Kultūros diena. Savaitės apžvalga. Klaipėdoje kuriasi vietos, kuriose garbinamos dvi mūzos: kūryba ir laisvė

Birželio 19 d. LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“:

Eidamas 90-uosius metus šią savaitę mirė vienas žymiausių XX a. antros pusės lietuvių tapytojų Vincentas Gečas. Tai buvo viena svarbiausių asmenybių, savo kūryba ugdžiusių šiandienos dailininkų kartą.

Vilniaus kultūrinės erdvės vėl pulsuoja meno kūrėjų idėjomis. Galerijos viena po kitos pristato parodas, kino centrai, užuot atostogavę, planuoja naujus renginius kinomanams, o publikos išsiilgę teatrai vėl atveria duris į scenos meno pasaulį. Kaip kultūrinis sostinės gyvenimas atgimsta po karantino, pasakoja kolegos.

Toliau dairantis po sostinę ir apmąstant Vilnių, kyla klausimų, ką daryti, kad būtų įveikta tvyranti priešprieša tarp visuomenės ir investuotojų. Po skandalingų projektų į diskusijas įsitraukė ir Kultūros ministerija. Specialistų, Vilniaus senamiestyje sutiktų žmonių požiūris – reportaže.

O kažin kokių prieštaravimų galėtų papasakoti ieties antgalis ar molinio puodo šukė, pragulėjusi žemėse kelis tūkstančius metų? Ir kokią reikšmę gali turėti tokie radiniai? Atsakymų ieškoti kviečia penkiuose Lietuvos muziejuose šį savaitgalį rengiamos Europos archeologijos dienos.

O Kaune vyks Pažaislio muzikos festivalis. Virtualią paliekantys ir į įprastas erdves grįžantys festivaliai, koncertai ir kiti renginiai žiūrovus pasitinka gerokai pakitę.

Pradėjus kalbėti apie alternatyvias muzikos bei meno scenas uostamiestyje pirmas į galvą šaunantis pavadinimas yra „Prieplauka“. Uždarius ši legendomis apipintą klubą, alternatyvioji kultūra ir auditorija Klaipėdoje fragmentavosi, emigravo, užaugo. Tačiau istorija sukasi ratu ir Klaipėdoje vėl greta Dangės upės kuriasi vietos, kuriose garbinamos dvi mūzos – kūryba ir laisvė.

O Šiaulių dailės galerija tapo kūrybinių eksperimentų erdve. Čia jau daugiau kaip dešimtmetį rengiamos vasaros stovyklos meną ir kultūrą norinčiam pažinti jaunimui. „Menopolyje“ kūrybinėmis patirtimis su vaikais dalijęsi menininkai sako, kad žymių kūrėjų darbų apsuptyje laiką leisdami jaunieji šiauliečiai įgis neįkainojamos patirties.

Iš visos Lietuvos sugužėti galima ir į Vilniaus kiemus, kuriuos savivaldybė užleido menininkams ir renginių organizatoriams. Išpuoselėta aikštė, trinkelėmis išdailintas skveras ar industrinę patirtį menantys pastatai? Kuri erdvė labiausiai įkvepia menininkus kurti unikalias instaliacijas ar performansus? Domisi kolegos.

Kiekvienas galime atrasti ir labiausiai dominantį gyvą renginį. Šįvakar ir ryt į estetiką pažvelgti iš tinkuotojo perspektyvos kviečia performansas „Nuogaliai“.

Tęsiame menininkų portretų ciklą ir šią savaitę kviečiame į pažintį su choreografe ir šokėja Živile Virkutyte. Jos kūryboje susipina ne tik skirtingos meno, bet ir mokslo disciplinos, tokios kaip joga, neuromokslai, traumų psichologija. Kaskart jos darbai – lyg tyrimas, koks šių skirtingų meno ir mokslo raiškų ryšys.

„Kultūros dienoje“ toliau pasakojame apie muziejų gyvenimą. Nors tuštesni nei prieš pandemiją, Europos muziejai ir galerijos vis labiau atgyja. Pompidou centras Paryžiuje atsidaryti neskuba, nes, kaip sako jo vadovas, svarbiausia – žmonių saugumas.

Ved. Živilė Kropaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau