Žinios. Vokietijos prokurorai: Zelimchano Changošvilio žmogžudystę užsakė Rusija

Prezidentas Gitanas Nausėda, skaitydamas savo pirmąjį metinį pranešimą, kalbėjo apie kovą su koronavirusu, politinę kultūrą, Lietuvos ateitį. G. Nausėda vėl akcentavo gerovės valstybės idėją, kuri, anot jo, – naujas didysis Lietuvos tikslas. Prezidentas dėkojo piliečiams už elgesį per karantiną. Tačiau, pasak G. Nausėdos, koronavirusas taip pat atskleidė ir tuos, kurie linkę į tuščią retoriką ir destruktyvius veiksmus.

Nei premjeras Saulius Skvernelis, nei valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis, nei opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis prezidento kritikos teigia savo adresu neišgirdę.

Buvusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė sakė, kad pirmuosius prezidentavimo metus G. Nausėda atlaikė. Tiek ji, tiek prezidentas Valdas Adamkus linkėjo jam sėkmės. V. Adamkus sakė, kad G. Nausėda ir toliau turėtų neperžengti savo įsitikinimų ribų. Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas kalboje pasigedo daugiau dėmesio Astrave statomai atominei elektrinei, bet pritarė prezidento žodžiams apie iki dugno nuleistą politinės atsakomybės kartelę.

Vokietijos prokurorai sako, kad pernai vidury baltos dienos Berlyne įvykdytą Sakartvelo piliečio žmogžudystę užsakė Rusijos valstybė. Prokurorai taip pat pateikė kaltinimus žmogžudyste pagrindiniam įtariamajam, Rusijos piliečiui. Auka – čečėnų kilmės Sakartvelo pilietis, Zelimchanas Changošvilis, per Antrąjį Čečėnijos karą kovojo su Rusijos pajėgomis. Po ne vieno pasikėsinimo į gyvybę, jis 2016-aisiais pabėgo į Vokietiją, kur jam toliau buvo siunčiami grasinimai mirtimi. Vokietijos teisėsauga sako, kad maždaug pernai liepą centrinės Rusijos valdžios tarnyboms duota užduotis jį „likviduoti“. Vokietijos ir Rusijos santykiai dėl incidento pašlijo.

Pasibaigęs karantinas išryškino švietimo sistemos spragas: technikos, mokytojų, skaitmeninių mokymosi įrankių trūkumą. Švietimo ministerija sako, kad vasarą reikės atlikti namų darbus ir pasiruošti rudeniui. Tad rugsėjį vaikai gali sugrįžti į jau pasikeitusias mokyklas. Svarstomi trys variantai: susirinkti į įprastas klases, mokytis mišriu būdu – į mokyklas ateitų tik dalis vaikų, arba tęsti pamokas nuotoliniu būdu.

Buvęs Jungtinių Valstijų nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas savo naujojoje knygoje sako, kad prezidentas Donaldas Trumpas norėdamas laimėti antrąją kadenciją siekė Kinijos prezidento Xi Jinpingo pagalbos.

Kazachstano valdančiosios partijos lyderis, buvęs šalies prezidentas Nursultanas Nazarbajevas užsikrėtė koronaviruso COVID-19 infekcija. Tą patvirtino jo atstovas spaudai, taip pat pranešęs, kad nėra pagrindo nerimauti.

Europos Sąjungos valstybių vadovai ir šešių Rytų partnerystės šalių lyderiai šiandien rengia virtualų susitikimą, per kurį bus aptarta formato ateitis. Strategine užsienio politikos sritimi Lietuvoje laikoma Rytų partnerystė, pripažįstama, neišgyvena geriausių laikų.

Pernai registruotas rekordinis namus palikusių žmonių skaičius – beveik 80 mln. pabėgėlių. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros duomenimis, žmonių, kurie turi galimybę grįžti į gimtąją vietą, mažėja.

Krykštauti karuselėse galima tik su kaukėmis, bet nuo šio ryto lankytojai vėl įleidžiami į Honkongo Disneilendą po puspenkto mėnesio pertraukos. Tokijo, Paryžiaus ir Kalifornijos Disneilendai tebėra uždaryti, anksčiau atsivėrė tik parkas Šanchajuje. Lankytojai turės pasirašyti, kad yra sveiki, nuolat tikrintis temperatūrą ir visur, išskyrus restoranuose, dėvėti kaukes.

Orai.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau