Panorama. Valdui Adamkui – Lenkijos įvertinimas: už indėlį į užsienio politiką skirtas „Prometėjo“ apdovanojimas

In memoriam Gediminui Girdvainiui. Šalies vadovai reiškia užuojautą mirus teatro ir kino aktoriui Gediminui Girdvainiui. Aktoriui buvo 76 m. Aktoriaus kolegos sako, kad ir kokia sukrečianti žinia būtų, aktorių vertėtų prisiminti ne tik liūdnai, bet ir šviesiai, su šypsena, nes Girdvainis buvo žmogus, sugebėjęs scenoje juokauti pro ašaras.

Tyrimas dėl galimos korupcijos. Korupcijos byloje apklaustas bankų asociacijos vadovas Mantas Zalatorius sakė jokių nusikaltimų nepadaręs. Prekyba poveikiu kaltinamo Zalatoriaus advokatas aiškino, kad dažnai teisėtas lobizmas painiojamas su korupcija.

VTEK nutraukė tyrimą dėl S. Skvernelio. VTEK ketvirtadienį paskelbė nutraukianti tyrimą dėl galimo premjero S. Skvernelio viešų ir privačių interesų supainiojimo dėl Upės gatvės, kurioje jis gyvena, asfaltavimo. Pats ministras pirmininkas, trumpai komentuodamas VTEK sprendimą, sakė besidžiaugiantis, kad šioje istorijoje padarytas galutinis teisinis vertinimas.

Dirbančių senjorų gelbėjimo plano. Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyvai mokėti subsidijas darbdaviams, kurie per karantiną išlaikys vyresnius kaip 60 metų amžiaus darbuotojus. Tokiam siūlymui pritarė 107 Seimo nariai, prieš pasisakė 2, susilaikė – 6.

LB vadovo algos mažinti negalima. Europos Centrinis Bankas neleido Seimui sumažinti Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko atlyginimo, kuris siekia apie 12 tūkst. eurų. Įstatymo pakeitimą Seime užregistravęs liberalas Kęstutis Glaveckas, kuriuo buvo siekiama apie 3 tūkst. eurų sumažinti Lietuvos banko vadovo V. Vasiliausko atlyginimą, teigia sulaukęs atsakymo iš ECB, kuriame rašome, kad Seimas negali inicijuoti įstatymo pakeitimo dėl Lietuvos banko vadovo atlyginimo sumažinimo.

Gaminamos skiepijimo programos. Jungtinės Karalystės iniciatyva pradėtas virtualus Pasaulinis vakcinų aukščiausio lygio susitikimas. Jame mėginama surinkti maždaug 6,5 milijardo eurų dėl koronaviruso epidemijos įšaldytoms skiepijimo programoms, taip pat daugiau lėšų vakcinai nuo koronaviruso kurti. Ši akcija itin svarbi, kai Jungtinės Valstijos nutraukė įmokas į Pasaulio Sveikatos organizacijos biudžetą ir esą traukiasi iš šios organizacijos.

Protestai taikūs, išskyrus Brukliną. Jungtinėse Valstijose protestuotojai sveikino Minesotos generalinio prokuroro sprendimą sugriežtinti kaltinimus policijos pareigūnui, kuris suimdamas George'ą Floyd'ą keliu spaudė jam kaklą, jis apkaltintas dėl antrojo laipsnio žmogžudystės, gresia griežtesnė bausmė.

Protestams Tiananmenio aikštėje – 31. Prieš 31-enerius metus Kinijos komunistinė valdžia susidorojo su studentų ir darbininkų protestuotojais Tiananmenio aikštėje. Iki šiol valdžia slepia tikrąjį žuvusiųjų skaičių, o šiemet uždraudė ir tradicinį žuvusiųjų pagerbimą Honkonge, vienintelėje vietoje Kinijoje, kur tai buvo leidžiama viešai prisiminti. Tačiau žmogaus teisių aktyvistai ir susidorojimo Tiananmenio aikštėje liudininkai sako vis tiek susirinksiantys Viktorijos parke, kur tą darė pastaruosius trisdešimt metų. Pranešama, kad papildomai Honkonge pasitelkti keli tūkstančiai riaušių policininkų.

Svarbu saugus atstumas. Laisvą judėjimą Europoje tikimasi atkurti nuo birželio vidurio, tačiau valstybės viena po kitos jau atveria sienas. Austrija nuo šiandien priima keliautojus iš visų kaimyninių šalių, išskyrus Italiją, iš kurios įleidžiami tik svarbią priežastį turintys žmonės. Atviras Čekijos ir Slovakijos pasienis. Nuo vakar turistams atvira Italija. Noras apsisaugoti nuo koronaviruso skatina kurti naujoves, viena iš jų įdiegta Florencijos katedroje.

Iš Kauno į Nidą Nemunu. Greitaeigis kateris „Raketa“ po 25-erių metų pertraukos pradeda kursuoti Nemunu iš Kauno į Nidą ir atgal.

Adamkui – Lenkijos apdovanojimas. Kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui – Lenkijos įvertinimas. Jį Adamkui už indėlį į užsienio politiką skyrė Lecho Kaczynskio brolis dvynys Jaroslavas Kaczynskis. Pernai apdovanojimas skirtas dabartiniam Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai. Pasak buvusios Lenkijos užsienio reikalų ministrės, glaudus prezidentų bendradarbiavimas savo laiku sutiprino visą Vidurio Rytų Europą.

Įteikti Lietuvos žmogaus teisių „Oskarai“. Valdovų rūmuose išdalyti nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai, dar vadinami žmogaus teisių „Oskarais“. Septintą kartą pagerbti labiausiai 2019 metais lygybę ir įvairovę skatinę žmonės. Nugalėtojai apdovanoti metų proveržio, tautų dialogo, atviros visuomenės, amžiaus, tautų dialogo, religijų ir įsitikinimų įvairovės, lyčių lygybės, LGBT lygiateisiškumo srityse. Vaivorykštės apdovanojimas įteiktas žurnalistei Elenai Reimerytei ir jos projektui „Spalvos“. Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau