Laba diena, Lietuva. Kaip atrodė kilmingieji, dabar pasakyti sunku: pasak istorikų, viduramžių valdovų portretai – to meto propaganda

Mindaugas Aušra: pamaina Andrejevui buvo ieškoma dar nuo tada, kai jis prabilo apie Narkevičiaus kotletų istoriją. Penktadienį paskelbta, kad iš pareigų atleidžiamas Kelių direkcijos vadovas Vitalijus Andrejevas. Jis sako, žada atleidimą skųsti teismui. Manoma, kad prie šio motyvo galėjo prisidėti ir Vitalijaus Andrejevo kritika Susisiekimo ministerijos sprendimams, tačiau pats vadovas spaudos konferencijoje teigė, kad tai nebuvo kritika. LRT žurnalistas Mindaugas Aušra sako, kad Narkevičiaus žodžiuose yra daug keistų motyvų, o vienas tokių – reorganizaciniai darbai, kurių, pasak ministro, Andrejevas nespėjo atlikti, nors tik neseniai paskelbta, kad juos padaryti reikia apskritai.

Keičiasi požiūris, bet ne lyderiai: lietuviai didžiausia grėsme tebelaiko Rusiją, o teigiamas sovietmečio vertinimas – rekordiškai mažiausias. Kokias valstybes Lietuvos gyventojai laiko priešiškomis, keliančias grėsmę, o kurias iš jų – draugiškomis bei paslaugiomis? Kaip keičiasi lietuvių požiūris į praeities įvykius? Tokį tyrimą, kuris buvo jau trečiasis, atliko Rytų Europos studijų centro tyrėjai, o viso centro vadovas Linas Kojala sako, kad draugiškiausios šalies lyderis Lietuvai nesikeičia – tai broliai latviai. Neatsilieka ir Vokietija, Ukraina, Švedija bei kitos valstybės. O kurios iš jų yra priešiškos lietuviams? Apie tai komentuoja ir Rytų Europos studijų centro analitikas Andrius Prochorenko.

Po Prancūzijos vyriausybės atsistatydinimo – mažai žinomo politiko Jeano Castexo speciali misija premjero kėdėje. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį, po netikėto Vyriausybės ir premjero atsistatydinimo, naujuoju ministru pirmininku paskyrė mažai žinomą konservatyvų politiką Jeaną Castex, praneša „Politico“. Kiek anksčiau penktadienį Prancūzijos Vyriausybė, vadovaujama premjero Edouardo Philippe`o, pateikė prašymą atsistatydinti, o prezidentas Emmanuelis Macronas jį patenkino, nurodė prezidentūra.

Ant Gedimino kalno paskelbtas aštuntasis Lietuvos muziejų kelias, kuris vinguriuos tarp gražiausių kalvų ir piliakalnių. Vilniuje, ant Gedimino kalno vidurdienį Šv. Kristoforo kamerinio orkestro ir dainininkės Veronikos Povilionienės koncertu pradėtas Lietuvos muziejaus kelias. Šiemet muziejų kelio renginiai po visus Lietuvos regionus vingiuos jau aštuntąjį kartą. Programa prasidėjusi šiandien truks visą vasarą ir pirmą kartą siūlys maršrutus po Lietuvos piliakalnius.

Urbonaitė apie Andrejevo atleidimą: kelia dar daugiau klausimų apie Narkevičiaus veiklą ir neatrodo „skaniai“. Iš pareigų atleidžiamas Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos vadovas Vitalijus Andrejevas žada skųsti teismui susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus sprendimą jį atleisti. Šiandien Susisiekimo ministerija pranešė apie V. Andrejevo atleidimą, esą pertvarkant Kelių direkciją iš biudžetinės įstaigos į valstybės įmonę. Šį įvykį vertina ir politologė Rima Urbonaitė. Ekspertės teigimu, situacija miglota ir kelianti dar daugiau klausimų apie J. Narkevičiaus veiklą. Pasak politologės, kai kritikuojamasis atleidžia kritikuojantįjį, tai mažų mažiausiai neatrodo „skaniai“. R. Urbonaitės akiratyje – ir naujasis ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius, ir nesutarimai dėl Lukiškių aikštės.

Lietuvos verslo reputacija geresnė nei valdžios: Seimas – skalės apačioje. Pasikalbėkime apie verslo reputacijos tyrimą. Pastarąjį LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje komentuoja Marketingo ir rinkos tyrimų ekspertė Rūta Gaudiešienė. Specialistė džiaugiasi, kad šiemet augo beveik visų verslo sektorių reputacija. O štai valdžios vertinimas – visai kitoks. Jei Vyriausybės kovą su pandemija piliečiai vertina neblogai, tai tos pačios Vyriausybės bandymo padėti verslui ir ekonomikai indeksas – neigiamas.

Ekonomistas Teodoras Medaiskis pensijų nedidintų: jų sistema yra solidarumo sistema – į abi puses. Valdantieji svarsto didinti pensijas, nors dabartiniai įstatymai nurodo, jog ekonomikai smunkant pensijų didėjimas turi sustoti. Prezidentūra pensijų augimą kitais metais ragina net spartinti. Apie tai – reporterio Augustino Šemelio pokalbis su ekonomistu Teodoru Medaiskiu. Ekspertas teigia: jeigu būtų jo valia, kad ir su skauduliu, jis būtų linkęs laikytis įstatymų ir pensijų nedidintų. „Pensijų sistema yra solidarumo sistema, yra į abi puses“, – sako T. Medaiskis.

Lietuvos aristokratija dabar: vien dokumentų neužtenka – reikia ir visuomenės pripažinimo. O dabar – pokalbis apie Lietuvos aristokratiją. Ar ji tebeegzistuoja? Ar turime kilmingiausią šalies asmenį? Galbūt net žmogų, bent minimaliai giminiškai susijusį su karaliumi Mindaugu? „Žinoma, ne“, – visas iliuzijas eliminuoja Vilniaus universiteto istorikas doc. dr. Eugenijus Saviščevas. Kilmingumas, pasak eksperto, yra neatsiejamas nuo visuomenės pripažinimo – vien įrodyti, kad turi aristokratiškų šaknų neužtenka. Tiesa, ir tolimų Radvilų, ir Sapiegų dar galima rasti.

„Šalį pažinsi iš valdovų veidų“: kodėl karalius Mindaugas vaizduojamas su barzda, o Vytautas Didysis – be? Ar kada nors susimąstėte, kodėl karalius Mindaugas vaizduojamas su barzda, o Vytautas Didysis be jos? Kas lėmė vienokį ar kitokį valdovo vaizdavimą ir kiek jis tikslus, aiškinasi kolegos – su jais žiniomis dalinasi istorikas Povilas Stepavičius, dailininkas Giedrius Kazimierėnas, taip pat ir menotyrininkė Giedrė Mickūnaitė. Panašu, kad išvada viena: kaip tiksliai atrodė Lietuvos valdovai iki XVI a., niekada niekas taip ir nesužinos, mat tų laikų vadovų portretai, istoriko P. Stepavičiaus teigimu, yra savotiška propaganda.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau