Laba diena, Lietuva. Jūratė Novagrockienė: kai kurios institucijos turėtų būti „šventa karvė“, o KT yra numeris 1

Birželio 16-osios „Labas rytas, Lietuva“ laida prasideda trumpa naujausių žinių apžvalga.

Rytoj atsikelsime Lietuvoje be karantino. Tiesa, nors karantinas baigiasi, kai kurios sąlygos išlieka griežtos. Taip pat – kaukių dėvėjimas yra rekomenduojamas, svarbu išlaikyti 2 metrų atstumus tarp žmonių, dažnai dezinfekuoti paviršius. Kaip keisis kasdienybė, kokie ribojimai lieka, o kokius galėsime pamiršti nors trumpam laikui? Pokalbis su vyriausiąja epidemiologe Loreta Ašokliene ir Artūru Salda, Sanatorijų ir reabilitacinių įstaigų asociacijos atstovu.

Kodėl Donaldas Trumpas nusprendė išvesti 9000 NATO karininkų iš Vokietijos? D. Trumpas šiąnakt po 10 dienų spėlionių patvirtino, kad pajėgas išvesti ketina, ir kad tai daro, nes Vokietija pati deramai nefinansuoja gynybos. Amerikiečių pajėgos Vokietijoje per Šaltąjį karą sudarė didžiąją dalį NATO pajėgų, skirtų gintis nuo Sovietų Sąjungos. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorės Jolantos Paškevičiūtės komentaras.

Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus medikai sulaukia vis daugiau pacientų, patyrusių sezonines traumas – sužalotų žoliapjovių, nukritusių nuo riedžių ar apdegusių į laužą pilant degų skystį. Kaip išvengti nelaimių, domėjosi kolegė Jūratė Anilionytė.

Ornitologas Gediminas Petkus pasakoja apie sodo draugus ir priešus. Anot jo – kenkėjų iš tiesų nėra, visi varnėnai ir kiti paukščiai valo ekosistemą, naikina vikšrus ir kitus vabalėlius. Vyšnios, trešnės, obuoliai ir visi kiti želdynai – kuo daugiau jų kieme – tuo daugiau ir paukščių.

Vokietija, kaip ir dar kelios šalys, pradėjo naudoti koronaviruso plitimą padėsiančią stebėti programėlę. Tokią įsigyti svarsto ir Lietuva, tačiau technologija kelia klausimų žmogaus teisių ekspertams. Apie tai – komentaras iš Vokietijos.

Pokalbis apie karantino švelninimą ir ekonomikos atsigavimo iššūkius Estijoje. Augustinas Šemelis kalbina Vaidą Matulaitį, Estijos lietuvių bendruomenės narį. Pašnekovas sako, kad Estijai labai svarbi turizmo sritis, tačiau ji po truputį kyla, žmonės vis drąsiau keliauja ir lankosi turistinėse vietose, tačiau svarbiausia šaliai – ekonomikos planas ir sprendimai, kuriuos turi priimti vyriausybė.

Profesorė Jūrate Novagrockienė sako, kad Konstitucinio Teismo verdiktų neturėtų kvestionuoti nė vienas politikas, tačiau Lietuvoje taip nėra. Valdančiųjų kova su pagrindinio šalies įstatymo sergėtoju aptarta LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Europos Komisijos siūloma įgyvendinti strategija „Nuo ūkio iki stalo“ piktina ūkininkus. Briuselis siūlo iki 2030-ųjų metų perpus sumažinti pesticidų ir bent penktadaliu – trąšų naudojimą. Ūkininkai sako, kad dėl to užaugintų mažesnį derlių, kuris lemtų jų produkcijos kainų kilimą. Europos Komisija argumentuoja, kad tokia strategija reikalinga, nes dėl besaikio pesticidų naudojimo prastėja europiečių sveikata ir nyksta gyvūnai.

Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau