Panorama. Pernai rudenį ultradešiniųjų pažiūrų jaunuolis kėsinosi įvykdyti teroro aktą Vilniuje

Pernai rudenį Vilniuje kėsintasi įvykdyti teroro aktą. Tyrimas pradėtas spalį, kai prie pastato, kuriame įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, buvo aptiktas savadarbis sprogmuo. Jį neutralizavę išminuotojai sako, jog sprogmuo galingas, pagamintas profesionaliai, o nesprogo tik dėl padarytos klaidos. Pareigūnai įtariamąjį sulaikė maždaug po savaitės. Tai ultradešiniųjų pažiūrų 20-metis jaunuolis. Jis, esą, veikė vienas.

Seimas pavedė Vyriausybei pradėti valstybinio banko steigimo procedūras – įgaliojo ją pradėti konsultacijas su Europos Komisija dėl techninės paramos, įsteigiant Plėtros banką. Skelbta, kad naujas bankas galėtų būti kuriamas jau veikiančių trijų valstybinių agentūrų pagrindu. Valdančiųjų teigimu, bankas teiktų paskolas verslams, ypač mažiems regionuose. Valstybinio banko idėją opozicija vadina priešrinkiminiu teatru. Bet idėją palaiko prezidentas.

Po daugiau nei 10-mečio pertraukos atnaujinti skrydžiai iš Vilniaus į Palangą. Keleiviai, kurių buvo apie 200, teigė pasiilgę kelionių, bet dar nesijaučiantys galintys saugiai vykti į užsienį, todėl Palanga - pats tas.

Maskvos teismas užbaigė vadinamąją „Septintosios studijos“ baudžiamąją bylą. Garsiam Rusijos režisieriui Kirilui Serebrenikovui skirta lygtinė trejų metų bausmė. Teisėjas pripažino, kad režisierius su dar dviem bendražygiais pasisavino beveik 2 mln. valstybės lėšų, tačiau už tai sumokės rubliais, o ne laisve.

JAV fiksuojami rekordiniai koronaviruso atvejų šuoliai primena, kad epidemija – dar nenugalėta. Šalies prezidentas Donaldas Trumpas ir toliau tikina, kad skaičiai dideli dėl masinio testavimo, tačiau ekspertai įspėja, kad užsikrėtusiųjų daugėja, nes žmonės pavargo nuo karantino ir nebesilaiko atstumo, nedėvi kaukių. Ekspertai įspėja, kad atsipalaidavus, koronaviruso atvejų šuolis gresia ir Europai.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas surengė vaizdo konferenciją. Lyderiai aptarė koronaviruso infekcijos protrūkį, taprtautinio terorizmo grėsmės ir klimato kaitos klausimus. Macronas tikino, kad pasaulinė sveikatos krizė dar kartą įrodė Europos šalių bendradarbiavimo svarbą ir tikino, kad į eurozoną reikia žvelgti plačiąją prasme – į šių šalių grupę įtraukiant ir Rusiją. Šalių lyderiai kovojant su pasaulinėmis problemomis žadėjo artimiau bendradarbiauti.

Antakalnio kapinėse paminėtos 10-osios pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidento Algirdo Brazausko mirties metinės. Algirdas Brazauskas – Nepriklausomybės Akto signataras, vadovavo ir vyriausybei, o sovietmečiu dirbo Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto pirmuoju sekretoriumi. Lietuvos Prezidento pareigas Brazauskas ėjo 1993–1998 metais. Mirė 2010-ųjų birželio 26-ąją.

Jūroje ties Smiltyne uždrausta maudytis – vanduo neatitinka higienos normų. Čia tarša normas viršija daugiau nei du kartus.

Po daugelio protestų dėl neaiškių statybų labiausiai saugomose Lietuvos vietose, tokiose kaip UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąraše esanti Kuršių nerija ar istorinis Vilniaus centras, Kultūros ministerija imasi tikslinti kultūros paveldo išsaugojimo principus. Patvirtintas dokumentas nurodo svarbiausias kultūros paveldo apsaugos kryptis, bus keičiamas įstatymas.

Kaune, buvusiame „Lietūkio“ garažų kieme, paminėtos čia įvykusios žydų žudynės. Naciams okupavus Lietuvą, 1941 metų birželio 27-ąją šioje vietoje itin žiauriai nužudyta daugiau nei 60 žydų. Po to prasidėjo masinis žydų naikinimas Lietuvoje. Skaičiuojama, kad per Antrąjį pasaulinį karą buvo išžudyta daugiau nei 90 procentų Kauno žydų.

Ved. Ignas Andriukevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau