Laba diena, Lietuva. Nerimstančioms gamtos stichijoms ir jų atnešamai žalai – dar ne pabaiga

Liūtis užtvindė Vilniaus savivaldybę. Kabinetuose stovi balos, primenančios baseinus, o Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas sako, kad tokio vaizdo dar neteko matyti. Tiesa, Vilniaus savivaldybė nukenčia nebe pirmą kartą, tačiau šį kartą nuostoliai skaičiuojami itin dideli.

Pokalbis studijoje su klimatologu prof. dr. Arūnu Bukančiu. Prognozuojama, kad tokie orai bus dar keletą dienų, todėl šią savaitę reikėtų būti itin atsargiems. Lietuvoje temperatūra skiriasi kone perpus – kai Vilniuje +30, Klaipėdoje tuo metu +13. Kodėl taip yra? Apie visa tai ir dar daugiau – pokalbyje su pašnekovu.

Pokalbis su Karo akademijos profesore Jūrate Novagrockiene apie tai, kokios yra politikos ir verslo suartėjimo pasekmės. Verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus dabar vadinamas vienu įtakingiausiu užkulisinės politikos veikėjų. Šiuo metu analizuojama jo galima įtaka ir kaip ji sugebėjo išaugti. Laidos vedėjas klausia, kokį svorį jis iš tikrųjų turėjo politikams ir kaip tai gali veikti tolimesnius sprendimus?

Užsienio naujienų apžvalga. Studijoje LRT žurnalistas Edvardas Špokas. Labiausiai COVID-19 paveiktų šalių penketuke esanti Jungtinė Karalystė nusprendė įsileisti žmones iš kitų šalių, tačiau kol kas visiems atvykusiems bus taikoma 14 d. saviizoliacija. Tokį vyriausybės sprendimą kritikuoja kelionių bendrovės – esą, saugodamasi nuo šalių, kur pandemija suvaldyta, valdžia įrodo, kad veikia be strategijos.

Tarsi Anglijos gatvelėje – o iš tiesų pačiame Vilniaus centre. Toks vaizdas pasitinka vos kelios dešimtys metrų nuo Lukiškių aikštės – diplomato Jurgio Savickio vardu pavadinta gatvė traukia tuos, kurie mėgsta istoriją ir miesto estetiką. Nuo vaikystės čia gyvenanti tapytoja Arūnė Tornau tikina – gyventi čia ypatingas jausmas, o ir istorija – nepaprasta.

Prekių kainos auga lėčiau, bet stebina augančios paslaugų sferos kainos, ypač restoranai. Kodėl taip vyksta, kas lemia ekonomikos pokyčius? Studijoje viešintis ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, kad tai lėmė pagrindiniai du aspektai: 1. Degalai atpigo beveik penktadaliu. 2. Šiek tiek atpigo maisto prekių krepšelis. Jam antrina advokatė Dovilė Burgienė, kuri sako, kad ekonomika normalizuotis turėtų rudens viduryje.

Nešienautos miestų pievos – erkių veisykla ar gamtos grįžimas į miestą? Gamtininkas Almantas Kulbis pasakoja apie nešienautas miesto pievas – kada jos bus nušienautos, o gal pjauti nė nereikia? Bet iškyla mintis apie erkes, kurioms, tokia flora yra rojaus patalai. Almanto Kulbio rekomendacijos ir įžvalgos.

Šią vasarą Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kviečia aplankyti visus Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, surenkant parkų antspaudus „Saugomų teritorijų pase“. Skelbiamas vasaros kelionių konkursas, kurio metu aplankius visus 35 valstybinius parkus, gausite prizą – knygą apie saugomas teritorijas. Plačiau – kolegė Rūta Lankininkaitė.

Kaune, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziejuje, veikia liitvako Samuelio Bako darbų paroda. Pirmą kartą Bako darbai tokia apimtimi – beveik pusė jo Lietuvai dovanotos darbų kolekcijos – eksponuojami Kaune, mieste, kuriame pats Bakas pasakoja lankęsis dukart: būdamas vaikas per karą 1944-aisiais ir jau subrendęs ne taip seniai. Bostono priemiestyje gyvenantis dailininkas sutiko pasikalbėti „Skype“ apie dovanotą kolekciją, parodą, kūrybą ir visus paveikusią pandemiją.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau