus. Apie situaciją Lietuvoje tai pat prabylama vis garsiau – užvakar nustačius 10 COVID-19 atvejų kiekį, pasigirsta nuogąstavimų apie antrosios pandemijos bangos artėjimą. Kaip situacija tiek mūsų, tiek pasaulio šalyse atrodo specialistų akimis – iš VUL Santaros klinikų gydytojo hematologo Valdo Pečeliūno lūpų.

Palangoje prasideda vyrų krepšinio rinktinės stovykla, o su Šarūnu Jasikevičiumi į Barseloną išvykstantis rinktinės vyriausiasis treneris Darius Maskoliūnas kol kas dar ruošia planus ir taktikas Lietuvoje. Paskutinę minutę kvietimo atsisakę Rokas Giedraitis, Deividas Sirvydis ir Gytis Masiulis praleis stovyklos treniruotes, tačiau susirinkę 13 krepšininkų išbandys Dariaus Maskoliūno sistemas. Ilgą laiką komandinio krepšinio neragavęs Marius Grigonis džiaugiasi sugrįžęs į rinktinę, o sprendimą dėl dar vieno sezono Kaune priėmė gan seniai.

Bulgarijoje sunki situacija ne tik dėl didėjančio koronaviruso atvejų kiekio, bet ir dėl politinės krizės, kurioje į kovą įsitraukė prezidentas prieš šalies oligarchus. Viskas prasidėjo nuo to, jog buvęs teisingumo ministras pastatė vėliavą paplūdimyje, į kurį pateksite tik valties pagalba, nes žeme į jį pakliūti galima tik oligarchų keliais. Tačiau viskas pavirto į tai, kad oligarchų pusėje netikėtai pastebėti ir nacionalinio saugumo apsaugos agentai, juos palaiko ir Vyriausybė, ir generalinė prokuratūra. Kaip Bulgarijos prezidentas reagavo sužinojęs, jog neturi palaikymo, o jo patarėjai po kratų yra sulaikomi, pasakojo užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas.

Atliekas Kaune ir Kauno rajone vežanti bendrovė pastebi, kad žmonės jas rūšiuoja, tačiau vis dar nepakankamai, o neretai ir patys konteineriai „apauga“ išmetamų baldų ir kitų nebereikalingų daiktų krūvomis. Kauno savivaldybės valdininkai sako, jei žmonės rūšiuotų kruopščiau, tai ir mokesčiai už atliekų tvarkymą nedidėtų.

Turbūt patys to nenorėdami, tačiau didieji pasaulio gigantai kaip „Google“ ar „Amazon“ per koronaviruso krizę su šia pandemija susijusioms konspiracijos teorijų ir dezinformaciją platinančioms svetainėms išmokėjo 25 milijonus dolerių. Tyrimas parodė, kad tai įvyko dėl netinkamo reklamos algoritmų naudojimo, o tokiose dezinformacijos skleidimo svetainėse per pandemiją apsilankęs gausus būrys žmonių ne tik didino skaitomumą, bet ir finansavimą. Apie tyrimą plačiau pasakojo LRT žurnalistas Mindaugas Aušra.

Naisiuose vėl susirinko LVŽS partija, kuri reitinguos savo politikus būsimiems Seimo rinkimams. Manoma, kad Saulius Skvernelis turėtų išlikti sąrašo viršuje, jei niekas nepasikeis. Politologė Rima Urbonaitė sako, kad pirmasis penketukas beveik aiškus – čia be Skvernelio matysime ir Aurelijų Verygą, Ramūną Karbauskį, Agnę Širinskienę, išliks ir Eugenijus Jovaiša. Politologė sako, kad kol kas vienmandatėse apygardose yra per daug nežinomųjų, o partijų populiarumas apklausose tarp pirmosios ir antrosios vietos gali dažnai keistis. Rima Urbonaitė pakomentuoja ir prezidento Gitano Nausėdos sprendimą pasirašyti Seimo įstatymą dėl Lukiškių aikštės.

Lietuvoje susikaupė 50 mln. gyventojams priklausančių eurų, bet žmonės jų neskuba atsiimti.
Solidi suma susidarė per penkerius metus, daliai piliečių nepasinaudojus galimybe susigrąžinti pajamų mokesčio permokos. Situaciją komentavo VMI mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Pajūrio regioniniame parke Kukuliškių piliakalnį kasinėję archeologai sako atradę seniausią šiuose kraštuose gyvenvietę: žmonės čia gyveno 800-500 metų prieš mūsų erą. Kodėl jie čia kūrėsi ir kokiais radiniais džiaugiasi archeologai?

Atgaivintas Vištyčio vėjo malūnas jau kitą savaitę atvers duris lankytojams. Malūnas su autentiška įranga, vienintelis toks regione, įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Jis yra vertingas malūnų architektūros pavyzdys bei gali tarnauti ir kaip apžvalgos bokštas– nuo jo atsiveria įspūdingi aplinkinių vietovių vaizdai. Atgaivintą Vištyčio vėjo malūno idėją komentavo Vištyčio regioninio parko kultūrologė Rimutė Gagienė.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau