Laba diena, Lietuva. Karantino pasekmės: verslas prašo Vyriausybės atlyginti patirtus nuostolius

Verslas prašo atlyginti nuostolius už karantino metu prarastas pajamas: Vyriausybė viršijo įgaliojimus. Verslas imasi aiškintis Vyriausybės įvestų apribojimų dėl COVID-19 teisėtumą. Viena įmonė šiuo metu jau yra apskundusi teismui sprendimą drausti jos darbą karantino metu ir prašo atlyginti nuostolius. Klinikos teisininkų argumentas – tuo metu Vyriausybė neturėjo įgaliojimų uždaryti verslą ir veiklas. Apie šią situaciją ir kitus „balansavimo“ ant teisėtumo ribos kalbamės su advokatu prof. Vytautu Mizaru.

Apdovanojimus už darbą pandemijos metu gavę medikai: iš pradžių buvo baisu grįžti namo, dabar ruošiasi antrai bangai. Medikams, kovojusiems su COVID-19 – sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos padėka: šiandien medikai nesiskundė, džiaugiasi apdovanojimu ir prisipažįsta besiruošiantys antrajai bangai. Apie tai kalbamės su apdovanojimus gavusiais medikais: RVUL Skubiosios pagalbos skyriaus vedėju Pauliumi Uksu ir Ukmergės ligoninės bendrosios praktikos slaugytoja Lijana Katiniene.

Australijoje gyvenantis lietuvis: gali būti, jog Australija liks saviizoliacijoje iki kitų metų vasaros. Beveik 25 mln. gyventojų turinčioje Australijoje vėl auga COVID-19 atvejų skaičius, šalis ėmėsi griežtų priemonių kovoti su viruso plitimu. Jau kelias dienas uždarytas antrasis pagal dydį Australijos miestas Melburnas, uždaryta siena tarp dviejų svarbių provincijų. Apie situaciją kalbamės su ten gyvenančiu lietuviu Oskaru Voirobjovu-Pinta.

Naujas nežymėtas policijos automobilis: tikslas ne pagauti kuo daugiau pažeidėjų, bet išvengti skaudžių nelaimių kelyje. Kauno rajono ir apskrities keliuose patruliuos dar vienas nežymėtas policijos automobilis, kurį pareigūnams nupirko Kauno rajono savivaldybė. Viduje sumontuota įranga, reikalinga pažeidėjams gaudyti. Pareigūnai sako patruliuodami nežymėtu automobiliu nustatantys apie 600 kelių eismo taisyklių pažeidėjų per mėnesį. Tačiau svarbiausia, pasak policijos pareigūnų, ne šie skaičiai. Tikslas – kad skaudžių eismo įvykių mūsų keliuose būtų kuo mažiau. Naujajame automobilyje pareigūnus kalbino kolegė Jūratė Anilionytė.

Įtempta žurnalistų padėtis Rusijoje: valdžia meta vis rimtesnius kaltinimus. Metas pasaulio aktualijoms: kelkimės į Rusiją, kurioje valdžia kyla į kovą su žurnalistais. Vakar pranešta apie buvusį žurnalistą, „Roskosmos“ vadovo patarėjo Ivano Safronovo sulaikymą, žiniasklaidos dėmesio centre - ir kita žurnalistė Svetlana Prokofjeva. Apie įtemptą žurnalistų padėtį ir situaciją Rusijoje pasakoja užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas.

Karantinas sumažino alkoholio vartojimą: specialistai sieja tai su naujomis visuomenės vertybėmis. Statistika rodo, jog per karantiną dvigubai sumažėjo apsinuodijimų alkoholiu. Apie kritusią apyvartą ir alkoholio suvartojimą prakalbo ir jo pardavėjai. Apie šias naujas tendencijas studijoje kalbamės su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstove Gražina Belian.

Piktnaudžiavimas prastovų subsidijomis: iki šiol į darbą negrįžę apie 11 tūkst. darbuotojų. Nors karantinas jau baigėsi, aiškėja, jog daugiau nei 1000 šalies įmonių į prastovas yra išsiuntę daugiau nei 11 tūkst. darbuotojų – ar tai piktnaudžiavimas prastovų subsidijomis, aiškinasi tarnybos. Reportaže – Darbo inspekcijos teisės skyriaus vedėjo Šarūno Orlavičiaus komentaras.

„TikTok“ ir grėsmės nacionaliniam saugumui: programėlė ne tik cenzūruoja turinį, bet ir renka informaciją. Populiari programėlė „TikTok“ ir grėsmė asmens duomenų saugumui: kai kuriose šalyse svarstoma uždrausti šio socialinio tinklo veikimą. Apie įmanomas grėsmes nacionaliniam saugumui bei ar svarstoma apie ribojančias priemones Lietuvoje, studijoje kalbamės su Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstove Aliona Gaidarovič.

Paroda apie Miunhauzeną: kas sieja niekuomet niekam nemelavusį baroną ir LDK? Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta nauja paroda apie baroną Miunhauzeną ir keturis būdus nuskristi į Mėnulį. Kaip yra žinoma, niekada niekam nemelavęs baronas buvo narsus karys, o kas sieja jį ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę – reporterė Jūratė Anilionytė klausia parodos kuratorių.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau