Kultūros diena. Savaitės apžvalga. Gamtai viliojant vis labiau – problema: į peizažą neretai braunasi šiukšlės

Birželio 5 d. LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“:

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas 0,5 mln. eurų skirs socialinės informacinės kampanijos projektams finansuoti. Viešojoje erdvėje jau sukėlęs įvairių diskusijų, anot Sveikatos apsaugos ministerijos, tai – papildomas finansavimo šaltinis nuostolių dėl sumažėjusios reklamos patyrusiai žiniasklaidai. Apie šią ir kitas kultūros aktualijas – trumpoje apžvalgoje.

Šilti ir saulėti orai daugelį suviliojo leistis į į gamtą. Tačiau atvykus į miškus ar prie ežerų, pastebima, kad dažna peizažo dalimi tapu šiukšlės. Kaip tai keisti – pasakoja kolegos.

Kazio Varnelio namuose atidaryta tekstilininkės Danguolės Brogienės paroda – proga prisiminti optinį meną ir jo kūrėjus. Atsiradęs praėjusio amžiaus šeštame dešimtmetyje, Lietuvoje jis nebuvo paplitęs. Tačiau turime du žymius jo atstovus, dovanojusius savo kolekcijas Lietuvai. Po jas ir pasižvalgykime.

Savo akimirkos ieškokite ir festivalyje „Cirkuliacija“. Į išskirtinius pasirodymus Kaune iki šiol kvietęs, jis keičia formatą ir keliasi į virtualią erdvę. Nors pagrindinius šiuolaikinio cirko pasirodymus žiūrovai išvys tik kitąmet, apsilankyti festivalyje verta ir šiemet.

Kraštotyrininkai sako, kad kai kuriuos dalykus kultūros ir istorijos mėgėjams Klaipėdos krašte tenka atrasti patiems. Tarkim, senuoju keltu persikėlus į Smiltynę ir keliaujant prie jūros ar Kopgalio, aptinki kur kas daugiau nei Smiltynės vilas, žvejus ir ledų pardavėjus. Tad kviečiam ir persikelti į kitą krantą iš Klaipėdos.

O Šiauliai pradeda centrinio parko vasaros estrados rekonstrukciją. Žadama, kad į naująją estradą galės susirinkti apie 5 tūkst. žiūrovų, čia bus ir naujas pastatas su persirengimo bei grimo kambariais. Tačiau projektu džiaugiasi ne visi – festivalių organizatoriams kliūva per maži užkulisiai ir scenos techniniai parametrai.

Vėl keliaujame į uostamiestį, kur pirmąkart Baltijos šalyse į akademinį lauką keliasi vis dar menkai pažįstamas taikomasis teatras. Jo metodus kaip atskiras disciplinas ves muzikos ir teatro akademijos dėstytojai ir kviestiniai ekspertai. Studijuoti taikomojo teatro specialybę Klaipėdos fakultetas kviečia visus, norinčius per teatrą kurti pokyčius bendruomenėse.

O ne tik nuotoliniu būdu patirti kultūrinį gyvenimą kviečia Kaunas. Lankytojų sulaukia muziejai, pradedamos rengti parodos, teatrai ima ne tik ruoštis artėjančiam sezonui, bet ir jau dabar kviečia į spektaklius. Žvalgytis kviečia kolegos.

Toliau siūlome įdomias pažintis su menininkais. Kolumbijos universitete Niujorke kino scenarijų rašymą ir režisūrą studijuojanti Gabrielė Urbonaitė kritikų Lietuvoje ir svetur laikoma itin perspektyvi. „Sidabrinę gervę“ gavusi vos dvidešimties, dabar režisierė baigė kurti trumpametražį dokumentinį, o kitąmet ketina pradėti filmuoti pirmą ilgametražį vaidybinį filmą.

Kontekstą išlaiko ir Europos muziejai, vis atverdami duris lankytojams. Anot vieno Siksto koplyčios Vatikane lankytojų, dabar čia nereikia grūstis lyg traukinių stotyje streiko dieną, kaip būdavo iki pandemijos. Šią savaitę Italijai vėl įsileidus turistus iš Europos, ir leidus laisvai šalies viduje judėti savo piliečiams, iš pradžių didelio srauto nesitikima.

Ved. Živilė Kropaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau