Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I d. Lietuvos vidurys, kur kasdienybė teka Nevėžio vingiais

Liepos 4-osios „Labas rytas, Lietuva“ sveikinasi iš Kėdainių!

Kėdainių senamiestis – centrinė ir istorinė Kėdainių miesto dalis. Urbanistikos paminklas. Dabartinis Kėdainių senamiestis užima 86 ha plotą. Nuo Reformacijos laikų išlikęs unikalus išplanavimas, gatvių ir aikščių tinklas, pastatai, archeologinis sluoksnis. Urbanistiniu požiūriu senamiestis yra ketvirtas Lietuvoje, išlaikęs savitą XVII–XVIII a. suformuotą vaizdą. Jame surastos XIV–XV a. medinės gyvenvietės (trečias atvejis po Vilniaus ir Kernavės, kai randamos medinių gyvenviečių liekanos). 1969 m. Kėdainių senamiestis paskelbtas respublikinės svarbos urbanistikos paminklu, taip pat archeologijos, architektūros ir istorijos paminklu.

„Biplan“ ir Karina Krysko – „Iš taško A“

Nors šį šeštadienį laida neįprasta, tęsiame mūsų laidos šeštadienio rubriką – filmų, knygų ir muzikos rekomendacijas. Jomis šįkart dalijasi italas virtuvės šefas Gian LucA Demarco.

Kėdainių krašto istorija. Laidos vedėjas Ignas Krupavičius lankosi istoriniame Kėdainių krašto muziejuje. Muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis pristato čia esančias ekspozicijas ir viską, kas įdomiausia išlikę per ilgus istorijos metus. O Violeta Bytautaitė, Vilniaus kolegijos lektorė, pristato autentiškus konfesijų kostiumus.

Il Volo – „L'amore si muove“

Kita tema – žydiškoji Kėdainių istorija. Audronė Pečiulytė, Daugiakultūrio centro vadovė, pasakoja čia gyvenusių žydų istorijas. Pokalbis vyksta autentiškose žydų gatvėse, kur dar išlikę pastatai ir gyvenamieji nameliai. Šalia esanti senoji rinkos aikštė, kurioje vykdavo turgus ir kitos miesto šventės. Yra išlikę sinagogų pastatai, viename jų – įsikūrusi Kėdainių dailės mokykla.

Pasižvalgykime po pasaulį. Vietname duris atvėrė ypatingas viešbutis, kuriame, sako, ne auksiniai yra tik rankšluosčiai. Rubrika „Margas pasaulis“ kviečia pakeliauti, užsukti į vidų ir apsidairyti.

Daddy Was A Milkman – „Innocent Town“

Dar vienas įdomus Kėdainių turtas – čia puoselėjami amatai. Siužete kalbinamos įvairių amatų atstovės, kurios net ir pademonstruoja savo talentus. Meistrė, vilnos vėlimo puoselėtoja Jūratė Atkočiūnienė, meistrė, juostų pynimo amato puoselėtoja Loreta Steponavičienė, meistrė, audimo amato puoselėtoja Milda Petraitienė ir Birutė Šinkūnienė, vytelių pynimo puoselėtoja.

Keturių kartų puoselėjama bitininkystė. Apie medų, bičių šeimas ir gardžiausius vasaros užkandžius pagardinant medumi – išsamiau reportaže.

O kaip Kėdainiuose neparagavus agurkų? Tik šį kartą – barmenas Darius Biriukas pristato... agurkų kokteilį!

Trumpam nusikelkime į Vilnių, kur šiandien minima Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės diena. Tiesiogiai iš sostinės – pokalbis su Tadu Vizgirda, Amerikos verslo rūmų valdybos pirmininku.

Pasaulyje egzistuoja keisčiausi muziejai – nuo geriamojo vandens, nuo šunų antkaklių iki unitazų. O mes šį rytą kviečiame apsilankyti dantų krapštukų muziejuje, įsikūrusiame Prancūzijoje.

Kėdainiai neįsivaizduojami be gilios džiazo tradicijos. Čia vyksta ir džiazo muzikos festivaliai, o jaunieji muzikantai neatsilieka savo talentai nuo didmiesčių moksleivių. Pokalbis su Vitalių Vidiku, „Broma Jazz“ organizatoriumi ir Kėdainių džiazo studijos vadovu – Jonu Stankevičiumi. O jiems už nugarų – gyvai groja Kėdainių muzikos mokyklos džiazo ansamblis.

Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau