Panorama. Seimas nusprendė: Lukiškių aikštė – be pliažo, bet su Vyčiu

Šimašius sako išvežti smėlio neskubėsiantis

Kas taps naujuoju Lenkijos prezidentu, lems antrasis rinkimų turas, kuris vyks liepos 12-ąją. Jame rungsis antros kadencijos siekiantis Andrzejus Duda, už kurį balsavo 43 proc. rinkėjų ir Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis, surinkęs 30 proc. balsų.

Premjeras Saulius Skvernelis prezidentui Gitanui Nausėdai pateikė parlamentaro Rimanto Sinkevičiaus kandidatūrą į ekonomikos ir inovacijų ministro postą.

Seimas ne tik pritarė projektui, kad sostinės Lukiškių aikštė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai moralei, bet ir įtvirtino joje Vyčio monumentą.

Trišalė taryba ėmėsi kitų metų minimalios mėnesio algos. Bet dėl konkretaus jos dydžio nediskutavo.

Maždaug 26 tūkst. abiturientų šiandien laikė privalomą lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą. Dėl koronaviruso pandemijos egzaminų sesija pradėta mėnesiu vėliau, imtasi ir saugumo priemonių: kandidatai vienas nuo kito sėdėjo didesniais atstumais, egzaminas laikytas mažesnėmis grupėmis.

Seimas apsisprendė, kad išėję į išankstinę pensiją ir turintys bent 40 m. stažą gaus visą, o ne sumažintą senatvės pensiją. Ekonomistai sako suprantantys valdančiųjų norą padėti, ypač dėl koronaviruso krizės darbo netekusiems vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau perspėja, kad Seimo daromos išimtys didins pensininkų gretas.

Po Valstybės gynimo tarybos posėdžio krašto apsaugos ministras pareiškė, kad jeigu dėl koronaviruso mažėtų Lietuvos bendrasis vidaus produktas, atitinkamai mažėtų ir krašto apsaugai skiriamos išlaidos.

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas neigia buvęs informuotas apie Amerikos žvalgybos tarnybų išvadas, jog Rusija slapta siūlė atlygius su Talibanu susijusiems smogikams, kad Afganistane žudytų amerikiečių karius. Prezidentas, regis, net stengėsi sumenkinti Maskvai metamus kaltinimus. Laikraštis „The New York Times“ pirmas pranešė apie Amerikos žvalgybos išvadas, kad kai pernai Jungtinės Valstijos ir Talibanas vedė derybas, kaip užbaigti daug metų trunkantį karinį konfliktą, Rusija siūlė atlygį talibų kovotojams už atakas prieš amerikiečių karius. Baltieji rūmai planuoja šiandien kai kuriems Kongreso nariams pateikti daugiau informacijos šiuo klausimu. Maskva „The New York Times“ straipsnį pavadino „nesąmone“. Tačiau šiuos kaltinimus Rusijai tirs ir Didžioji Britanija.

Paplūdimyje kartu su policijos pareigūnais nelegalius čeburekų bei alkoholio prekeivius gaudantys Palangos gelbėtojai, kaip spėjama, sulaukė keršto: naktį nuniokotas vienas postas. Maisto ir veterinarijos tarnyba nėra išdavusi nė vieno leidimo išnešiojamajai prekybai čeburekais paplūdimyje, tačiau šiuo metu rengiama tvarka, kad tai būtų galima daryti legaliai.

Kauniečiai inžinieriai sukonstravo ir miesto gatvėse jau išbando kurjeriams skirtą automobilį. Netrukus ketinama pradėti ir pirmosios serijos gamybą. Pirkėjų kol kas žvalgomasi užsienyje, esą Lietuvoje dar trūksta geros kokybės dviračių takų.

Architektūros meno taryba pritarė siūlymui Kaune, buvusio centrinio pašto pastate Laisvės alėjoje, kurti architektūros muziejų. Jo iniciatoriai sako, kad toks muziejus turėtų būti nacionalinis ir dalį lėšų jam steigti ir išlaikyti būtų skiriama iš valstybės biudžeto. Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė sutinka, kad tokio muziejaus Lietuvai reikia, tačiau abejoja, ar ministerija turėtų būti jo savininkė ar steigėja.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.