Panorama. Karantinui liko savaitė – nuo ateinančio trečiadienio jį pakeis ekstremalioji situacija

Dar savaitė ir karantinas Lietuvoje bus atšauktas. Tai šiandien nusprendė Vyriausybė, pati po kelių mėnesių pertraukos susirinkusi jau nebe į nuotolinį posėdį. Nepaisant baigto karantino, šalyje liks galioti ekstremalioji padėtis, o su ja – ir kai kurie ribojimai. Prezidentas sutinka, kad metas karantinui nutraukti palankus, bet įspėja išlaikyti budrumą, o prireikus – įvesti net ir griežtesnius ribojimus.

Valdžia rengia planą, kaip reikės gyventi po karantino: ruošiantis antrai koronaviruso bangai. Kur bus įmanoma, ir toliau bus teikiamos tik nuotolinės paslaugos. Iki šiol rizikos grupei priklausė žmonės nuo 60 metų, pagal planą nustatyta, kad virusas labiausiai pavojingas tiems, kam virš 65 erių. Kaupiamas apsaugos priemonių rezervas bus toliau pildomas, kad sugrįžus epidemijai priemonių medikams užtektų 3 mėnesiams. Valdžia sieks, kad Lietuvoje būtų regioninis Europos Sąjungos medicinos priemonių atsargų kaupimo centras.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo kompensuoti kas trečią į Lietuvą atvykstančių turistų naktį apgyvendinimo įstaigose. Taip siekiama paskatinti turizmo atsigavimą, nes šis sektorius yra tarp labiausiai nukentėjusių nuo pandemijos. Viešbučių ir restoranų asociacija iniciatyvą sveikina, tačiau sako, kad ši valstybės pagalba viešbučiams pritraukti pelno nepadės, tik sumažins nuostolius. Turizmo pelnas esą priklausys nuo atnaujintų skrydžių krypčių, o tų valstybių, iš kurių į šalį atvyksta daugiausiai turistų, lėktuvai į Lietuvą dar nekyla.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, teigia, kad pasaulio ekonomikos laukia didžiausias nuosmukis per 60 metų organizacijos gyvavimo istoriją. Pasaulio turtingųjų šalių klubu vadinama EBPO paskelbė prognozę ir Lietuvai – jeigu rudenį ateis antrojo viruso banga, prognozuojamas daugiau nei dešimties procentų šalies ūkio smukimas. Vyriausybė šiandien priėmė sprendimą Lietuvos ekonomiką paskatinti 6ų milijardų eurų vertės paketu, tačiau šis susilaukė kritikos.

Prezidentas Gitanas Nausėda, susitikęs su Šiaulių regiono savivaldybių merais, aptarė dėl karantino savivaldybėms kilusius iššūkius ir finansinius nuostolius. Merai išsakė pastabas dėl regiono verslo, kuriam galėtų pasitarnauti Šiaulių oro uosto įveiklinimas. Pasak prezidento, visam regionui būtina skirti didesnį dėmesį inovacijų ir investicijų pritraukimo srityse.

Istorinės asmenybės ar didelio masto garsenybės laidotuvės – taip atsisveikinimo su George‘u Floydu ceremoniją apibūdina pasaulio spauda. Pagerbti policijos pareigūnų nužudyto juodaodžio Hiustone susirinko 500 kviestinių svečių – tarp jų nemažai Kongreso politikų. Vaizdo įrašą atsiuntė ir kandidatas į prezidentus Joe Bidenas. Floydo mirtis Amerikoje ir visame pasaulyje paskatino judėjimą ir protestus prieš žiaurų policijos elgesį su afroamerikiečiais. Įspėjame, kai kurie reportažo vaizdai gali šokiruoti.

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka įtariamas spaudęs aukšto rango pareigūną viršyti įgaliojimus, todėl prokuratūra svarsto buvusį valstybės vadovą areštuoti. Pranešama, kad Porošenka Ukrainos užsienio žvalgybos vadovui neteisėtą spaudimą darė prieš dvejus metus.

Italijoje atslūgus koronaviruso infekcijos protrūkiui, artimųjų netekę ieško teisingumo. Bergamo prokuratūrai skundus dėl nesuvaldytos krizės pateikė 50 šeimų. Vokietija ir Austrija laisvina sienų suvaržymus. Savaitgalį sienas su Europos Sąjungos šalimis atvers ir Lenkija. Atsiveriančiai Europai įkandin žengia ir kai kurios Lotynų Amerikos valstybės, nors ekspertai įspėja – pandemijos pikas ten dar nepasiektas.

Verslininkai Alytuje rudenį planuoja atidaryti mineralinių uolienų perdirbimo gamyklą. Ji būtų eksperimentinė, todėl sunerimo vietos bendruomenė – ar nebus teršiama aplinka ir pavojus sveikatai. Alytaus miesto savivaldybė užsakė nepriklausomą tyrimą, tikimasi atsakymų dėl saugaus cheminių medžiagų naudojimo gamybos procese.

Greta Palangos esančiuose Vydmantuose, tvenkinyje maudęsi vietos gyventojai aptiko iki šiol čia nematytą gyvį: gauruotažnyplį krabą. Vydmantiškiai krabu rūpintis pasiūlė seniūnui, o šis kreipėsi į Klaipėdos universiteto mokslininkus.

Romaną „Panelės iš Laisvės alėjos“ parašiusi teatrologė Ina Pukelytė jį dedikuoja Kaunui ir jo senoliams. Autorė, lietuvių literatūroje pasigendanti miesto istorijų ir įsimintinų moterų personažų, viliasi, kad pasakojimas apie dvi jaunas moteris padės geriau pažinti pirmosios respublikos istoriją ir tarpukario Kauną.

Vilniaus grafikos centro galerijoje „Kairė dešinė“ atidaryta paroda „Hei, poparte!“, kurioje eksponuojama Lietuvos grafikų 7-8-ojo dešimtmečių kūryba.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau